Reklama

Wiadomości

W niedzielę w Sosnowcu wierni spotkali się na modlitewnym proteście pod kurią diecezjalną

Budynek Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu

TZ

Budynek Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu

- W tych trudnych, niełatwych czasach proszę was, módlcie się na różańcu. Szczególnie za naszą diecezję - prosił w katedrze wiernych bp Kaszak w czasie sobotniej Mszy odprawianej w 15. rocznicę śmierci bp. Adama Śmigielskiego, salezjanina, pierwszego biskupa diecezjalnego sosnowieckiego. Zbiegło się to z prowadzonym w niedzielę pod sosnowiecką kurią symbolicznym protestem, na którym wierni odmówili różaniec w intencji diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Chciałem, żeby był to protest inny, niż wszystkie, który ewangelicznie połączy - w mojej ocenie - słuszny gniew, zawstydzenie obecną sytuacją oraz miłość do diecezji. To tym trudniejsze, że zmusza do okazania pewnego rodzaju dezaprobaty dla tego, co wydarzyło się w diecezji - powiedział w rozmowie z KAI Michał Kusio, organizator protestu.

Dzień wcześniej biskup sosnowiecki spotkał się z organizatorami protestu, a spotkanie przebiegło w atmosferze troski o wspólny Kościół. Z inicjatywą wspólnego spotkania wyszedł bp Grzegorz Kaszak. Jak dodaje Michał Kusio - ksiądz biskup nie tylko wysłuchał organizatorów protestu, ale także rozmawiali nt. aktualnych problemów Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Sam protest wziął się też z tego, że uznalibyśmy nasze milczenie w sferze publicznej jako formę przyzwolenia na obecną sytuację związaną ze skandalami - powiedział KAI Michał Kusio.

Wśród niektórych wiernych w przestrzeni publicznej w ostatnich dniach pojawiła się petycja o odwołanie bp Grzegorza Kaszaka.

- Jeżeli problemy w diecezji sosnowieckiej są bardziej skomplikowane, to złudzeniem jest, że szybkie i proste zmiany personalne coś zmienią. Skupienie się na nich bez dogłębnej analizy problemów diecezji, nie da nam nic więcej ponad pozorne poczucie zażycia panaceum na większość problemów naszego Kościoła. Pragnęliśmy wyrazić ewangeliczne wzburzenie, które nie ma rozbijać wspólnoty, ale wezwać do mężnej konfrontacji z błędami. To pozwoli nam mieć nadzieję na odnowę moralną i odbudowę zaufania - tłumaczy Michał Kusio.

Jak dodaje, jest zdania, że zmiana biskupa do niczego nie doprowadzi. Tymczasem protest był także pewną formą pokazania wsparcia dla bpa Grzegorza Kaszaka.

- Można się gniewać i jest na to miejsce w Kościele. Może się to odbywać w atmosferze wzajemnego szacunku, a także wsparcia. W trudnej sytuacji możemy również wzajemnie się wspierać i właśnie to chcieliśmy pokazać niedzielnym protestem, w czasie którego modliliśmy się o świętość dla kapłanów - dodaje Michał Kusio.

Reklama

Każdy z uczestników został poproszony o przyniesienie różańca dla siebie oraz dla innej osoby. Dzięki temu osoby, które w niedzielę przez pomyłkę przyszły protestować zamiast się modlić - miały możliwość aktywnego włączenia się w odmawiany różaniec.

Zgromadzenie zakończyło się wezwaniem o codzienną świętość dla kapłanów. Prowadzący modlitwę podkreślili, że potrzebujemy świadectwa osób duchownych. Tajemnice różańca rozważane były w kontekście 4 cnót kardynalnych: roztropności, sprawiedliwości, umiarkowania i męstwa.

- O sprawiedliwość woła każda taka sprawa, jak ta nagłośniona przez media w ostatnich tygodniach. Jej brak uderza rykoszetem w nas - wiernych. O roztropności rozmawialiśmy m.in. z księdzem kanclerzem sosnowieckiej kurii. Doszliśmy do wniosków, że niektóre sformułowania, które padły w oficjalnych komunikatach medialnych były niefortunne. Choć niezaprzeczalnie były to słowa pisane „prosto z serca” - dodaje Michał Kusio w rozmowie z KAI.

Zgromadzeni wierni modlili się także o umiarkowanie, aby pragnienie kościelnych zaszczytów i funkcji nie odwodziło kapłanów od reagowania na zło wśród współbraci.

W modlitwie za sosnowiecką diecezje nie zabrakło miejsca na modlitwę o męstwo dla duchownych i świeckich, by byli w stanie na łonie Kościoła (niezależnie od zajmowanego w nim miejsca) wystosowywać i przyjmować konstruktywną krytykę w trosce o bliźniego i wspólnotę Kościoła.

Podziel się:

Oceń:

+4 -2
2023-10-10 12:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: protest rodziców i organizacji prorodzinnych przeciwko "Deklaracji LGBT+"

Artur Stelmasiak

Rodzice, członkowie organizacji na rzecz praw rodziny, politycy oraz tłumy mieszkańców stolicy zebrały się w poniedziałek przed warszawskim ratuszem, by zaprotestować przeciwko zapisom "Deklaracji LGBT+" podpisanej niedawno przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst