Reklama

Wybory prezydenckie w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W drugiej turze wyborów prezydenckich w dniu 10 listopada mieszkańcy Częstochowy postanowili oddać władzę w mieście w ręce kandydata prawicy Tadeusza Wrony. Uzyskał on 33571 głosów (57,74 %), podczas gdy jego kontrkandydat Zdzisław Wolski z SLD - 23908 głosów (41,12 %), 1,14 % głosów było nieważnych. W pierwszej turze Tadeusz Wrona dostał 20354 głosy, Zdzisław Wolski 14810, a pozostali kandydaci w sumie 22498 głosów. Spośród osób, które głosowały w pierwszej turze na innych kandydatów - ok. 13 tys. oddało głos na Wronę, a ok. 9 tys. na Wolskiego. Frekwencja wyniosła 29,76 %. Spośród uprawnionych do głosowania w wyborach wzięło udział około 59 tys. osób, a nie głosowało ok. 140 tys. osób. Nad tym faktem obojętności znacznej części mieszkańców Częstochowy na to, komu oddają rządy w mieście, warto się zastanowić.
Wydaje się, że na taki a nie inny wynik głosowania złożyło się kilka przyczyn. Na pewno najważniejszą z nich była dobra ocena prezydentury Tadeusza Wrony w latach 1990-1995 i jego duża popularność. Istotny wpływ mogło mieć także zniechęcenie złymi rządami SLD w kraju oraz rządami SLD w mieście w ostatnich kilku latach, za które odpowiedzialność ponosi także Zdzisław Wolski jako szef klubu radnych SLD. Mieszkańcy Częstochowy na szczęście nie uwierzyli głośnej propagandzie przedstawiającej Tadeusza Wronę w złym świetle, a nawet zniesławiającej go. Nie ma dziś sensu wracać do tego, co było. Krytyka ze strony opozycyjnej "Wspólnoty " złego sprawowania władzy przez SLD była konieczna. W czasie kadencji w pewnym stopniu uchroniła miasto przed jeszcze większą ilością złych decyzji, a także otwierała mieszkańcom oczy na błędy i styl sprawowania władzy przez lewicę, co ostatecznie pomogło prawicowemu kandydatowi wygrać wybory prezydenckie oraz umożliwiło uzyskanie przez prawicowe ugrupowania lepszego sumarycznego wyniku od SLD. Przypomnijmy, że w wyborach do Rady Miasta na SLD zagłosowało 31,2% częstochowian, na ugrupowania prawicowe 42,4% ("Wspólnota" - 23,2%, PiS - 13,2%, Liga Polskich Rodzin - 6%). Jedynie niepotrzebnemu rozbiciu głosów na prawicy należy przypisać fakt, że SLD uzyskując poparcie tylko 1/3 wyborców, ma połowę mandatów w Radzie (w skład Rady wchodzi 14 radnych z SLD, 9 ze "Wspólnoty" i 5 z PiS). Równowaga sił w Radzie może mieć negatywne skutki. Niektórzy komentatorzy polityczni twierdzą, że może dojść do mocnego uzależnienia władzy wykonawczej prezydenta od decyzji Rady w wielu sprawach, w tym tak ważnych, jak uchwalanie budżetu. Ustawodawcy zapomnieli o stosownych zabezpieczeniach prawnych, których brak może uczynić władzę prezydencką pozorną. Najlepsze pomysły prezydenta i najlepsze rozwiązania mogą zostać zniweczone przy złej woli mającego połowę głosów w Radzie Miasta Częstochowy SLD. Prezydent Wrona zdaje sobie z tego sprawę. Widać to z jego pierwszych wypowiedzi, które są zdecydowanie pojednawcze. Prosi wszystkich radnych o współpracę przy rozwiązywaniu najważniejszych spraw miasta, o patrzenie na miejskie sprawy merytorycznie, nie politycznie. Deklaruje, że będzie podejmował decyzje po konsultacjach ze środowiskami, których będą dotyczyły: z radą gospodarczą przy prezydencie, którą zamierza powołać, samorządami zawodowymi, organizacjami pozarządowymi. Twierdzi, że chce współpracować ze wszystkimi, którzy są kompetentni i uczciwi, bo jeśli te dwa kryteria są spełnione, to poglądy polityczne nie mają znaczenia.
Dla mieszkańców Częstochowy najważniejsze jest to, aby wybrana przez nich władza - zarówno ustawodawcza (Rada Miasta), jak i wykonawcza (Prezydent) dbała o ich interesy, bo przecież wyłącznie po to została wybrana. Powinna troszczyć się zwłaszcza o tych, którzy wymagają szczególnej pomocy: bezrobotnych, rodziny wielodzietne, bezdomnych, tych, którzy żyją w nędzy i nie mogą związać końca z końcem. Mieszkańcy Częstochowy, co wielokrotnie sygnalizowali, nie chcą kłótni w Radzie, chcą współpracy dla dobra wspólnego, a wybrani przez nich radni powinni w ten głos się wsłuchiwać.
Wierzę, że Tadeusz Wrona będzie dobrym prezydentem, że spełni nadzieje mieszkańców, że potrafi tak ułożyć współpracę z Radą, aby mimo różnic w poglądach na różne sprawy miasta, a nawet mimo nieuniknionych sporów wynikających z różnic poglądów, miasto mogło się harmonijnie rozwijać.
Chciałbym również, aby nowa Rada, zachowując konieczny krytycyzm i duże wymagania wobec działań prezydenta, jednocześnie akceptowała jego dobre działania i nie odrzucała ich ze względów pozamerytorycznych. Tego wymaga interes naszego miasta, na to wszyscy oczekujemy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oto ja, poślij mnie!

2025-06-12 09:47
Wierni na modlitwie

Karol Porwich/Niedziela

Wierni na modlitwie

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-9.

Więcej ...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

2025-07-05 19:11

Vatican Media

Dotychczasowy radca nuncjatury apostolskiej w Warszawie, ks. prał. Pavol Talapka został skierowany do pracy w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, a do stolicy Polski przybędzie pracujący dotychczas jako radca nuncjatury w Kijowie pochodzący z Indii ks. prał. Joseph Maramreddy - dowiaduje się KAI.

Więcej ...

Bp Piotrowski do Rycerzy Kolumba: nie dajmy się uwieść i zachowujmy naszą godność

2025-07-06 14:24

Karol Porwich/Niedziela

Nie dajmy się uwieść, czuwajmy i zachowujmy naszą godność oraz tożsamość chrześcijańską - mówił w sobotę 5 lipca w Domaszowicach bp Jan Piotrowski, w homilii podczas Mszy św. z okazji 10-lecia Rycerzy Kolumba w tutejszej parafii bł. Wincentego Kadłubka. Biskup kielecki nawiązywał do łask roku Jubileuszowego 2025 oraz do osoby bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba i zadań, które im wyznaczył, a także wyrażał wdzięczność Bogu za 10 lat działalności Rady Rycerzy Kolumba w domaszowickiej parafii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa