Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Norwegia

Po atakach w Oslo i na wyspie Utoya

Norweska policja rozpoczęła publikację na stronie internetowej: www.politi.no nazwisk ofiar zamachów w Oslo i na wyspie Utoya. Ostateczna liczba ofiar nie jest jeszcze znana. Sprawca ataków, Anders Behring Breivik, został osadzony w areszcie tymczasowym. Jego prawnik przyznał, że mężczyzna najprawdopodobniej jest niepoczytalny. Breivik twierdzi, że jest członkiem antyislamskiej siatki i że prowadzi wojnę z muzułmanami.
A co dzieje się w Norwegii po atakach zamachowca w krwawy piątek 22 lipca br.? Norwegowie nawołują do szacunku i spokojnej debaty. Dyplomata norweski Eirik Bergesen napisał na blogu: „Premier Jens Stoltenberg jasno oświadczył, że odpowiedzią na terror będzie więcej demokracji i więcej otwartości. Minister spraw zagranicznych Jonas Gahr Støre powiedział, że Norwegia po zamachach będzie taka, jak ta przed. Politycy już zaczęli wprowadzać to w życie. Centrum Oslo zostało szybko otwarte. Członkowie rządu i rodzina królewska spędzili ostatnie dni spotykając się na ulicach z tłumami Norwegów. Mimo okoliczności towarzyszyła im tylko ograniczona ochrona, która do tego trzymała się w dyskretnej odległości”.

USA

Młodzież nie chce zabijać

Reklama

Deklarację Młodych podpisało 57 tys. osób z różnych krajów. Wyrażono w niej sprzeciw wobec planów młodzieżowej sekcji Funduszu Ludnościowego ONZ (UNFPA), aby zaakceptować program promujący antykoncepcję i aborcję wśród młodych na całym świecie. W Deklaracji zainicjowanej przez Międzynarodową Koalicję Młodych (IYC) przypomniano, że człowiek stworzony jest na obraz i podobieństwo Boga, a promowane przez ONZ tzw. prawa seksualne nie są w stanie przesłonić prawdziwych praw młodych ludzi, chcących żyć i rozwijać się w rodzinach.
Działacze oenzetowscy dążą, by na najbliższej konferencji UNFPA w Nowym Jorku przyjęto program Y-PEER, w którym postuluje się realizację „seksualnych i reprodukcyjnych praw młodzieży” tak, by młodzi „mogli w pełni doświadczyć i cieszyć się swą seksualnością”. W jednym z założeń tej koncepcji mówi się, że „aborcja i seks jest kluczem do realizacji praw seksualnych i reprodukcyjnych młodzieży”.
Aktywiści ONZ chcą, by na całym świecie obowiązywały bardziej liberalne prawa w stosunku do takich zjawisk jak homoseksualizm, narkomania, antykoncepcja i prostytucja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grecja

Ewangelia na kryzys

Akcja pod hasłem: „Tylko Ewangelia ocali Grecję przed kryzysem” została przeprowadzona w połowie lipca w całym kraju. Zainicjowali ją greccy biskupi prawosławni wraz z patriarchami Konstantynopola i Jerozolimy.
Polegała ona na dostarczeniu Grekom plastikowych torebek z Nowym Testamentem, ulotkami informującymi o akcji, listem wyjaśniającym i płytą CD.
Torebki wieszane były m.in. na klamkach drzwi oraz wkładane za wycieraczki samochodów. Na torebkach znajdował się napis: „Bóg cię kocha”.
Greccy politycy przez lata powiększali deficyt budżetowy, doprowadzając kraj do obecnego kryzysu społeczno-ekonomicznego. Do spłacenia pozostaje astronomiczna kwota ponad 350 mld euro.

Ludzie

Abp Pietro Sambi

Nuncjusz apostolski w Stanch Zjednoczonych abp Pietro Sambi, jeden z najwybitniejszych dyplomatów watykańskich, zmarł 27 lipca w szpitalu w Baltimore. Przez dwa tygodnie przebywał on pod respiratorem na oddziale intensywnej terapii, po skomplikowanej operacji płuc.
Abp Pietro Sambi, urodzony 27 czerwca 1938 r. w mieście Sogliano sul Rubicone na północy Włoch, uważany był za jednego z najwybitniejszych dyplomatów watykańskich. Święcenia kapłańskie przyjął 14 marca 1964 r. i został inkardynowany do diecezji Montefeltro. Uzyskał doktorat z teologii i prawa kanonicznego. W 1969 r. podjął pracę w dyplomacji watykańskiej, w tym w placówkach w Kamerunie, Jerozolimie, na Kubie, w Algierii, Nikaragui, Belgii oraz Indiach.
10 października 1985 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem tytularnym Bellicastrum i pronuncjuszem w Burundi. 28 listopada 1991 r. został nuncjuszem apostolskim w Indonezji, a 6 czerwca 1998 r. - papieskim przedstawicielem w Ziemi Świętej. Abp Pietro Sambi ceniony był za swoją bezstronność.

Krótko

Ateiści nie chcą krzyża na miejscu, gdzie stały wieże World Trade Center. Wnieśli sprawę do sądu. Krzyż ma stanowić część budowanego muzeum pamięci o atakach z 11 września 2001 r.

Wiceminister spraw zagranicznych Korei Północnej odwiedził Waszyngton. Spotkanie miało umożliwić powrót do negocjacji w sprawie programu atomowego reżimu Kim Dzong Ila.

Zamachowiec z Norwegii Anders Behring Breivik kupował m.in. w Polsce substancje chemiczne, z których przygotował ładunki wybuchowe. Do handlującego chemikaliami Polaka weszła ABW.

Prawicowo-populistyczna Wolnościowa Partia Austrii (FPOe) wykluczyła ze swych szeregów deputowanego do Rady Narodowej (izby niższej parlamentu) Wernera Koenigshofera za wypowiedzi na temat zamachów w Norwegii. Koenigshofer wezwał na Facebooku, by w obliczu zamachów w Oslo i na wyspie Utoya uświadomić sobie, „że w Europie każdego roku miliony nienarodzonych dzieci zabijane są w łonach matek”.

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził Azerbejdżan, Gruzję i Armenię. Szczególnie ważna była wizyta w Gruzji, ze względu na bliskie stosunki, jakie łączyły dwa nasze państwa za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

W Afganistanie 28 lipca doszło do ataku na polski patrol. Zginął 29-letni starszy szeregowy Paweł Poświat.

W Belgii przyjęto zakaz noszenia muzułmańskich burek. Policja ma prawo karać mandatami, a uparte sabotowanie prawa grozi nawet więzieniem.

W Chinach w katastrofie kolejowej zginęły 43 osoby, a ok. 200 odniosło rany. Zderzyły się dwa superszybkie pociągi.

Samolot transportowy typu Boeing 747 z dwuosobową załogą na pokładzie wpadł 28 lipca do morza w rejonie wyspy Jeju, u południowych krańców Półwyspu Koreańskiego. Załoga poniosła śmierć.

Szef chińskiej firmy COVEC, która budowała dwa odcinki autostrady Łódź - Warszawa i zerwała kontrakt, stracił stanowisko, a do firmy weszła państwowa, chińska kontrola.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W Sejmie zarejestrowany został Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „religia-etyka”

2025-04-05 10:59

Adobe Stock

W Sejmie zarejestrowany został Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „religia-etyka”. Katecheci ruszają więc ze zbiórką podpisów - informuje Radio Maryja.

Więcej ...

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

2025-04-05 12:00
bp Arkadiusz Okroj

Episkopat News

bp Arkadiusz Okroj

Więcej ...

Z modlitwą na ulicach Wrocławia

2025-04-05 14:02
Studenci nieśli krzyż przez centrum Wrocławia

Magdalena Lewandowska

Studenci nieśli krzyż przez centrum Wrocławia

Ponad 1000 osób przeszło ulicami Wrocławia w Akademickiej Drodze Krzyżowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?