Reklama

Niedziela Lubelska

Wąwolnica. Miejsce zawierzenia

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielny poranek, 3 września, wąwolnickie błonia ponownie zapełniły się tysiącami pielgrzymów, którzy przyszli do Matki Bożej Kębelskiej, by oddać Jej cześć i od Niej uczyć się zaufania Bogu. Z kaplicy zamkowej, gdzie na co dzień znajduje się łaskami słynąca figura Kębelskiej Pani, wyruszyła procesja na pl. Różańcowy. Tam bp Mieczysław Cisło, w obecności łaskami słynącej figury Kębelskiej Pani, sprawował Mszę św.

Dla bp. Mieczysława Cisło sanktuarium w Wąwolnicy jest miejscem odnawiania zawierzenia. Od ponad 25 lat jako biskup służy tu wiernym, ale do Pani Kębelskiej przychodził już jako diakon, a później kapłan i wychowawca alumnów. - Sam jestem „wychowankiem” sanktuarium Matki Bożej w Krasnobrodzie, gdzie jako dziecko pielgrzymowałem z rodzicami, gdzie dojrzewało moje powołanie, gdzie zawierzyłem życie Maryi. Wąwolnica niejako „przejęła mnie”; jestem tu nie tylko w chwilach uroczystych, ale za każdym razem, gdy przejeżdżam obok sanktuarium, zatrzymuję się na modlitwę u Matki Bożej Kębelskiej - powiedział ksiądz biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przywołując słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o sanktuariach, które otaczają Polskę, bp Cisło powiedział, że Wąwolnica jest jednym z nich, a Prymas Tysiąclecia wiele razy modlił się tutaj, na „Jasnej Górze archidiecezji lubelskiej”. - Na szlaku ziemskiego pielgrzymowania otrzymujemy Maryję; Jezus przekazał nam Ją za Matkę z wysokości krzyża, byśmy podążali drogą wierności i miłości - powiedział. Jak przypomniał, Polska i Wąwolnica idą tą drogą już od tysiąca lat (pierwsze wzmianki o chrystianizacji Wąwolnicy pochodzą z początków XI wieku). - Maryja wybrała sobie to miejsce, w którym gromadzi lud, by pełnić rolę Pośredniczki łask i wciąż przypominać: Uczyńcie wszystko, co powie wam mój Syn. A Chrystus naucza nas przez Ewangelię, przez Kościół, przez dobrze ukształtowane sumienie. Wsłuchując się w te słowa, podążajmy drogą Bożego prawa, drogą Dekalogu, drogą przykazania miłości - zaapelował ksiądz biskup.

Reklama

W homilii bp Mieczysław Cisło podkreślił, że Bóg chce pełnej jedności z nami, poprzez szlak ziemskiego pielgrzymowania aż po wieczne zamieszkanie w Jego domu. - Na tym szlaku otrzymujemy Maryję tak, jak Jezus Ją otrzymał za swoją matkę; przekazał nam Ją z wysokości krzyża, kiedy do naszego reprezentanta, umiłowanego ucznia św. Jana, powiedział: Oto Matka Twoja, a Jan wziął Ją do siebie. Kiedy naród polski ponad 1000 lat temu przyjmował do swojego bytu państwowego i narodowego Jezusa Chrystusa, to również przyjął Jergo Matkę. Odtąd Ona jest obecna ustawicznie w naszym narodzie, także w sanktuariach, o których mówił w Lublinie kard. Stefan Wyszyński - przypomniał ksiądz biskup. - Sanktuaria, które oplotły polską ziemię, są świadectwem obecności Maryi, bo Ona sama wybiera sobie miejsca, w których gromadzi Lud Boży, lud Jezusa Chrystusa, po to żeby pełnić swoją rolę Pośredniczki - podkreślił. Przywołując scenę z wesela w Kanie Galilejskiej, bp Cisło zaapelował, by wierni wciąż słuchali słów Maryi: „Uczyńcie wszystko, co powie wam mój Syn”. Pasterz wzywał, by wsłuchiwać się w słowa Chrystusa w osobistej lekturze Pisma Świętego, a szczególnie podczas proklamacji w czasie Mszy św., ale też w nauczenie Kościoła, przez które przemawia Jezus. - Kościół, poddany różnym procesom cywilizacyjnym i turbulencjom, płynie przez dzieje tak jak na łódź, o której burty uderzają spienione fale. Mimo burz dopłynie do celu, bo jest z nim Chrystus, bo stoi na straży tej prawdy, którą On przyniósł nam w Ewangelii - zapewnił. Bp Cisło wskazał też na znaczenie dobrze ukształtowanego sumienia (przez Dekalog oraz przykazanie miłości Boga i bliźniego, aż po miłość nieprzyjaciół), przez które mówi do nas Jezus.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212

Reklama



Podziel się:

Oceń:

2023-09-06 08:02

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Łódź: Nagroda Miasta Łodzi dla naszych dziennikarzy!

2024-05-18 07:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli