Internet
Najbardziej interaktywne strony
Ewangelizacyjne strony na portalu społecznościowym - „Jesus Daily” oraz poświęcona Pismu Świętemu „The Bible” - w największym stopniu angażują użytkowników Facebooka, wyprzedzając pod względem interaktywności strony poświęcone takim gwiazdom muzyki, jak Lady Gaga czy Justin Bieber, lub słynnym klubom piłkarskim czy też Harry’emu Potterowi. Najnowszy ranking popularności i aktywności stron użytkowników Facebooka podał serwis allfacebook.com, który prezentuje takie zestawienia co tydzień.
Z rankingu wynika, że „Jesus Daily” ma ponad 5,6 mln fanów, a „The Bible” - ponad 7,3 mln. Nie jest to dużo w porównaniu na przykład ze stroną Lady Gagi (ponad 36 mln fanów), jednak to właśnie na chrześcijańskich stronach obserwuje się największą aktywność użytkowników. Ludzie zamieszczają komentarze, wpisują swoje uwagi, a najczęściej modlitwy. W jednym tygodniu na stronie „Jesus Daily” pojawiło się ponad 1,5 mln wpisów, a niewiele mniej na „The Bible”. Dla porównania na stronie Facebooka poświęconej Manchester United zanotowano na przełomie maja i czerwca około pół miliona wpisów.
W czołowej dwudziestce rankingu na najbardziej interaktywne strony Facebooka znalazły się jeszcze dwa portale religijne: „Jesus Christ” (8. miejsce - ponad 418 tys. wpisów) oraz „ILoveAllaah.com” (20. miejsce - prawie 271 tys. wpisów).
Nigeria
Fundamentaliści islamscy zaatakowali katedrę
Reklama
Kilkanaście ofiar śmiertelnych, wielu rannych i poważne zniszczenia katedry w Maiduguri, na północnym wschodzie Nigerii, to skutek ataku fundamentalistów islamskich na katolicką świątynię i dwa komisariaty policji. Wszystko zdarzyło się 7 czerwca.
Jak powiedział misyjnej agencji Fides tamtejszy ordynariusz - bp Oliver Dashe Doeme, w katedrze wybuchła bomba, a cały budynek jest poważnie zniszczony. Władze przypisują atak fundamentalistycznej sekcie islamskiej Boko Haram, której członkowie określają siebie jako talibowie Nigerii i już wcześniej przyznali się do napadów. - Sytuacja w Maiduguri jest bardzo napięta - powiedział agencji Fides bp Doeme. Jednocześnie przypomniał, że przed dwoma tygodniami doszło do ataku przy użyciu ładunków wybuchowych na inny kościół oraz szkołę średnią. W miniony poniedziałek zamordowano jednego z religijnych przywódców islamskich, który przeciwstawiał się muzułmańskiej sekcie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
USA
Zmarli zakonnicy bliźniacy
W wieku 92 lat zmarli tego samego dnia dwaj zakonnicy bliźniacy z Buffalo w USA - bracia Julian i Adrian Riesterowie. 65 lat temu złożyli śluby w zakonie franciszkańskim. Jednojajowi bliźniacy pracowali razem na katolickim Uniwersytecie św. Bonawentury, wykonując prace stolarskie, ogrodnicze oraz pomagając jako kierowcy. Z wyglądu byli nie do odróżnienia, choć mieli różne osobowości.
Mnisi zmarli 1 czerwca w Szpitalu pw. św. Antoniego w Saint Petersburgu na Florydzie. Brat Julian odszedł rano, a brat Adrian wieczorem. Przyczyna w obu przypadkach była ta sama: niedoczynność serca - poinformował o. James Toal, gwardian franciszkańskiego klasztoru, w którym bliźniacy przebywali od 2008 r.
Ludzie
Abp Louis Sako
Chaldejski arcybiskup Kirkuku Louis Sako zaapelował po raz kolejny o położenie kresu przemocy wobec chrześcijan. - Koniec z przemocą! Nie chcemy już żyć jak „więźniowie strachu”, jak obcy we własnych miastach i domach - powiedział hierarcha podczas „międzyreligijnej nocy pokoju” 5 czerwca w katedrze w Kirkuku.
Chrześcijanie w Iraku są gotowi uczynić wszystko na rzecz pojednania, czują się blisko ze swoimi muzułmańskimi braćmi. - Ale nie chcemy żyć w izolowanych gettach ani w obozach dla uchodźców, przygotowanych w diasporze dla migrantów - stwierdził chaldejski arcybiskup Kirkuku. Podkreślił, że chodzi przede wszystkim o budowanie „braterskiej wspólnoty, opartej na pokoju, stabilizacji i bezpieczeństwie”.
Spotkanie chrześcijan i muzułmanów w Kirkuku jest szczególnie ważne w tym „czasie cierpienia” spowodowanym „ślepą i śmiertelną przemocą z ostatnich dni” - podkreślił chaldejski hierarcha. Dodał, że, mimo wszechogarniającego lęku, chrześcijan i muzułmanów jednoczy Matka Boża, której osoba stanowi most łączący wyznawców obu religii.
Cudzysłów
Gdy zagrożone jest życie, wtedy zagrożone jest wszystko.
Kard. Christoph Schönborn
Krótko
Robert Gates - minister obrony USA skrytykował pięciu członków NATO, w tym Polskę, za niedostateczny udział w operacjach wojskowych sojuszu w Libii.
Prezydent Jemenu Ali Abdullah Seleh został poważnie ranny w ataku na pałac prezydencki.
Niemieccy posłowie ulegli naciskom środowiska Eriki Steinbach i w uchwale z okazji 20-lecia polsko-niemieckiego traktatu wpisali zdanie o wysiedlonych po wojnie Niemcach.
Angela Merkel, niemiecka kanclerz, przebywała z wizytą w USA. Komentatorzy podkreślają nie najlepsze relacje osobiste między Merkel a Obamą.
Niemcy odnieśli sukces w budowaniu swojego wizerunku. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Goethego, nie są już postrzegani przez pryzmat II wojny światowej, a bardziej kojarzą się mieszkańcom krajów Europy jako naród filozofów, poetów i kompozytorów.
Odszkodowanie w wysokości 150 mln euro dostaną rolnicy za straty z powodu informacji o ogórkach z bakteriami E.coli. To nie pokryje całości strat, które w samej Hiszpanii są szacowane na 200 mln euro. Rolników i plantatorów czekają też kolejne kłopoty. Rosja wprowadziła zakaz importu truskawek, poziomek, jagód i borówek.
Wskutek zakażenia szczepem pałeczki okrężnicy EHEC zmarło co najmniej 30 osób. Przedstawiciele polskich służb sanitarnych odradzali podróże do naszych zachodnich sąsiadów. Według berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha, epidemia zakażeń enterokrwotocznym szczepem E. coli nieco słabnie.
Rekord Europy: 45 proc. Hiszpanów przed trzydziestym rokiem życia jest bezrobotnych.
W Hiszpanii doszło do katastrofy dwóch polskich awionetek. Zginęły cztery osoby, wśród nich znany architekt Stefan Kuryłowicz. Powodem była fatalna pogoda oraz brak reakcji pilotów na polecenia z wieży.
4 czerwca w Kownie na błoniach tzw. Zbiegu Kowieńskiego, czyli w miejscu, gdzie Wilia wpływa do Niemna, stanął pomnik bł. Jana Pawła II, autorstwa krakowianina prof. Czesława Dźwigaja.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.