Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

850-lecie kolegiaty w Tumie

Ślady Kościoła na ziemi piastowskiej

Reklama

W niedzielę 22 maja br. w romańskiej kolegiacie w Tumie k. Łęczycy odbyły się uroczystości związane z 850. rocznicą konsekracji tej świątyni. Centralnym wydarzeniem była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem prymasa seniora kard. Józefa Glempa, w czasie której homilię wygłosił abp Józef Michalik, przewodniczący KEP.
W uroczystościach z udziałem wielu biskupów uczestniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Przybyli przedstawiciele władz państwowych, z prezydentem Bronisławem Komorowskim, i samorządowych. Uczestników uroczystości pozdrowił podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” Ojciec Święty Benedykt XVI. Papież wystosował też list skierowany do biskupa łowickiego, który został odczytany na początku Eucharystii. Mszę św. transmitowała na cały świat TV Polonia. Witając uczestników uroczystości, biskup łowicki Andrzej Dziuba podkreślił, że archikolegiata w Tumie jest świadkiem życia Kościoła na ziemi piastowskiej. W homilii abp Józef Michalik przedstawił znaczenie kolegiaty w Tumie dla Kościoła w Polsce oraz kształtowania się relacji państwo-Kościół. Przypomniał, że odbyło się tu 25 synodów, w trakcie których podejmowano ważne decyzje dotyczące Rzeczypospolitej i Kościoła.
Na zakończenie Mszy św. abp Migliore wskazał, że uroczystość jubileuszowa jest okazją do przypomnienia sobie historii tego miejsca i jego roli w życiu kościelnym i społecznym. W godzinach popołudniowych w świątyni odbył się koncert muzyków Filharmonii Łódzkiej, który rozpoczął się utworem „Archikolegiata Łęczycka w Tumie”. Archikolegiatę pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego w Tumie budowano przez prawie 20 lat. 850 lat temu, 21 maja 1161 r. metropolita gnieźnieński abp Jan z Brzeźnicy uroczyście konsekrował kościół.

Ks. Mariusz Wojturski

Prawda o Prymasie Tysiąclecia

Odkrywamy wielkość kard. Wyszyńskiego

Po beatyfikacji Jana Pawła II odkrywane jest nauczanie i wielkość Prymasa Tysiąclecia - powiedziała Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kard. Wyszyńskiego w Warszawie, która uczestniczyła w spotkaniu w ramach Tygodnia Społecznego w Radomiu. Anna Rastawicka w latach 1969-81 pracowała w Sekretariacie Prymasa Polski kard. Wyszyńskiego. Należała do osób z jego najbliższego otoczenia.
Anna Rastawicka mówiła, że kiedy kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża, kard. Stefan Wyszyński widział już spełnienie swojego życia. - Kard. Wyszyński przeżywał to radośnie. W tym wydarzeniu wyczuwał sprawiedliwość dziejową - opowiadała. Odnosząc się do postawy kard. Wyszyńskiego w trudnych czasach komunistycznych, powiedziała, że nie udało się ówczesnym władzom skonfliktować autora Ślubów Jasnogórskich z kard. Karolem Wojtyłą. - Jednak w wielu środowiskach zagnieździły się rozsiewane przez Urząd Bezpieczeństwa opinie mające na celu przeciwstawienie obu tych postaci. Dzisiaj w niektórych publikacjach Prymas Tysiąclecia przedstawiony jest wprawdzie godnie, ale również jako „przedstawiciel inkwizycji”, jako człowiek surowy. Może to jest jakieś echo tamtych działań? Nie wierzcie, to nie jest prawda. Kard. Wyszyński nie był człowiekiem twardym. Zresztą kard. Wojtyła odwiedzał kard. Wyszyńskiego podczas jego urlopu. Wojtyła ubierał się w strój sportowy i grał w piłkę, z kolei kard. Wyszyński trzymał zegarki, sędziował i rysował linie patykiem. Taki był obraz prymasa - powiedziała Anna Rastawicka.

Inicjatywa senatorów

W sprawie uczczenia pamięci bł. Jana Pawła II

Projekt nowelizacji ustawy o świętach państwowych, który złożyli senatorowie, utknął w Komisji Ustawodawczej. Senatorowie chcą doprowadzić do uczczenia bł. Jana Pawła II, wyznaczając dzień jego pamięci na 1 maja. By przyspieszyć prace nad upamiętnieniem Papieża Polaka, senator Ryszard Bender wnioskował o debatę na ten temat. Marszałek Bogdan Borusewicz jednak nie uwzględnił tego punktu w posiedzeniu, zasłaniając się względami proceduralnymi. Projekt nowelizacji ustawy o świętach państwowych poparła grupa senatorów z różnych ugrupowań: PiS, PO, PJN oraz PSL.

Krótko

Kancelaria Senatu usunęła tablicę przedstawiającą ofiary tragedii smoleńskiej z wystawy dotyczącej katyńczyków z Zaolzia - informuje „Nasz Dziennik”. Po protestach Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie, która jest autorem ekspozycji, i senatorów PiS tablicę ze zdjęciami m.in. pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich dołączono do całości. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz pytany, jak doszło do tego skandalu, ograniczył się tylko do stwierdzenia, że żadnej cenzury nie było.

Ostateczne decyzje dotyczące przeprowadzenia ekshumacji ofiar katastrofy samolotu Tu-154 M zapadną w ciągu najbliższych tygodni. Rażące braki i błędy w przekazanej przez Rosjan dokumentacji sądowo-medycznej ofiar katastrofy smoleńskiej stwierdziła bowiem powołana do jej badania podgrupa śledczych.

W Krakowie spotkali się wszyscy dowódcy liczących się na świecie wojsk specjalnych, nie tylko z NATO. Spotkanie utrzymywane było w tajemnicy. Rozmawiano o Afganistanie.

Wniosek PiS o odwołanie ze stanowiska minister zdrowia Ewy Kopacz nie uzyskał większości w sejmowym głosowaniu. Głosowali za nim wnioskodawcy. PJN wstrzymało się od głosu, a SLD nie uczestniczył w głosowaniu.

Trzy tysiące wojskowych chce przejść na emeryturę. Boją się zmian w systemie emerytalnym. Armię chcą opuścić najbardziej doświadczeni żołnierze.

Były szef CBA Mariusz Kamiński ujawnił, że prokuratura dysponuje zeznaniami skruszonego gangstera „Brody”, które obciążają posła PO Mirosława Drzewieckiego. Gangster miał zeznawać, że PO była finansowana z pieniędzy pochodzących z przestępstw. Prokurator generalny Andrzej Seremet zaprzeczył tym informacjom.

Do kłopotów z autostradami, których na EURO 2012 nie będzie, doszły kłopoty ze stadionami. Mecz z Francją przeniesiono z Gdańska do Warszawy, bo stadionu nie uda się przygotować na czas. Nawet o 10 miesięcy może być opóźnione oddanie Stadionu Narodowego w Warszawie.

W 2010 r. po raz pierwszy od sześciu lat urodziło się w Polsce mniej dzieci niż rok wcześniej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Młodzi mają nadzieję!

2024-11-23 20:15

ks. Rafał Witkowski

23 listopada 2024, w wigilię Uroczystości Chrystusa Króla do parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze zjechała się młodzież z całej diecezji. Pod hasłem „Nadzieja” odbył się tutaj Modlitewny Wieczór Młodych.

Więcej ...

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim zwycięstwie nad złem!

2024-11-21 09:19

Adobe Stock

Najważniejszym obowiązkiem, powołaniem i misją ucznia jest słuchać uważnie i z miłością słów Mistrza. Mówi On, że Jego królestwo już się zaczęło i jest w ciągłym stanie rozwoju. Jest ono jednak inne od królestw ziemskich, dlatego jest słabo widoczne dla naszych cielesnych oczu, a nawet zgoła zdaje się być niewidoczne. Bóg działa jednak w sercach ludzi i działanie to jest niewidoczne, ale realne.

Więcej ...

Zaduszki Łęczyńskie

2024-11-24 06:55

Grzegorz Jacek Pelica

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

„Jaśniejące Oblicze Chrystusa” na Chuście z...

Wiara

„Jaśniejące Oblicze Chrystusa” na Chuście z...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Uwaga na brudną kampanię

Wiadomości

Uwaga na brudną kampanię

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Europa

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...