Reklama

Misjonarz Afryki - serce bez granic

Rok 2011 w diecezji sandomierskiej jest poświęcony wielkiemu misjonarzowi Afryki kard. Adamowi Kozłowieckiemu SJ

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia br. w bazylice katedralnej w Sandomierzu biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz zainaugurował obchody 100. rocznicy urodzin kard. Adama Kozłowieckiego. Hasło przewodnie roku brzmi: „Ksiądz Kardynał Adam Kozłowiecki SJ - Misjonarz Afryki”.

Rok kard. Kozłowieckiego

Bp Nitkiewicz mówi: - Jesteśmy dumni, że kard. Kozłowiecki urodził się na terenie obecnej diecezji sandomierskiej. Ja cieszę się podwójnie, bo wiele zawdzięczam Jezuitom, z których szeregów wyszedł Ksiądz Kardynał. Jego życie było pod wieloma względami tragiczne. Pierwsze lata kapłaństwa spędził przecież w obozach koncentracyjnych, a i kontakt z rzeczywistością powojenną do radosnych nie należał. To było doświadczenie „złota w tyglu”, które jaśnieje potem jeszcze większym blaskiem. Chociaż mijają kolejne lata od śmierci kard. Kozłowieckiego, my wciąż go podziwiamy jako świętego kapłana, gorliwego misjonarza w Zambii i wielkiego Polaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Życie poświęcił Afryce

Rok jubileuszowy kard. Kozłowieckiego ma za zadanie przybliżenie sylwetki Kardynała. Zapoznaniu z jego dokonaniami służyć będą konferencje, konkursy misyjne oraz sesje naukowe. Organizatorzy chcą także ukazać młodemu pokoleniu człowieka, który pałał miłością do Kościoła oraz do Polski. Był i jest wzorem do naśladowania nie tylko dla księży, ale i dla każdego z nas. Ksiądz Kardynał był człowiekiem głębokiej wiary, pokory i miłości do drugiego człowieka. Jako świadek Chrystusa głosił Dobrą Nowinę tam, gdzie ludzie tego potrzebowali. Poświęcił całe swoje życie Afryce. - Do naszego kraju również przybywali kiedyś misjonarze z Italii, Irlandii, Czech - mówi bp Nitkiewicz. - Dlatego mamy do spłacenia wobec Kościoła powszechnego dług wdzięczności. Jako naród bogaty w kapłanów, siostry zakonne i gorliwych świeckich katolików, powinniśmy wspierać te społeczeństwa, do których Dobra Nowina dotarła dopiero niedawno.

Rekonstrukcja rodzinnego dworu

W Hucie Komorowskiej, gdzie urodził się Ksiądz Kardynał, znajduje się zespół dworski należący niegdyś do rodziny Kozłowieckich. Przez wiele lat dwór nie był konserwowany. Od 1952 r. stopniowo go rozbierano. Aby zapobiec dalszemu niszczeniu siedziby rodowej Kozłowieckich oraz propagować działalność misyjną, 26 marca 2008 r. została utworzona Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”. Celem fundacji jest rekonstrukcja pałacu Kozłowieckich i otwarcie w nim centrum poświęconego pamięci Księdza Kardynała oraz Diecezjalnego Centrum Misyjnego o charakterze formacyjno-edukacyjnym. Fundacja podejmuje także starania o zbliżanie do siebie ludzi różnych kultur i religii. Jak mówi bp Nitkiewicz: - Chcemy w miejscu narodzin kard. Kozłowieckiego stworzyć takie centrum, gdzie ludzie należący do różnych narodów, wyznający różne religie i poglądy będą się mogli ze sobą spotykać i podejmować wspólne inicjatywy. To jest nawiązanie do „serca bez granic” Księdza Kardynała. I dlatego na koniec Mszy św. inaugurującej rok poświęcony poświęcony kard. Kozłowskiemu rozdawano serca z piernika, żeby zainspirowały do większej otwartości.
Część oficyny dworskiej jest już odbudowana i podejmowane są starania o dalszą renowację. W przyszłości będzie się tam mieścić muzeum poświęcone kard. Kozłowieckiemu. W dalszej perspektywie jest odnowienie parku przy dworze oraz udostępnienie go wszystkim, którzy będą chcieli odwiedzić miejsce narodzin kard. Adama Kozłowieckiego SJ. Bp Krzysztof Nitkiewicz wyraża nadzieję, że prace nad odbudową dworu i zagospodarowaniem terenu przyległego przyspieszą w tym szczególnym roku poświęconym Księdzu Kardynałowi.
Ogólnopolskie uroczystości jubileuszowe odbędą się 25 września br. w Majdanie Królewskim.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Więcej ...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Więcej ...

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous