Reklama

Niedziela Wrocławska

Kto daje, zyskuje jeszcze więcej

Bp Maciej Małyga

Marzena Cyfert

Bp Maciej Małyga

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Wawrzyńca we Wrocławiu. Koncelebrowanej Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Maciej Małyga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– „Rozproszył i dał ubogim”. Te słowa z Psalmu, które później powtórzył św. Paweł w swoim liście, opisują naszego patrona, św. Wawrzyńca. Św. Wawrzyniec to postać wyjątkowa. Tak wyjątkowa, że trafił nawet do starożytnej modlitwy eucharystycznej, tzw. pierwszej, którą dzisiaj będziemy się modlić. To męczennik pierwszych wieków. Rzym, prześladowania, zamordowany papież, a Wawrzyniec ma 3 dni na to, aby zebrać majątek Kościoła i przekazać go rzymskim władzom. Wawrzyniec faktycznie ten majątek zbiera, ale po to, by rozdać go ubogim i potrzebującym. A po trzech dniach pokazuje rzymskim władzom „skarb Kościoła”. To znaczy przyprowadza ubogich i mówi: „Oto bogactwo Kościoła”. To zaproszenie dla nas, by rozpraszać, ale w tym sensie, by dawać, nie gromadzić. Dawać bez żalu, tak jak słyszeliśmy to u św. Pawła – mówił w homilii bp Małyga.

Nawiązał do drugiego Listu do Koryntian, który opisuje bardzo ważne wydarzenie z dziejów pierwszego Kościoła. Kościół w Jerozolimie znajdował się w wielkiej potrzebie z powodu panującego wówczas głodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Paweł w Koryncie i Tesalonikach dla potrzebujących braci i sióstr zbiera ofiarę. I w tym kontekście pisze o tajemnicy dawania – aby dawać bez żalu, radośnie. Bóg miłuje radosnego dawcę. Nie dawać w smutku, z zaciśniętymi zębami, żałując tego, co czynimy, ale dawać wielkodusznie – nauczał ksiądz biskup.

Zauważył, że dawać należy także mądrze, jak przypomina nam przypowieść o dziesięciu pannach, z których tylko pięć miało oliwę. Nie mogły się jednak nią podzielić, bo im by również nie wystarczyło.

– Ale gdy popatrzymy na nasze życie, to zauważymy, że pewnie jeszcze daleko jesteśmy od granicy zaszkodzenia samym sobie, której oczywiście, nie mamy przekraczać. Zatem dawać, dzielić się, radośnie i hojnie. Sam Bóg jest dawcą – podkreślał kaznodzieja.

Pytał wiernych, czy zastanawiali się kiedyś, skąd pochodzi słowo „Bóg”. Grecy mają słowo „Theos”, czyli ten, który daje tchnienie. W języku łacińskim „Deus” określa Boga jako świetlistego. A ludy języka słowiańskiego mają słowo Bóg, które pierwotnie znaczyło dawca, Ten, który daje, obdziela.

Reklama

– Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi – mówi Pan Jezus w Kazaniu na Górze – gdzie mól i rdza je niszczą, złodzieje kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie. Starajcie się najpierw o królestwo. Nie możecie służyć Bogu i mamonie. Gdy popatrzymy na samego Pana Jezusa, widzimy, że nie miał, gdzie głowy skłonić, tak był ubogi. Ale przecież miał tyle domów u tych, których wcześniej obdarował. Mieszkał u Piotra, Jego domem był dom w Betanii u Marty, Marii i Łazarza. Zatem ten, który daje, zyskuje jeszcze więcej. Nie gromadź, rozpraszaj, dawaj. Jak to wygląda w naszym życiu, każdy sam musi sobie odpowiedzieć – mówił biskup Maciej.

Zauważył, że powinniśmy to zrobić przez pryzmat swojego sumienia. Pytał: Czy daję swój czas? Czy uczestniczę w życiu mojej rodziny, moich bliskich, mojej wspólnoty, mojej parafii? Czy gromadzę wokół siebie ludzi?

– To bardzo ewangeliczna cecha, cecha św. Wawrzyńca. Zgromadził wokół siebie tych, którzy byli odrzuceni – zaznaczył biskup Maciej.

Zapytał o konkret naszego życia, czyli o pieniądze. Czy gromadzę je dla siebie i tylko dla siebie? Czy umiem się dzielić?

– Dawanie i dzielenie jest zawsze z jednej strony jakąś utratą, trochę umieraniem. Mówi o tym dzisiejsza Ewangelia – o ziarnie, które wpada w glebę. Ziarno, które wpada w glebę, aby wydać owoc, najpierw pęka, traci swoją skorupę, odsłania się, pozbywa się swojego twardego pancerza. Dzięki temu pojawia się przestrzeń na nowe życie. Zatem z jednej strony utrata tego, co twarde i suche, jakiegoś pancerza, gdy się dzielimy, ale z drugiej strony otwiera to nasze życie na błogosławione owoce. I o to prosimy Pana za wstawiennictwem św. Wawrzyńca – zakończył ksiądz biskup.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-08-13 15:30

Wybrane dla Ciebie

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?