Reklama

Wspomnienie o ks. Tadeuszu Nowakowskim

"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"
Ks. Jan Twardowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Tadeusz Nowakowski urodził się 20 października 1917 r. we wsi Budy Grabskie (pow. skierniewicki). Pochodził z rodziny wiejskiej. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Bolimowie (łowickie), następnie ukończył prestiżowe prywatne klasyczne gimnazjum w Krakowie. Lata wojny przerwały przygotowania do stanu duchownego. Studia teologiczne i filologiczne, z przerwami, Ksiądz Tadeusz kontynuował kolejno w Częstochowie, Gnieźnie i Pelplinie. Zainteresowania literackie, szczególnie z zakresu literatury klasycznej pogłębiał, studiując filologię klasyczną na uniwersytetach w Łodzi i Toruniu. W tym czasie swoje problemy materialne rozwiązywał samodzielnie, ucząc przede wszystkim łaciny w szkołach w Łodzi, Toruniu, Lubawie i Pelplinie. Jako ksiądz diecezji chełmińskiej od 1949 r. pracował w parafiach w Toruniu, Więcborku, Lisnowie, Nowem, Warlubiu, Płochocinie, Orzechowie, Elblągu, a od 1956 r. w Ostrowitem k. Kowalewa. Tu na ziemi chełmińskiej pracował do końca życia. Zmarł 16 kwietnia 2001 r.
Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów z bogatego w zdarzenia i zainteresowania życia tego wybitnego Kapłana.

Partyzant

Z nielicznych dokumentów, z którymi mogłem się zapoznać dzięki pomocy zasłużonego dla toruńskiej oświaty pedagoga Kazimierza Deczyńskiego, wynika, że ks. Nowakowski w czasie II wojny światowej czynnie wspomagał polskie oddziały partyzanckie działające na terenie powiatów: sochaczewskiego i skierniewickiego. W latach 1943-45 w domu rodziców Księdza we wsi Wola Szydłowiecka Kolonia była stała baza partyzancka z radiostacją. Przechowywanie na kwaterach umundurowanych jednostek wojskowych było ryzykowne. O wyborze bazy nie decydowało więc korzystne położenie gospodarstwa na skraju lasu, lecz - jak wspomina dr płk Ryszard Zelwiański: "Gospodarstwo to było polecane jako pewne. - Myślę, że nie wyrządzę ks. Nowakowskiemu krzywdy - dodaje Zelwiański - gdy dodam, że było to gospodarstwo niebogate, co szczególnie przemawia za patriotyzmem jego gospodarzy. Dzielili się, czym mieli, a mieli niewiele".
Jako przygotowujący się do święceń kapłańskich Ksiądz Tadeusz nie brał udziału w walkach zbrojnych, ale współdziałał w zadaniach rozpoznawczych, gospodarczych (zaopatrzenie) oraz sanitarnych (leczenie rannych i chorych). Prowadził wywiad wojskowy, informował o ruchach wojsk hitlerowskich tropiących oddziały partyzanckie. Świadectwa ówczesnych polskich dowódców potwierdzają, że pomoc ta była przez nich wysoko ceniona, skoro od listopada 1944 do stycznia 1945 r. był on oficjalnie postrzegany jako członek oddziału partyzanckiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Esperantysta

Esperanto - język międzynarodowy - taki napis zwykle towarzyszył korespondencji ks. Nowakowskiego. Przypomnijmy, że twórcą tego sztucznego języka międzynarodowego, utworzonego w 1887 r., był warszawski lekarz Ludwik Zamenhof. Rdzenie wyrazów esperanto są wzięte z najbardziej rozpowszechnionych języków europejskich. Język ten odznacza się prostotą słowotwórstwa i gramatyki. Ksiądz Tadeusz był związany z ruchem esperantystów; upowszechniał ten język w publikacjach, wspomagał nowe kluby, nauczycieli, wysyłając im materiały dydaktyczne. W 1994 r. zwrócił się do rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu z propozycją uruchomienia lektoratu języka esperanto na tej uczelni. W argumentacji wskazał on na tradycje tego języka w Kościele katolickim, a także w Seminarium Duchownym w Pelplinie, którego odroślą jest toruńskie Seminarium. Okazuje się, że w Pelplinie przewodniczącym Koła Esperantystów był w przeszłości bp Konstanty Dominik. W esperanto ks. Nowakowski pisał wiersze, a także dokonywał tłumaczeń na język polski. Świetnym przykładem tego typu działalnoś-ci jest przetłumaczenie na język polski w 1989 r. biografii Gianny Beretty Molli, pióra Dominika Mondrone TJ. Notabene bohaterka publikacji została wyniesiona na ołtarze przez Papieża Jana Pawła II w 1994 r.

Reklama

Poeta

Wielkim pragnieniem ks. Nowakowskiego było opublikowanie swoich wierszy; pisał w języku polskim, a także po łacinie i w esperanto. Dedykował je osobom duchownym i świeckim. Są to wiersze weselne i pogrzebowe, odświętne - nawiązujące do uroczystoś-ci kościelnych i zwyczajne - opisujące codzienność. Niektóre są komentarzami do scen biblijnych, inne nawiązują do tajemnic różańcowych. Charakteryzuje je melodyjność, regularny rym, harmonijna wersyfikacja, prostota myśli, języka i stylu. Starannie zredagowany rękopis noszący datę 1999 zawiera ponad 200 wierszy. Wydaje się, że ostatnie utwory Ksiądz Tadeusz poświęcił swojej siostrze, w rocznicę jej śmierci. Zofia Nowakowska (Kłopocka), bohaterska sanitariuszka w czasie obrony Warszawy we wrześniu 1939 r., żołnierz Armii Krajowej i nauczycielka tajnego nauczania, pedagog i esperantystka zmarła w 1999 r.

Ks. Tadeusz Nowakowski był przede wszystkim kapłanem, przyjacielem, ojcem swoich parafian w Ostrowitem, gdzie pracował ponad 40 lat. Pracowitość i skromność, uczciwość i szczerość to cechy tego Księdza wymieniane najczęś-ciej przez tych, którzy się z nim zetknęli.
Intencją tej publikacji jest też zainspirowanie przede wszystkim ludzi młodych o ambicjach dziennikarskich do zainteresowania się życiem swoich parafii. Może i tam mieszkają kapłani, o których warto by napisać.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: chińscy katolicy wnoszą wkład w dobro swej ojczyzny

2024-05-21 11:34

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Chińscy katolicy, w komunii z Biskupem Rzymu swoim świadectwem wnoszą realny wkład w harmonię współżycia społecznego, w budowanie wspólnego domu - stwierdził papież Franciszek w wiedoprzesłaniu skierowanym do uczestników odbywającej się na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana konferencji poświęconej setnej rocznicy Synodu w Szanghaju.

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata Krzysztofa Nykiela

2024-05-21 21:48

Karol Porwich /Niedziela

We wtorek 21 maja br. opatrzona świętymi sakramentami w 92 roku życia zmarła śp. Teresa Nykiel, Mama Jego Ekscelencji Księdza Biskupa nominata Krzysztofa Józefa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj