Reklama

"Noc mediolańska. Świadectwo św. Augustyna"

Poza granicami czasu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Staraniem Oficyny Wydawniczej Stowarzyszenia Kolekcjonerów Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej ukazała się na rynku wydawniczym książka Noc mediolańska. Świadectwo Świętego Augustyna, autorstwa Jerzego Stępkowskiego.
We wstępie znajdują się słowa biskupa włocławskiego Bronisława Dembowskiego, który zwracając się do czytelników, określa św. Augustyna (354-430) jako jednego z najwybitniejszych przedstawicieli patrystyki, filozofa i teologa, biskupa, Doktora Kościoła. Ksiądz Biskup dodaje, że niezwykłe koleje życia Świętego "wycisnęły niezatarte znamię na jego dziełach, które znacząco zaważyły nie tylko na średniowiecznej myśli chrześcijańskiej, stając się teoretyczną podstawą nauki Kościoła, lecz także skarbnicą inspiracji, do której będą nawiązywać filozofowie i teologowie również okresów późniejszych, nie wyłączając obecnych czasów".
Wyznania św. Augustyna ukazują drogę jego życia i historię nawrócenia religijnego i moralnego. Jerzy Stępkowski podjął się ukazania tego przełomowego wydarzenia z jego życia. Książka zawiera fragmenty Wyznań w tłumaczeniu Zygmunta Kubiaka oraz eseje natury filozoficznej J. Stępkowskiego. Jest tu też rys historyczny epoki, pióra Andrzeja Winiarskiego. Graficznie książkę opracował Janusz Nowierski, a została ona wydana we włocławskiej firmie "Expol".
12 października, o godz. 18.00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku została wystawio nasceniczna wersja Nocy mediolańskiej. Na scenie wystąpił J. Stępkowski, który z wykształcenia jest aktorem (absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie). Spektakl obejrzało wielu zaproszonych gości z bp. Czesławem Lewandowskim na czele, przedstawiciele władz, duchowieństwa, środowisk kultury i nauki. List gratulacyjny do J. Stępkowskiego wystosował bp Roman Andrzejewski.
Wyznania św. Augustyna w interpretacji J. Stępkowskiego wywarły duże wrażenie na publiczności, która nagrodziła aktora brawami. Artysta skierował do zebranych kilka słów, podkreślając swoją fascynację postacią Świętego, oraz podziękował przyjaciołom, którzy wspierali go w działaniu twórczym. Na zakończenie J. Stępkowski składał autografy na egzemplarzach Nocy mediolańskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...