Reklama

Świat

Patriarcha Bartłomiej I: spotkanie z papieżem powinno umocnić wzajemne stosunki

2014-05-14 16:09

pl.wikipedia.org

Honorowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I pragnie, aby zbliżające się spotkanie z papieżem Franciszkiem w Ziemi Świętej „pogłębiło siostrzane stosunki między obu Kościołami”. Podkreślił jednocześnie swoją wiarę w wartość osobistego spotkania.

Podczas rozmów w sekretariacie Niemieckiej Konferencji Biskupiej w Bonn patriarcha zaapelował też o współpracę i wzajemną pomoc Kościołów katolickiego i prawosławnego oraz o modlitwę i wsparcie moralne ze strony wiernych. Bartłomiej przebywa z oficjalną wizytą w Niemczech od 10 maja.

Podczas pobytu w Jerozolimie papież i patriarcha mają podpisać wspólną deklarację, podobnie jak to uczynili przed 50 laty ich poprzednicy: Paweł VI i Atenagoras. „Obaj pragniemy rozwijać stosunki między naszymi Kościołami i kontynuować dzieło naszych poprzedników” – zadeklarował duchowy zwierzchnik światowego prawosławia.

Ponadto podczas nabożeństwa ekumenicznego w kaplicy sekretariatu episkopatu Niemiec w Bonn powtórzył swe przekonanie, iż Turcja powinna zostać przyjęta do Unii Europejskiej, gdyż oznaczałoby to wzajemne wzbogacenie. Dodał, że wprawdzie Europa opiera się na korzeniach chrześcijańskich, ale wartości te są tak powszechne i ponadczasowe, że mogłyby być przyjęte również w kraju niechrześcijańskim, takim jak Turcja.

Reklama

Zwracając się do Kościoła ewangelickiego patriarcha życzył, aby przypadające w 2017 r. 500-lecie Reformacji było okazją nie tylko do świętowania, ale też samokrytyki. Chrześcijanie bowiem powinni się zastanowić, dlaczego Kościoły są podzielone – zauważył Bartłomiej.

W kazaniu podczas nabożeństwa ekumenicznego przypomniał ponadto o chrześcijańskich korzeniach naszego kontynentu i zaapelował, aby w dalszym ciągu dążyć do jedności europejskiej. Zdaniem mówcy „Europa ma dwie możliwości: albo będzie chrześcijańska, albo przestanie istnieć”. Patriarcha zwrócił też uwagę, że w świecie, który „na skutek nękających go konfliktów wojennych i morderczych planów nie może odnaleźć pokoju”, szczególnego znaczenia nabiera obecność i świadectwo chrześcijan”.

W ramach swej kilkudniowej wizyty w Niemczech Bartłomiej odwiedził 14 maja przed południem siedzibę podlegającej Konstantynopolowi prawosławnej metropolii Niemiec i egzarchatu Europy Środkowej – katedrę metropolitalną Trójcy Świętej (Hagia Trias) w Bonn. Okazją było obchodzone od ubiegłego roku 50-lecie istnienia tej jednostki kościelnej (powstała 5 lutego 1963). Gość ze Stambułu podkreślił, że miejscowa wspólnota, licząca obecnie pół miliona wiernych, skupionych wokół ok. 60 świątyń, jest „wzorem i przykładem do naśladowania”.

Dziś po południu patriarcha spotka się z przewodniczącym Bundestagu Norbertem Lambertem, prezydentem Joachimem Gauckiem i kanclerz Angelą Merkel.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: modlitwa prezydentów Izraela i Palestyny z Papieżem 8 czerwca

2014-05-29 22:02

Grzegorz Gałązka

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej potwierdziło wcześniejsze spekulacje, że modlitewne spotkanie, na które Papież Franciszek zaprosił prezydentów Izraela, Szymona Peresa i Palestyny, Mahmuda Abbasa odbędzie się 8 czerwca.

Więcej ...

ks. Piotr Pawlukiewicz - Marka: Chrześcijanin

2020-01-17 08:06

freelyphotos.com

Co znaczy w dzisiejszym świecie być chrześcijaninem? Co właściwie deklaruje osoba, która przykleja sobie rybkę na samochodzie albo zawiesza na szyi krzyżyk? Deklaruje ona, że będzie uczniem Chrystusa. Nie zawsze zdolnym, nie zawsze zdającym egzaminy, czasem skazanym na poprawki, ale uczniem.

Więcej ...

Dawid Kubacki nie zawiódł w Titisee-Neustadt

2020-01-18 18:09

wikipedia.org

Dawid Kubacki wygrywa w Titisee-Neustadt. Po raz siódmy z rzędu staje na podium konkursu skoków w Pucharze Świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...