KSM
Debaty Walentynkowe
Reklama
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zorganizowało Debaty Walentynkowe w ramach obchodów Dnia Zakochanych. Debaty poświęcone miłości, czystości przedmałżeńskiej i życiu poczętemu były odpowiedzią na promowany obecnie konsumpcyjny styl życia, pozbawiony wszelkich wartości i zasad, ale także stanowiły okazję do refleksji nad tematami skupionymi wokół miłości.
Pierwsza z debat z okazji Dnia św. Walentego odbyła się 10 lutego br. w Warszawie, a jej temat przewodni brzmiał: „Miłość na serio - bez seksu przed ślubem”. Wzięło w niej udział ponad 100 osób, głównie młodzież szkół ponadgimnazjalnych i studenci. Na pytania dotyczące czystości seksualnej, konieczności dbałości o nią, skutków współżycia przed ślubem czy też zachowania się w przypadku, kiedy zakochamy się w „niewłaściwej osobie”, odpowiadali: o. Mirosław Pilśniak, Sylwester Laskowski - gitarzysta i kompozytor, oraz Mariola i Piotr Wołochowiczowie - małżeństwo prowadzące Fundację „Misja Służby Rodzinie”.
Krakowska odsłona wydarzenia miała miejsce 14 lutego na portalu społecznościowym Facebook i nosiła tytuł: „Kocha, nie kocha, kocha, nie kocha...”. Także mieszkańcy Torunia zadawali sobie w tym dniu na Wydziale Teologicznym UMK pytanie: „Zakochani na zawsze - czy to możliwe?”.
W zielonogórskiej Debacie Walentynkowej, zatytułowanej „In vitro - miłość czy egoizm?”, uczestniczyło ponad 40 osób, głównie licealiści i studenci.
Najliczniejszymi zaś tegorocznymi spotkaniami walentynkowymi były te, które KSM Diecezji Łomżyńskiej zorganizował w trzech miastach: 11 lutego w Łomży, 12 lutego w OCK w Ostrołęce oraz 14 lutego w Kolnie, pod hasłem przewodnim: „Dam ci wszystko to, co lubię, ale siebie dam po ślubie - czyli bez seksu przed ślubem?”.
Doświadczenia związane z tegorocznymi Debatami Walentynkowymi pokazały, że ich organizowanie jest konieczne, ponieważ dzięki nim można dotrzeć do coraz szerszej rzeszy młodych ludzi i mediów, gdyż inspirują one młodych do przemyśleń i zwracają uwagę na chrześcijańską wizję narzeczeństwa i rodziny.
Dorota Mazur
Lednica 2000
Nominacja do Europejskiej Nagrody Obywatelskiej
W uznaniu zasług Stowarzyszenia Lednica 2000 w propagowaniu wartości chrześcijańskich oraz dialogu społecznego w Europie poseł PiS do Parlamentu Europejskiego Konrad Szymański złożył wniosek o przyznanie Stowarzyszeniu Europejskiej Nagrody Obywatelskiej.
We wniosku Konrad Szymański wskazał przede wszystkim na wyjątkowy charakter i znaczenie spotkań młodzieży nad Jeziorem Lednickim k. Gniezna. Jak podkreślił, idea spotkań lednickich nieustannie się rozwija, czego dowodem jest organizowanie dodatkowych spotkań w nowych formułach: Lednicy Seniora, Lednicy Malucha oraz Lednicy Motocyklistów, a także spotkań poza granicami Polski. „Szereg wskazanych działań pozwala na coraz aktywniejsze integrowanie wielu obywateli UE wokół wartości, na fundamencie których zbudowana została cywilizacja europejska, oraz na podkreślanie roli religii w procesie wzajemnego zrozumienia i współpracy obywateli UE” - czytamy we wniosku.
Europejska Nagroda Obywatelska jest wyróżnieniem przyznawanym od 2009 r. przez Parlament Europejski osobom i organizacjom przyczyniającym się do promowania większego zrozumienia i integracji obywateli Unii Europejskiej oraz działającym w ramach współpracy transgranicznej.
Polska premiera
„Jan Paweł II. Szukałem Was...”
Prapremiera pełnometrażowego polskiego dokumentu „Jan Paweł II. Szukałem Was...” odbędzie się w rodzinnym mieście Karola Wojtyły. Pokaz w wadowickim kinie zaplanowano na 9 marca br., dzień przed premierą warszawską i dwa dni przed wejściem dzieła na ekrany polskich kin. Tydzień temu film, realizowany w 12 krajach świata, zaprezentowano w Watykanie.
Praca nad dokumentem trwała cztery lata. Odbyło się 90 dni zdjęciowych, a materiał kręcono w Watykanie, Izraelu, na Malcie, w Polsce, Meksyku, Jordanii, Boliwii, Zambii, Botswanie, Kamerunie, Turcji i Maroku. Znalazły się w nim nigdzie niepublikowane dotąd archiwalne materiały oraz wypowiedzi przedstawicieli światowych religii, m.in. duchowego przywódcy Tybetańczyków Dalajlamy XIV, naczelnego rabina Izraela w latach 1993-2003 Meira Laua czy patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I. Autorzy starali się ukazać uniwersalizm przesłania Jana Pawła II. W filmie są odniesienia do najnowszych dziejów Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.
Film to dzieło młodego reżysera Jarosława Szmidta, który jest również - obok Mariuszu Wituskiego - współautorem scenariusza. Muzykę do filmu, nakręconego w technice HD, napisał Michał Lorenc.
Krótko
Polscy prokuratorzy wystosowali do strony rosyjskiej zapytanie o powody defragmentaryzacji wraku samolotu, który uległ katastrofie pod Smoleńskiem. Rosjanie pocięli go na fragmenty, niszcząc w ten sposób istotne dowody w sprawie.
Kalendarz uroczystości związanych z pierwszą rocznicą katastrofy smoleńskiej i 71. rocznicą zbrodni katyńskiej: 3 kwietnia - Katyń, 10 - Warszawa i Smoleńsk, 18 - Kraków. Prezydent Bronisław Komorowski, który 3 kwietnia ma być w Katyniu, rocznicę katastrofy uczci najprawdopodobniej w stolicy.
Do rozmów z Rosją w sprawie katastrofy smoleńskiej może dojść dopiero po opublikowaniu raportu komisji min. Jerzego Millera - uważa rzecznik gabinetu Donalda Tuska.
Płocka Prokuratura zajmie się doniesieniem w sprawie rzekomej inwigilacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego w śledztwie w sprawie incydentu w Gruzji w 2008 r.
Prof. Ryszard Legutko jest jednym z trzech kandydatów na stanowisko przewodniczącego Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Tę funkcję 8 marca ma oficjalnie zdać Michał Kamiński.
Premier odwołał szefa GUS Józefa Olesińskiego, przyczyny są niejasne. Za kilka tygodni zaczyna się spis powszechny prowadzony właśnie przez tę instytucję.
Aż o 30 proc. wzrosło w ostatnim półroczu zatrudnienie w ministerstwach i urzędach wojewódzkich, mimo zapowiedzi rządu, że liczba pracujących będzie malała.
Rośnie inflacja. Przewidywano, że będzie na poziomie 2,5 proc., jednak w styczniu była na poziomie 3,8 proc. To efekt wzrostu cen.
Tylko 44 proc. Polaków miało w ostatnim roku w ręku przynajmniej jedną książkę. 20 proc. osób z wyższym wykształceniem nie czyta nic - takie smutne fakty przynosi najnowszy raport Biblioteki Narodowej.
Minęła 30. rocznica powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS), pierwszej niezależnej organizacji studenckiej w Europie Wschodniej o zdecydowanie antykomunistycznym rodowodzie.
Karin Stanek - jedna z najpopularniejszych piosenkarek lat 60. - znana m.in. z piosenek „Jedziemy autostopem” i „Chłopiec z gitarą” - zmarła we wtorek 15 lutego. Piosenkarka chorowała na zapalenie płuc, zmarła po 3-tygodniowym pobycie w szpitalu w Niemczech, gdzie mieszkała od 1976 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu