Reklama

Kościół

Abp Paglia w FAO: aby przestać marnować żywność, potrzeba współpracy

wikipedia

„Wyrzucanie jedzenia oznacza odrzucanie ludzi” – podkreślał takie zdanie Papieża Franciszka abp Vincenzo Paglia podczas konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Santiago de Chile. Spotkanie odbyło się wczoraj, a jego temat stanowiła kwestia ograniczenia strat oraz marnowania żywności. Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia przypominał, że takie „odrzucanie osób” jest haniebne. „Potrzebujemy odczuć prawdziwy ciężar owego skandalu” – zaznaczył hierarcha.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Paglia zaproponował trzy konkretne ścieżki, jakie powinny zostać podjęte w obliczu tej sytuacji. Po pierwsze chodzi o opracowywanie dokładnych i szczegółowych danych dotyczących m.in. ton wyrzucanego jedzenia, ale nie tylko. Ważne, by zobaczyć również straty społeczne oraz ludzkie, np. zmarnowaną pracę czy energię. Po drugie należy rozwijać kwestie współdziałania różnych podmiotów. Tylko razem można stawić czoła temu wyzwaniu. Trzecią proponowaną drogą do podjęcia jest promowanie większego poszanowania zarówno produktów żywnościowych, jak i samych momentów posilania się. Chodzi o przypomnienie ich wielkiej wartości kulturowej.

Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia podkreślał konieczność wprowadzenia jak najszerszych paradygmatów w celu przeciwdziałania marnowaniu jedzenia na skalę globalną. „Nie możemy już pozwalać sobie na podchodzenie do kwestii żywności wyłącznie z logiką ekonomiczną, rynkową” – zaznaczał hierarcha. Odpowiednie rozwiązania gospodarcze są niezbędne, ale kwestia pozostaje znacznie szersza, więc musimy wzmacniać promowaną przez Franciszka logikę solidarności – wskazywał abp Paglia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Ale uwaga! Papież nie wzywa nas po prostu do większej dobroczynności, do przekazywania na przykład części zysków na cele społeczne. Nie, solidarność nie jest po prostu uczuciem życzliwości i troski o tych, którzy są słabsi i pokrzywdzeni. Ojciec Święty odnosi się raczej do faktu, że całe ludzkie doświadczenie, w tym doświadczenie ekonomiczne, pozostaje zaszczepione i współdziała w budowaniu braterskiej rodziny ludzkiej” – mówił na spotkaniu abp Paglia.

Wyjaśnił, że logika solidarności oznacza, iż „także podmioty gospodarcze uznają społeczną odpowiedzialność swoich działań, wzajemne powiązania między różnymi osobami, instytucjami, grupami, troskę o ludzi i świat, w którym żyją. Marnowaniem żywności zajmiemy się na poważnie tylko wtedy, gdy uznamy, że nie można go przypisać do pojedynczej kwestii rynkowej, do czegoś, co da się zdefiniować i zmierzyć w tabelach, statystykach i wynikach. Ludzkie życie wykracza poza to wszystko. Wymaga ono przezwyciężenia logiki zysku oraz budżetu. Oczekuje poważnych, realistycznych i wykonalnych procesów gospodarczych, ale nie czyni z nich celów działania”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-08-25 16:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Paglia: rodzina jest wielkim kapitałem dla społeczeństwa

wikipedia

„Przymierze pomiędzy kobietą i mężczyzną jest wielkim kapitałem dla całego społeczeństwa” – taką opinię wyraził wielki kanclerz Papieskiego Instytutu Teologicznego Nauk o Małżeństwie i Rodzinie abp Vincenzo Paglia. Rok Rodziny „Amoris laetitia” stanowi zdaniem hierarchy wielkie wyzwanie dla zdynamizowania duszpasterstwa rodzin poprzez zaangażowanie świeckich.

Więcej ...

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00
Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Zaproszenie na pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous