Reklama

Niedziela Sandomierska

Zatroskani o wychowanie

Emil Rzymkowski

W przededniu nowego roku katechetyczno-formacyjnego, katecheci świeccy, osoby zakonne i księża uczący religii przybyli do bazyliki katedralnej w Sandomierzu na coroczną kongregację katechetyczną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszym punktem spotkania była wspólna Eucharystia, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją ks. Adam Kopeć, dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej, ks. Wojciech Kania, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, pracownicy kurii oraz kapłani katecheci.

Bp Nitkiewicz, nawiązując w homilii do pierwszego czytania z Listu św. Pawła Apostoła do Tesaloniczan, zachęcił katechetów do miłości braterskiej na wzór Chrystusa, polegającej na potrzebie budowania głębokiej relacji pomiędzy katechetami i uczniami oraz z dyrekcją i pracownikami szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Obok podnoszenia kompetencji zawodowych, powinniśmy doskonalić się w miłości, gdyż ona uwiarygadnia nasz przekaz. Głoszenie Ewangelii bez postawy miłości byłoby sprzeniewierzeniem się Chrystusowi w Którego imieniu wypełniamy naszą misję. Stąd określenie „misja kanoniczna” ma nie tylko charakter prawny – powiedział kaznodzieja.

Zwrócił jednocześnie uwagę na to, że każdy otrzymał od Boga jakieś wyjątkowe talenty i pasje. Wykorzystanie ich w katechezie, może pomóc w nawiązaniu dialogu z uczniami, którzy mają problemy ze zrozumieniem „języka kościelnego”.

Po homilii 9 nowych katechetów, podejmujących po raz pierwszy pracę w szkołach, złożyło uroczyście wobec wspólnoty wyznanie wiary i tym samym potwierdzili swoją gotowość do pracy katechetycznej w diecezji.

Na zakończenie Mszy św. Biskup Ordynariusz, dyrektorzy Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego oraz katecheci podziękowali s. Bonawenturze Olesiejuk CFS za jej poświęcenie i trud w pracy kurialnej na rzecz katechetów.

Druga część katechetycznego spotkania rozpoczęła się od wykładu Magdaleny Kadziak z Ruchu Laudato Sì i Joanny Zatylnej ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. W swoim wystąpieniu poruszyły temat wzmacniania więzi międzyludzkich w pracy katechetycznej, odwołując się do encykliki papieża Franciszka.

Reklama

Ważnym głosem w relacji między nauczycielami w szkołach było wystąpienie Barbary Majewskiej, dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu, która przedstawiła oczekiwania dyrekcji wobec katechetów.

Po części wykładowej miał miejsce panel informacyjny dotyczący katechezy w szkole. Pierwszy z prelegentów ks. Michał Powęska, rektor WSD w Sandomierzu poruszył temat duszpasterstwa powołań. Diecezjalni duszpasterze LSO ks. Damian Szypuła i ks. Wojciech Zając przypomnieli o inicjatywach podejmowanych w duszpasterstwie ministrantów. Ostatni z prelegentów, ks. Michał Grochowina, wikariusz sądowy wyjaśnił kwestie o charakterze prawno-kanonicznym dotyczące postawy katechetów podczas prowadzenia zajęć w szkole.

Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli wysłuchać ogłoszeń ks. Adama Kopcia oraz ks. Wojciecha Kani dotyczących bieżących spraw związanych z katechezą, zagadnień dydaktycznych oraz inicjatyw duszpasterskich.

Spotkanie podsumował Biskup Ordynariusz, który pobłogosławił katechetom na nadchodzącą pracę.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-04 13:16

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Niemcy: 2,5 roku więzienia za kradzież pektorału Benedykta XVI

2024-05-08 13:02

Grzegorz Gałązka

Mężczyzna, który w czerwcu ubiegłego roku ukradł krzyż pektoralny papieża Benedykta XVI z kościoła w Traunstein w Górnej Bawarii, został skazany na dwa i pół roku więzienia. Tak orzekł sąd rejonowy w Traunstein w Górnej Bawarii, podała agencja KNA. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Więcej ...

Dziś rozpoczyna się proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć

2024-05-10 08:01
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny świeckiej misjonarki i wolontariuszki Heleny Kmieć. W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału. Helena została zamordowana 24 stycznia 2017 r. podczas misji w Cochabambie w środkowej Boliwii. Zginęła od ciosów nożem podczas napadu na ochronkę dla dzieci. W chwili śmierci miała zaledwie 25 lat. - Ona pokazuje, że w XXI w. świętość ludzi młodych jest możliwa i jest realna - mówi KAI przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...