29 października. Drugi w powojennej historii Legnicy kościół został poświęcony. Świątynię pw. św. Tadeusza Apostoła konsekrował biskup legnicki Tadeusz Rybak. Jest to jeden z najszybciej wybudowanych kościołów w diecezji legnickiej. Swoją architekturą przypomina świątynie w Hiszpanii i Meksyku. Jego budowa trwała zaledwie 4 lata. Podczas konsekracji Biskup Legnicki stwierdził m. in., że ten nowo wybudowany kościół jest znakiem jednoczenia się ludzi z Bogiem i między sobą. Podziękował również wszystkim, którzy włączyli się w budowę tej świątyni. Parafia św. Tadeusza w Legnicy powstała w 1992 r. i liczy 4 tysiące wiernych.
1 listopada. Kościół czci wszystkich, którzy zmarli w opinii świętości. Tradycja obchodów dnia Wszystkich Świętych sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Już od III wieku rozpowszechnił się zwyczaj organizowania procesji z miast do miast z relikwiami świętych. W tym dniu odwiedzamy cmentarze. Pochylając się nad grobami naszych bliskich, uświadamiamy sobie, że każdy dzień przybliża nas do spotkania z tymi, którzy od nas odeszli. O 14.30 na legnickim cmentarzu uroczystą Mszę św. w intencji wszystkich zmarłych odprawił biskup legnicki Tadeusz Rybak.
O zmarłych pamiętali również mieszkańcy Jeleniej Góry. Posprzątali między innymi groby jeńców wojennych oraz inne miejsca pochówku. Jak co roku, w kotle Łomniczki, na symbolicznym cmentarzu tych, którzy zginęli w górach, goprowcy i ratownicy górscy złożyli kwiaty i zapalili znicze.
2 listopada. "Dobrą i szlachetną rzeczą jest modlić się za umarłych, bo jeżeli popełnili grzechy, zostaną im odpuszczone". Ten cytat ze Starego Testamentu przypomina nam o potrzebie modlitwy za naszych zmarłych. W Dniu Zadusznym w szczególny sposób mamy pamiętać o tych, którzy oczekują na spotkanie z Bogiem w czyśćcu. Modląc się za zmarłych, możemy uzyskać dla nich odpusty. Warunkami są: spowiedź, modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz nawiedzenie kościoła lub cmentarza.
Pomóż w rozwoju naszego portalu