Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 15/2011, str. 6

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W zakonie paulinów

Śluby wieczyste

W uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie 25 marca podczas Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej śluby wieczyste w Zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika złożyło trzynastu braci paulinów. Są to klerycy paulińskiego Wyższego Seminarium Duchownego na Skałce w Krakowie: br. Łukasz Flader, br. Piotr Stanikowski, br. Paweł Subik, br. Waldemar Kowalczyk, br. Dariusz Gronowski, br. Karol Jarząbek, br. Paweł Bielak, br. Grzegorz Staszak, br. Stanisław Małys, br. Adrian Urbanek, br. Jacek Frączek, br. Paweł Przybyszewski, br. Dariusz Kropacz. Bracia podjęli zobowiązanie dozgonnego ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Śluby złożyli na ręce o. Arnolda Chrapkowskiego, wikariusza generalnego Zakonu Paulinów.
Zebranych na uroczystej Liturgii powitał o. Michał Lukoszek, rektor WSD Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie. W homilii o. Chrapkowski powiedział: - Dzisiejsza uroczystość mówi o odwiecznym wybraniu wszystkich i każdego z nas z osobna w Chrystusie, o powołaniu do świętości na miarę przybranych synów Bożych, równocześnie pozwala nam zgłębić tajemnicę każdego powołania, w szczególności tego, które jest udziałem osób konsekrowanych.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: ojcowie i bracia paulini z różnych placówek w Polsce i za granicą, proboszczowie parafii, z których wywodzą się klerycy, oraz rodzice, rodzeństwo, krewni i przyjaciele braci kleryków.

WSKSiM

Rozwój intelektualny i duchowy studentów

Studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przybyli 25 marca na Jasną Górę. Z młodzieżą modlił się o. Tadeusz Rydzyk, założyciel uczelni, oraz jej władze na czele z rektorem o. dr. Krzysztofem Bielińskim, który przewodniczył Eucharystii. Zebranych powitał o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów.
- Prosimy Maryję, by prowadziła naszego Założyciela, wszystkie dzieła powstałe przy Radiu Maryja i naszą Uczelnię w następne lata - powiedział o. dr Bieliński. - Człowiek młody przychodzi na wyższą uczelnię, aby się dalej rozwinąć, aby rozwinąć swoje myślenie i całą swoją osobowość, by był przydatny społeczeństwu, ale przede wszystkim osiągnął cel transcendentny. Po to też przychodzimy do Matki Najświętszej już dziesiąty raz, tak jak dziesiąty raz rozpoczynamy naszą posługę uczelnianą, posługę uczelni dla Kościoła i narodu - mówił w homilii o. Rydzyk. Modlitwa była transmitowana przez TV Trwam.

Bazylika Jasnogórska

Nowe organy

Komisyjnego odbioru w prezbiterium kościoła organów, zrekonstruowanych w ramach prac renowacyjnych w Bazylice Jasnogórskiej, dokonano 23 marca br. Komisji przewodniczył prof. Julian Gembalski - kierownik Katedry Organów i Klawesynu Akademii Muzycznej w Katowicach, przewodniczący Komisji ds. Budownictwa Organowego Archidiecezji Katowickiej; w skład komisji weszli także: prof. Jacek Kulig - wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, rzeczoznawca w dziedzinie budownictwa organowego, nadzorujący prace przy rekonstrukcji instrumentu; Zdzisław Mollin - organmistrz, wykonawca dzieła; o. Sebastian Matecki - podprzeor Jasnej Góry, organista; o. Czesław Brud - administrator Jasnej Góry; Marcin Lauzer - organista, członek Komisji ds. Budownictwa Organowego w Częstochowie; Jarosław Jasiura - organista; Marek Miśkowicz - organista Bazyliki Paulinów na Skałce w Krakowie; Marcin Kulig - muzyk z Krakowa. Komisja z wielkim uznaniem przyjęła zrekonstruowany instrument, podkreślając jego wysokie walory zarówno brzmieniowe, jak i techniczne. - Organy, wspaniale wpisujące się w przestrzeń i akustykę bazyliki, odznaczają się artystyczną intonacją, umożliwiającą stylową interpretację muzyki, zwłaszcza epoki baroku - podkreślał o. Matecki. - W doskonały sposób mogą zarówno służyć liturgii, jak również być wykorzystywane w grze solowej oraz do akompaniamentu we współpracy z zespołami kameralnymi i solistami.

Krótko

21, 22 i 23 marca modlili się maturzyści diecezji kieleckiej, w sumie ok. 5,4 tys. osób. W kolejnych dniach młodzieży towarzyszyli: bp Kazimierz Ryczan, bp Marian Florczyk i bp Kazimierz Gurda.

21 marca przybyła pielgrzymka maturzystów archidiecezji poznańskiej w liczbie ponad 1,5 tys. uczniów. Eucharystii przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak.

24 marca zgromadziło się ponad 3 tys. maturzystów diecezji legnickiej wraz z bp. Stefanem Cichym.

25 i 26 marca pielgrzymowali maturzyści diecezji płockiej, w sumie blisko 6 tys. osób. Obu grupom towarzyszył bp Piotr Libera.

26 marca, w ramach Dnia Modlitw za Więźniów, przybyła Pielgrzymka „Bractwa Więziennego”. Dotarli więźniowie, kapelani, wolontariusze oraz służba więzienna, w sumie ok. 100 osób. Mszy św. przewodniczył o. Tadeusz Rzekiecki - kapelan Zakładu Karnego w Lublińcu. Obecna była Bernardyna Wojtkowska - prezes Stowarzyszenia „Bractwo Więzienne”.

26 i 28 marca dotarli maturzyści archidiecezji gnieźnieńskiej, w liczbie ok. 2,5 tys. osób. Z młodzieżą modlił się bp Wojciech Polak.

Zapowiedzi

6-7 kwietnia - maturzyści diecezji włocławskiej

8 kwietnia - maturzyści diecezji gliwickiej

8/9 kwietnia - maturzyści diecezji bielsko-żywieckiej

9 kwietnia - maturzyści archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i maturzyści archidiecezji poznańskiej

9 kwietnia - Nowenna dziewięciu sobót przed beatyfikacją Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II

10 kwietnia - maturzyści diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

10-16 kwietnia - wielkopostne rekolekcje jasnogórskie

Na Jasnej Górze w czasie Wielkiego Postu

Droga Krzyżowa - w każdy piątek o godz. 16.45 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz o godz. 20 na Halach.

„Gorzkie żale” - w każdą niedzielę o godz. 16.15 w Bazylice Jasnogórskiej.

Spowiedź - w godz. 6.15-19.30 w Kaplicy Sakramentu Pokuty.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48
ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...