Reklama

Niedziela Wrocławska

Pochylanie się nad historią Kościoła na Ziemiach Zachodnich i Północnych

ks. Łukasz Romańczuk

W Trzebnicy odbywa się V Ogólnopolska Konferencja Naukowa ukazująca integracyjną rolę Kościoła katolickiego na Ziemiach Zachodnich i Północnych po II wojnie światowej, pt. „Stabilizacja struktur Kościoła katolickiego na Ziemiach Zachodnich i Północnych (1972-1978)”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowa przywitania skierował Marek Długozima, burmistrz Miasta i Gminy Trzebnica. - Spotykamy się po raz piąty, aby rozmawiać o roli Kościoła na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Mamy ten zaszczyt że od 2017 roku realizujemy te konferencje. To bogaty czas prelekcji, dyskusji, którego efektem są liczne publikacje naukowe. Dziękuję abp. Kupnemu i Fundacji Obserwatorium Społeczne za współpracę. Październik to szczególny czas dla Trzebnicy, bo pielgrzymujemy do św. Jadwigi. Chlubimy się tym, że jest to nasza patronka. Nasza trzebnicka bazylika była świadkiem wielu wydarzeń, a w kontekście konferencji 14 października 1945 roku miał miejsce ingres ks. Karola Milika. W Trzebnicy ks. Milik prosił boga o błogosławieństwo i siły do prowadzenia Archidiecezji Wrocławskiej - mówił burmistrz, życząc owocnych obrad obrad oraz zachęcał do zwiedzania miasta Trzebnicy

Reklama

O otwarcie konferencji poproszono abp Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego. -Jest dla mnie zaszczytem że mogę stworzyć ogólnopolską konferencję, która wpisuje się w to pięknie rozwijające się miasto. Trzebnica ma także walory duchowe i bardzo się cieszę, że te wydarzenia w tym mieście się odbywają. Dziękuje za to panu burmistrzowi. Witam wszystkich obecnych - mówił abp Kupny, dziękując poszczególnym osobom za organizację konferencji i codzienną pracę. W dalszej części metropolita wrocławski zrobił wprowadzenie do konferencji podając podejmowaną na niej problematykę i cel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednym z organizatorów konferencji jest Fundacja Obserwatorium Społeczne. W jej imieniu przemawiał ks. Jerzy Tupikowski, który mówił o patrzeniu ku przyszłości. Dodatkowo ks. Tupikowski złożył gratulację Markowi Długozimie za otrzymanie tytuły doktorskiego.

Ks. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego zachęcał do poznawania historii, a także zwrócił uwagę na biblistów z terenów Śląskich, którzy mieli ogromny wkład w dziedzinie biblistyki - Życzę obradującym nad przeszłością, aby budować przyszłość - mówił.

Słowa przywitania wyraziła także p. Kazimiera Jaworska. - Dzisiejsza konferencja jest swojego rodzaju zakończeniem naszego projektu. Z perspektywy kilkudziesięciu laty pochylaliśmy się nad konkretnymi wydarzeniami. W perspektywie kolejnych lat, gdy pojawią się nowe źródła powrócimy do tej tematyki - mówiła pani profesor, dziękując za wsparcie przez lata organizacji konferencji, abp. Józefowi Kupnemu i dodała: - Podczas konferencji, gdy zagłębimy się w ten czas 1972-1978 zobaczymy, że był to trudny czas i odbyły się wydarzenia, które miały wpływ na kościoły lokalne oraz związane były z relacjami pomiędzy Kościołem a państwem.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski, Marek Długozima, burmistrz miasta i Gminy Trzebnica. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Niedziela Wrocławska.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-18 10:26

Wybrane dla Ciebie

Nie można zmusić nauczyciela, żeby mówił „on” o uczennicy

2024-08-27 11:05

Adobe Stock

W przestrzeni publicznej coraz częściej można usłyszeć o osobach, które deklarują brak identyfikacji z własną płcią i domagają się zwracania się do nich imionami i zaimkami charakterystycznymi dla płci przeciwnej bądź „neutralnymi płciowo”. Takie postulaty bywają kierowane wobec nauczycieli, którzy pracują z młodymi ludźmi dotkniętymi problemem braku akceptacji własnej płci. Z tego powodu, Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik dotyczący praw i obowiązków nauczycieli oraz dyrektorów szkół, którzy spotykają się z podobnymi żądaniami. Publkacja została zaprezentowana podczas konferencji prasowej pod hasłem: „Genderowe spory o zaimki w polskiej szkole. Poradnik dla nauczycieli”.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Syndrom Lady Makbet

2024-08-29 22:05

Diecezja bielsko-żywiecka

Czy wyrzuty sumienia mogą prowadzić nas do obsesji na punkcie czystości? Czy da się połączyć rytuały, czystość i wewnętrzny spokój. Rozpoczynamy od mrocznej historii Makbeta, gdzie dowiemy się, jak psychologiczny syndrom Lady Makbet objawia się w naszej codzienności. Przeanalizujemy, jak zewnętrzne rytuały mogą stać się jedynie pustym gestem, jeśli brakuje w nich prawdziwej relacji z Bogiem.

Więcej ...

Leszczyna: do aborcji wystarcza jedno zaświadczenie o zagrożeniu zdrowia kobiety

2024-08-30 12:00

PAP/Paweł Supernak

Do procedury przerwania ciąży wystarcza jedno orzeczenie lekarza stwierdzające istnienie przesłanki zagrożenia zdrowia kobiety, w tym na przykład zaświadczenie lekarza psychiatry – powiedziała w piątek minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wspomnienie Przebicia Serca św. Teresy od Jezusa

Święci i błogosławieni

Wspomnienie Przebicia Serca św. Teresy od Jezusa

Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie...

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie...

Diecezja Ávila: Ciało św. Teresy z Ávili...

Kościół

Diecezja Ávila: Ciało św. Teresy z Ávili...

Sakrament pokuty i pojednania to niewyczerpane źródło...

Wiara

Sakrament pokuty i pojednania to niewyczerpane źródło...

Jest decyzja sądu ws. ks. Olszewskiego!

Wiadomości

Jest decyzja sądu ws. ks. Olszewskiego!

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Powstał krótki film o

W wolnej chwili

Powstał krótki film o "Ostatniej Wieczerzy". To...

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska

Niedziela Częstochowska

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska