Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielka Brytania

Tydzień Małej Drogi

Kościół katolicki w Anglii i Walii przeżywał w dniach 1-7 października Tydzień Małej Drogi. Inicjatywa miała zachęcić wiernych do naśladowania patronki misji katolickich - św. Teresy z Lisieux, do otwarcia oczu na najbardziej potrzebujących. Siedem propozycji to m.in. bezinteresowne dzielenie z bliźnimi czasu, zaproszenie ich do domu, wezwanie pomocy, jeśli jest ona konieczna, wspólne hobby, otwarcie na osoby, których się nie lubi itd. Brytyjski Tydzień Małej Drogi nie wymaga wyjazdu na misje, ale zachęca, by być misjonarzem wśród tych, z którymi żyjemy na co dzień.
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus nigdy nie opuściła swego klasztoru i nie wyjechała na misje zagraniczne. Niemniej jej „mała droga” do świętości stała się drogowskazem dla wielu misjonarzy i świeckich. Święta uczyła bowiem wykonywania codziennych i mało znaczących czynności z wielką miłością.

Węgry

Rząd za ściślejszą współpracą z Kościołami

Rząd węgierski opowiada się za ściślejszą współpracą między Kościołami w zakresie kultury i we wspieraniu inicjatyw społecznych. - W tych sprawach wytyczamy nowe drogi - powiedział László Szászfalvi, sekretarz stanu ds. Kościołów, mniejszości i kontaktów społecznych w Ministerstwie Sprawiedliwości i Administracji Publicznej Republiki Węgierskiej.
- Nie chodzi tylko o częściowe finansowanie instytucji kościelnych, lecz o współfinansowanie konkretnych programów kulturalnych, społecznych i wspierających różne wspólnoty - zaznaczył Szászfalvi. Politycy z rządzącej koalicji chcą na ten cel przeznaczyć 1,8 mld forintów (ok. 6,2 mln euro). Polityk zapewnił, że Kościoły na Węgrzech nadal będą otrzymywać państwowe wsparcie i będzie ono sukcesywnie rewaloryzowane. Osobne sumy pieniędzy zarezerwowano na rewaloryzację zabytków - poinformował Szászfalvi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rosja

Nadzieja na spotkanie Papieża i Patriarchy

Idziemy prawidłową drogą ku spotkaniu Benedykta XVI z patriarchą moskiewskim Cyrylem i jeśli do niego dojdzie, będzie to bardzo ważne wydarzenie, które może wnieść wielki wkład do pełnej jedności chrześcijan. Taki pogląd wyraził katolicki metropolita w Moskwie abp Paolo Pezzi.
Potwierdził, że po obu stronach występuje silne pragnienie doprowadzenia do takiego spotkania. Jednocześnie zauważył, że istnieją też trudności i obawy z tym związane, zwłaszcza po stronie prawosławnej. - Nie jestem w stanie powiedzieć, na ile może na to wpływać sprawa katolickich Kościołów wschodnich, ale sądzę, że jest to nie tyle przeszkoda, ile raczej przedmiot przyszłej dyskusji - stwierdził abp Pezzi.

Reklama

USA

W obronie wolności religijnej

Konferencja Episkopatu USA powołała komisję do obrony wolności religijnej. Biskupi zdecydowali stworzyć komisję w dwa miesiące po ogłoszeniu przez administrację prezydenta Baracka Obamy decyzji o zobligowaniu prywatnych firm ubezpieczeniowych do refundacji środków poronnych i sterylizacji. Abp Timothy M. Dolan, przewodniczący amerykańskiego Episkopatu, mianował szefem nowego komitetu bp. Williama Loriego z Bridgeport w stanie Connecticut. Głównym zadaniem komisji będzie „reagowanie i odpowiadanie na stale rosnące zagrożenie wolności religijnej w naszym społeczeństwie, tak aby misja Kościoła mogła być prowadzona bez przeszkód oraz żeby prawa wyznawców jakiejkolwiek religii były respektowane, a oni sami nie byli prześladowani” - piszą biskupi.

Ludzie

Michael O’Brien

Chrześcijanie walczą na śmierć i życie z dyktaturą relatywizmu - tak obecną sytuację wyznawców Chrystusa w Europie opisuje znany kanadyjski pisarz katolicki Michael D. O’Brien. Autor takich powieści, jak „Ojciec Eliasz”, „Dziennik zarazy” czy „Krzyk kamienia”, podsumował obserwacje z niedawnych podróży po krajach Starego Kontynentu. Jego zdaniem, ze wszystkich spotkań, jakie odbył, i rozmów, jakie przeprowadził, wynika, że jednym z najważniejszych problemów w toczącej się obecnie wojnie kultur są media. - Media w głównej mierze kształtują świadomość naszych czasów. Wśród apostołów - duchownych czy świeckich - w każdym państwie był to główny powód zmartwień. Bezprecedensowa potęga filmu i telewizji jest czymś, z czym my, chrześcijanie, nie mieliśmy dotąd na taką skalę do czynienia. W każdym kraju, w którym byłem, obmyśla się nowe strategie - uważa znany eseista i dziennikarz. - Wszędzie dominuje poczucie, że to walka z Goliatem, potworem, którego karmi i napędza pieniądz, zysk oraz zawoalowany program społecznej rewolucji na skalę, jakiej, jak sądzę, nie widzieliśmy przedtem w ludzkiej historii - uważa pisarz.

Cudzysłów

Obserwujemy demontaż wielkiego skarbu, jaki chrześcijaństwo dało zachodniej cywilizacji.
Michael O’Brien - kanadyjski pisarz i dziennikarz

Krótko

Amerykańscy biskupi ponownie przypominają, że katolicy podczas wyborów prezydenckich w 2012 r. powinni kierować się przede wszystkim przekonaniami moralnymi, a nie przywiązaniem do partii politycznej. Episkopat w USA wznowił przy okazji przyszłorocznych wyborów prezydenckich wydany w 2007 r. przewodnik pt. „Formowanie sumień na rzecz wiernego obywatelstwa”, w którym przypomina się, że aborcja jest złem.

Laureatem tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla został szwedzki poeta Tomas Göst Tranströmer, który swoją pierwszą walkę o Nobla przegrał w 1996 r. z Wisławą Szymborską.

Steve Jobs, jeden z największych wynalazców naszych czasów, współzałożyciel firmy Apple, zmarł w Stanach Zjednoczonych. Miał 56 lat. Twórca iPoda, iPhone’a oraz iPada od 2004 r. zmagał się z rakiem. - Jego geniusz, pasja i energia były źródłem niezliczonych innowacji, które wzbogacały nasze życie i poprawiały jego jakość. Nie sposób określić, jak bardzo świat stał się lepszy dzięki niemu - głosi komunikat firmy Apple.

W Sewilli,w kaplicy swego XV-wiecznego pałacu, 85-letnia księżna Cayetana Fitz-James Stuart de Alba przysięgła 60-letniemu Alfonso Diezowi, że nie opuści go aż do śmierci. Księżna, która wcześniej pochowała dwóch mężów, tłumaczyła mediom, że jest praktykującą katoliczką, nie może więc żyć pod jednym dachem z mężczyzną niepoślubionym przed Bogiem.

W Brazylii trwają obchody święta Matki Bożej z Nazaretu, znanego jako Círio de Nossa Senhora de Nazaré. Do 24 października w obchodach weźmie udział ok. 6 mln wiernych. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 9 października, kiedy to przeszła procesja z katedry w Belém do sanktuarium Matki Bożej z Nazaretu.

Komisja Europejska zmieniła podstawę prawną dla swej propozycji o pomocy żywnościowej dla najuboższych w UE w wysokości 500 mln euro w 2012 i 2013 r. Liczy na przełamanie impasu w Radzie UE, gdzie 6 państw dotychczas blokuje tę pomoc.

Płeć X, czyli nieokreślona, pojawi się w australijskich paszportach. Płeć tę będą mogli wybrać obojnacy oraz transgenderyci (utożsamiający się z inną płcią niż biologicznie określona), jednak tylko wtedy, jeśli wniosek poprą opinią lekarską - pisze „Wręcz Przeciwnie”.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej