Reklama

Niedziela Lubelska

W Nazarecie nad Wisłą

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wpatrzeni w Matkę Najświętszą, z taką miłością i gorliwością jak Ona, idźmy dawać świadectwo o naszej wierze, o Chrystusowej Ewangelii - powiedział abp Stanisław Budzik.

W 37. rocznicę koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej, w sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 800. rocznicy zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu oraz 400. rocznicy powołania prowincji Matki Bożej Anielskiej. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik, a koncelebrowali ją m.in. prowincjał o. Krzysztof Bobak OFM i o. Nikodem Gdyk OFM. Podczas liturgii zostały poświęcone: odnowiony kościół wraz z zabytkowymi ołtarzami św. Józefa z Dzieciątkiem i św. Piotra z Alkantary oraz pamiątkowe tablice, w tym dedykowana św. Janowi Pawłowi II. W „polskim Nazarecie” gości przywitał gwardian i kustosz kazimierskiego sanktuarium o. Bernard Potępa OFM. - Niech odnowiony kościół gromadzi wiernych, którzy przez miłość do Matki Najświętszej odnawiają się w sakramencie pokuty i postępują na drodze duchowego zjednoczenia z Bogiem. Niech nowe życie, które Jezus Chrystus przynosi na ziemię, będzie naszym udziałem w drodze do wieczności drogami ziemskiej ojczyzny - modlił się abp Stanisław Budzik, błogosławiąc ludzi i świątynię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do franciszkańskich jubileuszy, abp Stanisław Budzik powiedział, że „żaden święty nie zjednał tak wiele sympatii dla chrześcijaństwa jak św. Franciszek, nie przysłużył się bardziej i piękniej Kościołowi niż on”. Biedaczyna z Asyżu, którego serce wypełniała radość Ewangelii oraz miłość do Chrystusa i Kościoła, znalazł wielu naśladowców, którzy od 8 wieków podążają jego śladami. Od 4 wieków duchowi synowie św. Franciszka tworzą w południowej Polsce prowincję Matki Bożej Anielskiej, do której należy kazimierski klasztor. W nim, również od 4 stuleci, przechowywany jest łaskami słynący obraz Zwiastowania, namalowany ok. 1600 r. na wzór holenderskiego miedziorytu Hendricka Goltziusa. W latach 20. XVII wieku strażnikami i opiekunami obrazu stali się franciszkanie reformaci, którzy zaproszeni do Kazimierza Dolnego nad Wisłę rozbudowali kościół na Plebaniej Górze i zbudowali klasztor. Do tego miejsca nieprzerwanie pielgrzymują wierni, a klasztorne kroniki pełne są opisów cudów i łask, jakimi Bóg obdarza za wstawiennictwem Maryi. 31 sierpnia 1986 r. na skronie Matki Bożej kard. Franciszek Macharski nałożył złote korony. - Wpatrujemy się w piękno obrazu i rozważamy tajemnicę Zwiastowania Pańskiego, w której Bóg daje nam gwarancję interwencji w dzieje świata i każdego człowieka - powiedział abp Budzik. - Z miłością przyjmujmy Chrystusa, otwierajmy się na wolę niebieskiego Ojca i na działanie Ducha Świętego, który odnawia oblicze ziemi i przemienia ludzkie serca. Wpatrujmy się w Maryję, abyśmy nie zmarnowali życia, ale pozostawili po sobie doby i trwały ślad - zaapelował.

Reklama

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


Podziel się:

Oceń:

2023-09-01 10:11

Wybrane dla Ciebie

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Zesłania Ducha Świętego

2024-05-18 08:28
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli