Reklama

Świat

Patriarcha Bartłomiej przybył do Izraela na spotkania z papieżem

pl.wikipedia.org

Prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I przybył 24 maja do Izraela, aby spotkać się tam 25 i 26 bm. Z papieżem Franciszkiem. Na Międzynarodowym Lotnisku im. Ben Guriona w Tel Awiwie duchowego przywódcę ok. 300 mln prawosławnych powitali m.in. minister turystyki Izraela Uzi Landau, prawosławny patriarcha Jerozolim Teofil III oraz konsulowie generalni Grecji i Turcji w Jerozolimie. Prosto z lotniska patriarcha udał się od Bazyliki Zmartwychwstania (Grobu Pańskiego, według nazewnictwa katolickiego), gdzie odprawi nabożeństwo w intencji swego spotkania z Ojcem Świętym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Program papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej przewiduje trzy spotkania zwierzchników dwóch wspólnot wyznaniowych, nawiązujące do podobnych wydarzeń z 1964 między ich poprzednikami: Pawłem VI a Atenagorasem. Po raz pierwszy obaj hierarchowie spotkają się jutro w siedzibie delegatury apostolskiej w Starym Mieście Jerozolimy i na zakończenie rozmowy podpiszą wspólną deklarację. Drugie spotkanie przewidziano w Bazylice Grobu Pańskiego, gdzie obaj patriarchowie (papież jest m.in. patriarchą Zachodu) odprawią nabożeństwo dziękczynne. I wreszcie trzeci raz spotkają się oni prywatnie 26 bm. w siedzibie Patriarchatu Jerozolimskiego na Górze Oliwnej.

Inicjatywa tego spotkania zrodziła się podczas uroczystości rozpoczęcia nowego pontyfikatu 19 marca 2013 w Watykanie. Aby okazać miłość chrześcijańską i wzajemny szacunek Bartłomiej I wziął osobiście udział w objęciu urzędu przez nowego papieża – jako pierwszy patriarcha Konstantynopola był obecny na inauguracji pontyfikatu biskupa Rzymu. I właśnie w prywatnej rozmowie po tamtej ceremonii obaj hierarchowie uzgodnili, że 50. rocznicę spotkania swych poprzedników w Ziemi Świętej uczczą własnym spotkaniem w Jerozolimie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tamto wydarzenie – w styczniu 1964 – było pierwszym spotkaniem zwierzchników Kościołów Rzymu i Konstantynopola po ponad 500 latach (po raz ostatni patriarcha przebywał na Zachodzie w 1439, na Soborze Florenckim, gdzie podpisał unię z Kościołem katolickim, odrzuconą jednak później przez Konstantynopol). Po tym historycznym spotkaniu innym ważnym wydarzeniem w stosunkach katolicko-prawosławnych było wzajemne zniesienie ekskomunik z 1054 na zakończenie Soboru Watykańskiego II w dniu 7 grudnia 1965.

Obecny patriarcha Bartłomiej I jest 269. następcą pierwszego biskupa Konstantynopola, za którego prawosławni uważają św. Andrzeja Apostoła, nazywanego przez nich Pierwszym Powołanym. Ma 74 lata, a swój urząd piastuje od 22 października 1991. W ostatnich latach jest znany zwłaszcza ze swego zaangażowania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, toteż bywa nazywany „zielonym patriarchą”.

W świecie prawosławnym patriarcha ekumeniczny Konstantynopola zajmuje od początku pierwsze miejsce, z czym jednak nie wiąże się żadna rzeczywista ani prawna władza nad innymi Kościołami autokefalicznymi (niezależnymi). Chociaż tego honorowego prymatu formalnie nikt nie podważa, to jednak w praktyce niektóre Kościoły, przede wszystkim rosyjski, sprzeciwiają się wszelkim dążeniom Konstantynopola do jakiegokolwiek prymatu w świecie prawosławnym. Moskwa przy różnych okazjach podkreśla, że Bartłomiej, występując z jakimiś inicjatywami kościelnymi, reprezentuje wyłącznie siebie i swój Kościół lokalny. Wewnątrzprawosławne spory na tym tle są jedną z głównych przyczyn obecnego zastoju w dialogu teologicznym prawosławia z Kościołem katolickim.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-24 15:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Izraelska prasa: czy papież nosi jarmułkę, czy Żydzi piuskę?

Bożena Sztajner/Niedziela

„Czy Papież nosi jarmułkę, czy na odwrót Żydzi noszą piuskę?”. To temat jednego z wielu, choć oczywiście nie najważniejszego artykułu prasy hebrajskojęzycznej o wizycie Franciszka w Izraelu.

Więcej ...

Fatima: sanktuarium ogłoszone świętym miejscem Jubileuszu

2025-02-15 19:32

Adobe Stock

Ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas ogłosił Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie świętym miejscem Jubileuszu. Jak wyjaśnił portugalski duchowny, będzie można tam do 6 stycznia 2026 r. uzyskać odpust zupełny.

Więcej ...

Świadectwo uzdrowionej z nowotworu: "Carlo Acutisie, jestem w twoich rękach!"

2025-02-15 20:16

Autorstwa AndyScott/commons.wikimedia.org/screen YT

María Dolores Rosique - Lola dla przyjaciół - z promiennym uśmiechem opowiada z odnowioną wiarą świadectwo uzdrowienia po pokonaniu agresywnego raka jamy brzusznej. Jej powrót do zdrowia rozpoczął się po wizycie w grobowcu błogosławionego Carla Acutisa w Asyżu i całkowitym oddaniu się jego opiece.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

„Czułam respekt przed ks. Sopoćko”

Święci i błogosławieni

„Czułam respekt przed ks. Sopoćko”

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Zmarł proboszcz parafii w Białkowie

Aspekty

Zmarł proboszcz parafii w Białkowie