Reklama

Niedziela Przemyska

Dożynki miejsko – parafialne w Radymnie

Dożynki to dziękczynienie za dar chleba.

kl. Piotr Michalski

Dożynki to dziękczynienie za dar chleba.

Tradycja związana z dożynkami w parafii pw. św. Wawrzyńca wiąże się z tym, że na terenie miasta Radymna 73 % gruntów, zresztą bardzo żyzne to użytki rolne. Jest to dzień, w którym rolnicy dziękują i proszą o błogosławieństwo w myśl przysłowia „kto dziękuje, ten dwa razy prosi”. Pierwsze dożynki w parafii pw. św. Wawrzyńca w Radymnie zwane „Wawrzyniadą” odbyły się 4 września 2016 roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią Covid-19, w niedzielę, 20 sierpnia odbyły się tegoroczne dożynki miejsko – parafialne. Impreza została zorganizowana przy współpracy Miasta Radymna z parafią pw. św. Wawrzyńca.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną z poświęceniem dożynkowych wieńców o godz. 14 w kościele pw. św. Wawrzyńca, której przewodniczył ks. dziekan Kazimierz Piwowar oraz ks. Grzegorz Kowalczyk. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Krzysztof Szyndler. Nawiązując do procesu rozwoju ziarna, od zasiania go w ziemi aż do zbioru podczas żniw, zwrócił uwagę na ciężką pracę rolnika, z której korzystają mieszkańcy nie tylko wsi, ale i miast. Wskazując na wartość każdej, choćby najmniejszej kromki chleba wskazał na zatrważającą ilość żywności wyrzucanej do kosza przez Polaków co roku. Wskazując na szacunek wobec ziemi i jej darów wspomniał postać zmarłego byłego proboszcza i dziekana ks. prał. Kazimierza Golenię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bezpośrednio po zakończonej Eucharystii uformowała się kolumna, która przeszła z kościoła na plac parafialny z wieńcami dożynkowymi rozpoczynając festyn, podczas którego były zbierane datki na prace remontowe zabytkowej świątyni pw. św. Wawrzyńca.

Zebranych na placu parafian i gości, przybyłych całymi rodzinami powitali starostowie – państwo Jan i Grażyna Grześko, ksiądz proboszcz Grzegorz Kowalczyk oraz Burmistrz Miasta Radymna Mieczysław Piziurny. Nie było osoby, która nie dostałaby choćby kawałka dożynkowego chleba rozdzielonego przez starostów. Na festynie część artystyczną barwnie zabawiał zespół Zespół Pieśni Ludowej „Biesiada” z Tuczemp, który oprócz znanych i lubianych, starych i nowych piosenek przygotował także kilka wywołujących uśmiech skeczy.

Niezwykłą atrakcją okazał się przedszkolny plac zabaw, który został udostępniony dzieciom, o których bezpieczeństwo troszczyły się Panie pracujące w Przedszkolu Parafialnym im. św. Mikołaja w Radymnie. Najmłodsi uczestnicy mieli przygotowany moc atrakcji w postaci wielu zabaw i konkurencji.

Reklama

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy dożynkowe nawiązujące do prac gospodarskich z nagrodami dla całych rodzin tj. młócenie zboża cepami, przesiewanie ziarna, przeciąganie liny, wyścigi rzędów, robienie powróseł, wbijanie precyzyjne gwoździ oraz konkurencje przygotowane przez strażaków OSP z Radymna. Wiele osób skorzystało także z wirtualnej strzelnicy, do której ustawiały się kolejki.

Na Wawrzyniadzie była możliwość skosztowania smacznego swojskiego jadła tj. leczo, bigosu, smalcu ze skwareczkami, kiszonych i małosolnych ogórków czy chlebów. Kiełbasa z grilla oraz słodkie wypieki cieszyły się nie mniejszym zainteresowaniem.

Pomimo pogody okraszonej ciepłym deszczykiem na festynie dopisała frekwencja. Każdy znalazł coś dla siebie, skosztował swojskiego lokalnego jadła lub wziął udział w przygotowanych konkurencjach. Dożynki to dobry sposób spędzania wspólnego czasu w rodzinnym gronie. Radość przyciągała wzrok ku wspólnie spędzanym chwilom rodzin z dziećmi. Wielu będzie wspominać to wydarzenie z uśmiechem. Wawrzyniada poza wymiarem kulturowy i religijnym jest przede wszystkim nośnikiem prawdy, że praca na roli jest jedną z najszlachetniejszych i najpiękniejszych form działalności człowieka na Ziemi.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-08-22 08:50

Wybrane dla Ciebie

Jazłowiecka Pani, módl się za nami

2024-05-09 20:50

pl.wikipedia.org

Około 40 kilometrów na zachód od Warszawy, niedaleko Niepokalanowa, w powiecie sochaczewskim położona jest wieś Szymanów. To tutaj, w Kaplicy Klasztornej Sióstr Niepokalanek znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej.

Więcej ...

Wielki protest rolników w Warszawie

2024-05-10 11:56

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

Na dziś NSZZ „Solidarność” oraz NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” zapowiedziały manifestację w Warszawie w ramach protestu przeciwko unijnemu Zielonemu Ładowi i niewypełnieniu przez rząd Donalda Tuska obietnic wobec polskiej wsi. Związkowcy mają zbierać podpisy pod petycją o referendum w sprawie przyjęia unijnego programu Zielonego Ładu.

Więcej ...

Relikwie Męczenników Ugandyjskich powrócą z Rzymu do ojczyzny

2024-05-10 18:19

www.glassisland.com

Relikwie dwóch spośród 22 katolickich Męczenników Ugandyjskich, przechowywane od 60 lat w Rzymie, powrócą do ojczyzny w roku 60. rocznicy ich kanonizacji. Chodzi o kości świętych: Karola Lwangi i Macieja Mulumby. Zawieziono je do Wiecznego Miasta w 1964 roku na uroczystości kanonizacyjne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli