Konieczna ostrożność
Często istnieje związek między niewłaściwym stylem życia a chorobami narządu wzroku. Każda osoba powyżej 50. roku życia jest potencjalnie zagrożona zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD). Choroba ta prędzej czy później może doprowadzić do utraty wzroku. Istnieją jednak czynniki ryzyka, które wpływają na proces zwyrodnienia plamki. Mają one niekorzystny wpływ na naturalne mechanizmy obronne narządu wzroku. Najważniejsze z nich to: palenie tytoniu, zła dieta zawierająca niewielkie ilości luteiny i zeaksantyny, otyłość, narażenie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, predyspozycje rodzinne, płeć (kobiety są bardziej niż mężczyźni narażone na rozwój AMD), nadciśnienie tętnicze i jasne tęczówki.
Papierosy a wzrok
W przypadku osób palących papierosy ryzyko utraty wzroku w późniejszym okresie życia jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku osób niepalących. Palacze są narażeni na rozwój zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, które może doprowadzić nawet do całkowitej utraty widzenia. Palenie tytoniu jest przyczyną zwiększonego wytwarzania w organizmie wolnych rodników, które niszczą komórki i mogą spowodować pogorszenie zaopatrzenia siatkówki w składniki odżywcze chroniące plamkę przed uszkodzeniem. Dym tytoniowy może niekorzystnie wpływać także na ukrwienie siatkówki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uwaga na dietę
Reklama
Zła dieta również może przyczynić się do nieodwracalnej utraty wzroku w wyniku zwyrodnienia plamki. Niedobór witamin C i E, cynku oraz dwóch karotenoidów - luteiny i zeaksantyny, które są odpowiedzialne za zachowanie prawidłowej gęstości barwnika plamki, wpływa niekorzystnie na system ochronny plamki i może doprowadzić do postępującego jej zwyrodnienia.
Pamiętaj - okulary słoneczne
Długotrwałe bezpośrednie działanie promieni słonecznych bez używania okularów ochronnych może spowodować uszkodzenie siatkówki i doprowadzić do nieodwracalnego osłabienia ostrości widzenia, a nawet do całkowitej utraty wzroku. Promieniowanie słoneczne przyczynia się do powstawania szkodliwych substancji o działaniu utleniającym, tzw. wolnych rodników, które uszkadzają siatkówkę.
Możemy wpływać tylko na niektóre, niemniej bardzo istotne, czynniki ryzyka rozwoju tej groźnej choroby, np.: palenie tytoniu, złą dietę czy narażenie na bezpośrednie działanie słońca. Można ich unikać, prowadząc zdrowy tryb życia i stosując suplementy diety. Naturalny system obronny narządu wzroku z wiekiem staje się coraz słabszy, co może przyspieszyć rozwój zmian. Zatem jedyną skuteczną metodą zapobiegania rozwojowi zwyrodnienia plamki jest zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i jej suplementacja.
Zbadaj się sam przy pomocy siatki Amslera
AMD powoduje uszkodzenie centralnej części siatkówki i stopniową utratę widzenia centralnego. Pierwszym objawem AMD może być przyciemnienie obrazu w centralnej części lub rozmycie czy też zniekształcenie obrazu. Aby sprawdzić, czy ma Pan/Pani AMD, proponujemy przeprowadzić szybkie badanie z użyciem siatki Amslera.
Kiedy AMD rozwija się w plamce, dochodzi do rozmazania obrazu w jego centralnej części. Osoby chore stopniowo i nieodwracalnie tracą wzrok w jednym lub obydwu oczach. Siatka Amslera pomaga sprawdzić, czy rozwinęło się już późne stadium AMD.
elach
Proponowane składniki diety: