W ramach rozwoju kultu św. Jana z Dukli, powstaje w Częstochowie nowy zespół klasztorny i kościół pod jego wezwaniem. Jako zakon chcemy, aby ta nowa placówka franciszkańska przypominała bogate tradycje bernardyńskie na polskiej ziemi, które swój początek łączą z Krakowem, do którego w 1453 r. przybył włoski franciszkanin św. Jan Kapistran.
Z ramienia Kurii Prowincjalnej Ojców Bernardynów, zostałem powołany na urząd prowincjalnego animatora kultu świętych i błogosławionych. Moim zadaniem jest gromadzenie informacji o kulcie św. Franciszka z Asyżu, św. Antoniego z Padwy, św. Bernardyna ze Sieny, św. Jana z Dukli, bł. Władysława z Gielniowa, bł. Szymona z Lipnicy, bł. Anastazego Pankiewicza oraz sługi Bożego Rafała z Proszowic. Zapraszam do współpracy w zakresie zbierania świadectw aktualności kultu i modlitwy przez ich wstawiennictwo. W tym względzie ważną rolę odgrywają przedmioty kultu: figury, obrazy, ołtarze, kaplice i świątynie.
W przyszłym roku nasza prowincja bernardyńska przeżywać będzie rocznicę 550-lecia obecności na naszych ziemiach i w historii naszego narodu. Świadectwa o kulcie świętych i błogosławionych posłużą nam do ukazania żywotności życia zakonnego i wzoru świętości w obecnym czasie. Praca ta zaowocuje pozycją wydawniczą zawierającą te świadectwa. Ze swej strony zapewniam o modlitwie przez wstawiennictwo Królowej Polskiego Narodu, świętych i błogosławionych franciszkańskich, szczególnie naszej prowincji zakonnej.
Częstochowa, ul. Mirowska 51
Pomóż w rozwoju naszego portalu