Wszystko w tej fabryce zaczęło się od modlitwy - mówił w homilii o. Kryspin Zenon Bernat, franciszkanin, od wielu lat kapelan Fabryki Ceramiki Budowlanej Wacław Jopek w Bytomiu. 24 stycznia br. na terenie fabryki została odprawiona Msza św. z racji jubileuszu fabryki (23 lata działalności i 20 lat od poświęcenia fabryki przez abp. Damiana Zimonia, metropolitę katowickiego).
Mszy św. na terenie fabryki przewodniczył ks. Waldemar Okurowski z parafii pw. św. Kazimierza w Radziejowicach k. Warszawy. Mszę św. koncelebrowali kapłani przybyli z różnych części Polski. Obecni byli pracownicy fabryki, ich rodziny na czele z prezesem Wacławem Jopkiem.
W homilii o. Kryspin Zenon Bernat nawiązał do słów św. Pawła Apostoła: „Głosimy Chrystusa Ukrzyżowanego”, towarzyszących uroczystościom jubileuszowym. - Głosimy Chrystusa Ukrzyżowanego naszym życiem, głosimy Chrystusa, realizując nasze powołanie. Z każdym powołaniem związany jest krzyż - mówił o. Bernat.
- Ludzie dzisiejszych czasów zdejmują Chrystusa z codzienności swojego krzyża. Dziś jest pokusa, by żyć bez Chrystusa - kontynuował o. Bernat.
Kaznodzieja nawiązał również do słów św. Benedykta „ora et labora” (módl się i pracuj). - Zakład pracy to też wyjątkowa świątynia, gdzie ludzie pracą wielbią Boga. Praca musi rozwijać człowieka, uświęcać go i prowadzić do Boga - przypomniał o. Kryspin.
Kapelan wskazał także na pewien charyzmat Fabryki Ceramiki Budowlanej Wacław Jopek, a mianowicie na wspieranie rodzin, zwłaszcza wielodzietnych. - Dostrzegając rodzinę, wnosicie dobro w ojczysty dom. By była rodzina, musi być dom - mówił kaznodzieja.
Fabryka Ceramiki Budowlanej Wacław Jopek powstała w Bytomiu na terenie dawnej fabryki domów „Prasbet”. Obecnie to zespół pięciu cegielni produkujących wysokiej jakości ceramikę budowlaną ścienną i dachową. Jest to efekt ponad 20-letniej działalności w tej branży właściciela - pana Wacława Jopka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu