Reklama

Ryzyko wychowawcze

Niedziela łódzka 46/2002

14 października, tj. w Dzień Edukacji Narodowej, w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się prezentacja książki ks. Luigi Giussaniego "Ryzyko wychowawcze". Spotkanie organizowane przez parafię archikatedralną, Duszpasterstwo Nauczycieli oraz Centrum Kulturalne "Guardini" otworzył duszpasterz nauczycieli - ks. dr Jarosław Pater. Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków, a w Polsce wydało ją niedawno Wydawnictwo "Jedność" w Kielcach. Promocji towarzyszyło duże zainteresowanie przybyłych nauczycieli, wychowawców i alumnów Seminarium Duchownego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Książka o wychowaniu do wolności, czyli odpowiedzi na pytanie: Na czym polega i jak przebiega wychowanie odpowiadające wymogom ludzkiego serca? Autorem jest ksiądz z Mediolanu, który ma za sobą doświadczenie długich lat pracy wychowawczej w szkole średniej, na uniwersytecie i we wspólnocie ruchu kościelnego. O wychowaniu ks. Giussani mówi z pasją właściwą ludziom, którzy rozumieją je jako swoje życiowe powołanie.
W pracę wychowawczą jest nieodłącznie wpisany element ryzyka związany z wolnością. Stwierdzenie, że wolność jest równoznaczna z brakiem więzi, to pokusa, której ulega nasza epoka. Wolność zaś jest tym poziomem natury, na którym zyskuje ona zdolność nawiązywania relacji z nieskończonością. Jest ona oknem otwartym na rzeczywistość, którą człowiek od tysięcy lat stara się przenikać. Wolność, oprócz tego, że oznacza świadomość własnych ograniczeń, to także twórczy poryw. Jeśli wyraża się ona w relacji z nieskończonością, właśnie nieskończoność użycza jej niewyczerpanej woli tworzenia.
Głównym tematem książki jest: jak wychowywać samych siebie, na czym polega i jak przebiega wychowanie, wychowanie prawdziwe, odpowiadające potrzebom człowieka. Kształtowanie człowieczeństwa, tego zaczynu, który jest w nas, który w każdym z nas przejawia się w inny sposób, nawet jeśli zasadniczo serce człowieka jest zawsze takie samo. Istotnie, pośród wielości form wyrazu, kultur i zwyczajów, serce człowieka jest jedno i to samo: moje serce jest twoim sercem, jest ono takie same jak serce kogoś, kto żyje daleko od nas, w innych krajach i na innych kontynentach. Najważniejszą troską wychowania prawdziwego i właściwego jest wychowanie serca człowieka tak, jak stworzył je Bóg.
W pewien sposób ks. Giussani ponawia więc stare pytanie katechizmu: "W jakim celu żyjemy na tym świecie?". Nie powtarza go jednakże w sposób, w jaki je najczęściej obecnie postrzegamy - jako pytanie, na które właściwa odpowiedź polegałaby na rezygnacji z większości naszych pragnień i uroków tego świata. Powtarza je raczej w podobny sposób do tego, w jaki odczuwali go uczniowie w Emaus, słowami, które prawie nieuchronnie prowadzą do następnego pytania: "Czyż serce nasze nie pałało w nas, gdy mówił do nas w drodze?" (Łk 24,32).
Dodatkową cechą charyzmatu ks. Giussaniego jest jego zdolność uczynienia świata i tego, co światowe, a także oddalone od Boga, przejrzystym dla Chrystusa. Uczynienie świata przejrzystym dla Chrystusa; pokazanie, iż jest to możliwe, że nawet to, co we współczesnej kulturze jest anormalne i wykrzywione, może być drogą, która prowadzi do Niego - jest to jedna z tajemnic księdza z Mediolanu. To, co on odrzuca, jest tylko tym, czym i w czym okłamujemy samych siebie: nasza płytkość, nasza upartość, lenistwo duchowe, które przeszkadza nam stanąć w obliczu rzeczywistości. A wszystko to ks. Giussani odrzuca tylko dlatego, że przeszkadza nam to stać się sobą i uwolnić się od ulegania zewnętrznym wpływom. W wyniku takiej postawy Comunione e Liberazione ("Komunia i Wyzwolenie") stał się ruchem odnowy chrześcijańskiej, który żywo interesuje się wszystkimi wymiarami współczesnej kultury, dążąc do takiej ewangelizacji współczesnego świata, która obejmuje przede wszystkim kulturę naszych czasów. Spotkania organizowane co roku w Rimini są bez wątpienia bardzo znaczącym społecznie i medialnie wydarzeniem najgłębiej dotyczącym współczesnego życia.
W książce mowa jest o wychowaniu, o ryzyku wychowawczym. Mogłoby to skłonić czytelnika, czy jest nim teolog, nauczyciel czy też matka lub ojciec, do czytania słów ks. Giussaniego, jak gdyby dotyczyły wyłącznie tych, którym powierzone zostały zadania wychowawcze. Prezentujący książkę zaprosił słuchaczy do zaliczenia siebie samych do tego grona. Fakt, że w pewien sposób zamknęliśmy okres własnego kształtowania, nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy dalej się wychowywali lub przynajmniej krytycznie spojrzeli na własne wychowanie. Wszyscy znajdujemy się w drodze, do przebycia której książka Ryzyko wychowawcze nas zaprasza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30
Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

Więcej ...

Bp Kazimierz Gurda do dyrektorów rozgłośni katolickich: głosić dzisiaj orędzie zbawienia – zadanie wymagające, ale konieczne

2024-05-20 18:03

Katolickie Radio Podlasie

Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.

Więcej ...

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj