Reklama

Polska

Abp Depo: jesteśmy zobowiązani iść śladami św. Jana Pawła II

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Wdzięczność i zawierzenie. Te dwa słowa dzisiaj wyrażają naszą postawę i zadanie” - mówił w homilii abp Wacław Depo. Metropolita Częstochowski przewodniczył 18 maja Mszy św. dziękczynnej za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. „Nasza wdzięczność musi być wyrażona poprzez naśladowanie życia św. Jana Pawła II” - powiedział abp Depo.

Mszę św. z Metropolitą Częstochowskim koncelebrowali m. in. o. Łukasz Buzun przeor Jasnej Góry, o. Zachariasz Jabłoński - paulin, ks. dr Andrzej Przybylski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, ks. dr Andrzej Kuliberda - dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i wikariusz biskupi ds. duszpasterskich, ks. dr Jarosław Grabowski - dyrektor Referatu Dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego z niewierzącymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane przed kościołem św. Zygmunta w Częstochowie, 4 czerwca 1979 r. : „Przybyłem na Jasną Górę poprzez Kościół częstochowski. Ten Kościół służy jako diecezja maryjna Kościołowi w Polsce i w świecie, spełniając wyjątkowe, związane z Jasną Górą, posłannictwo”. - Kroczyć śladami św. Jana Pawła II to jest nasze zobowiązanie - mówił abp Depo.

Reklama

Nawiązując do liturgii Słowa abp Depo pytał wiernych, czy ja znam Drogę - Jezusa z Nazaretu? - Tu nie chodzi o chodzenie jakąś zwykła drogą. Trzeba odkryć Jezusa jako Drogę, Prawdę i Życie - przypomniał abp Depo i dodał, że „odpowiedź Jezusa: „Ja jestem drogą do Ojca”, pozostaje kluczem wiary”.

„Jezus streścił w sobie dzieje historii i je wypełnił. Od początku stworzenia Bóg idzie w stronę człowieka, idzie w stronę wolności człowieka” - kontynuował za św. Janem Pawłem II Metropolita Częstochowski.

Arcybiskup wskazał na Jezusa Chrystusa jako „Drogę w tajemnicy krzyża i zmartwychwstania” - Czy Bóg mógł pójść dalej w swoim zbliżeniu się do człowieka? - pytał abp Depo za św. Janem Pawłem II - Wydaje się, że nie mógł pójść dalej, a nawet wydaje się, że poszedł za daleko - kontynuował abp Depo.

Metropolita Częstochowski przypomniał, że „Jezus jest Drogą w tajemnicy Kościoła” - W tę tajemnicę zostaliśmy wbudowani od momentu naszego chrztu - podkreślił abp Depo i dodał, że „w imię źle pojętej wolności ludzie odrzucają Jezusa ja żywy kamień węgielny Kościoła”.

„Gdybyśmy nie poznali Jezusa w Kościele, przez Kościół, to bylibyśmy skazani na bezsens drogi i na życiową gmatwaninę znaczeń i osób” - podkreślił Metropolita Częstochowski i zaznaczył, że „inne drogi samozbawienia prowadzą donikąd”.

Reklama

Odnosząc się do czasów współczesnych abp Depo zauważył, że propozycje pokazywanie w mediach, prasie i telewizji to „propozycje, które przyzwyczajają nas do nie obiektywnej oceny rzeczywistości i nie docenienia obecności Kościoła”. - Proponuje się program wyzwolenia od Boga, urządzenia świata bez odniesienia do Boga i Jego obiektywnych norm - mówił abp Depo.

Arcybiskup przypomniał, że „miłość do Chrystusa i Kościoła jest obowiązkiem osobistym i wspólnotowym”. - Ta miłość oznacza słuchanie Chrystusa z wewnętrznym przylgnięciem do Niego. To On proponuje nam nie jakąkolwiek ofertę, ale Siebie Samego - mówił Metropolita Częstochowski i podkreślił, że „jako wezwani, aby czuwać nie możemy godzić się na słabość”.

Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny odwiedził Częstochowę i Jasną Górę sześć razy: 4-6 czerwca 1979 r., 18-19 czerwca 1983 r., 12-13 czerwca 1987 r., 14-16 sierpnia 1991 r. z okazji VI Światowego Dnia Młodzieży, 4 czerwca 1997 r. oraz 17 czerwca 1999 r. Częstochowa jako pierwsze miasto w Polsce nadała w 1991 r. Janowi Pawłowi II Honorowe Obywatelstwo.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-18 15:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O. Koprowski: Jan Paweł II był i pozostał gigantem

Podczas długiego i bardzo dynamicznego pontyfikatu Jana Pawła II widać było Giganta, jakim był i jakim pozostał - mówił o. Andrzej Koprowski SJ podczas wczorajszej, rzymskiej prezentacji polskiego wydania książki Włodzimierza Rędziocha: "Niezapomniany". Książka zawiera 22 wywiady z osobami z najbliższego otoczenia papieża Wojtyły, w tym unikatowy wywiad z papieżem seniorem Benedyktem XVI.

Więcej ...

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie przeszkadza złu?

2025-04-11 20:30

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie – dlaczego Bóg nie przeszkadza złu, skoro wie i może wszystko?

Więcej ...

Katolicy i prawosławni świętują w jednym terminie. Dzieje się tak tylko raz na jakiś czas

2025-04-13 09:28
Prawosławna Jutrznia w cerkwi

Ks. Paweł Kłys

Prawosławna Jutrznia w cerkwi

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą w niedzielę Święto Wjazdu Pańskiego do Jerozolimy, czyli Niedzielę Palmową. W tym roku Święta Wielkanocne wypadają u nich w tym samym terminie, co u katolików. Dzieje się tak jednak tylko raz na jakiś czas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Wiara

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Kościół

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich