Reklama

W krainie dzieciństwa polskiego Noblisty

Uczniowie Zespołu Szkół w Adamowie w strojach staropolskich

Archiwum organizatorów

Uczniowie Zespołu Szkół w Adamowie w strojach staropolskich

Mowy na odsłonięcie pomnika Mickiewicza, Słowackiego, Czarnieckiego, pismo na odnowienie grobowca Żółkiewskiego, mowa noblowska, słynne przemówienie „balkonowe” do ogromnej manifestacji w 1905 r. - to wszystko przypominano na wrześniowym Spotkaniu Sienkiewiczowskim w Adamowie, w jego rodzinnych stronach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już 25 lat liczy historia działalności statutowej Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza Zarząd Główny w Lublinie (przed 1986 r. stowarzyszenie działało nieoficjalnie). W pierwszej połowie września, zgodnie z dobrą tradycją, odbył się XI Walny Zjazd Członków i Sympatyków Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza. Miejscem spotkania był Zespół Szkół im. gen. Franciszka Kamińskiego w Adamowie k. Łukowa na Podlasiu, na ziemi dzieciństwa Noblisty. Ujmująca spokojem kraina „lat dziecinnych” Litwosa, bliska naszym sercom, wzbudzi niebawem jeszcze większe zainteresowanie turystów. W Okrzei bowiem powstanie, dzięki społecznej inicjatywie realizowanej przez Towarzystwo, piękny pomnik „Matka i Syn”, upamiętniający Stefanię z Cieciszowskich Sienkiewiczową (matkę pisarza), natomiast już zaczyna funkcjonować duży obiekt hotelowo-konferencyjny „Dwór Sienkiewicz”.
Tegoroczne Ogólnopolskie Spotkania Sienkiewiczowskie rozpoczęły obrady nad sprawozdaniem z działalności Towarzystwa za lata 2006-2011 i wybory nowych władz Zarządu. Na prezesa ponownie wybrano prof. Lecha Ludorowskiego - znanego sienkiewiczologa, organizatora wielu konferencji krajowych i międzynarodowych, redaktora unikalnej serii „Studiów Sienkiewiczowskich”, obecnie koordynatora prac mających urzeczywistnić ideę pomnika.
Następnie wieczór wspomnień z udziałem m.in. pisarki Barbary Wachowicz i prof. Lecha Ludorowskiego został poświęcony Ignacemu Mosiowi (1917-2001). „Igo Moś - to był Ktoś!”: serdeczny, pełen pogody ducha, szlachetny człowiek, który w czasie wojny doprowadził do wykupienia z niewoli niemieckiej syna twórcy „Quo vadis”, założyciel Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu, gdzie przechowywana jest maska pośmiertna pisarza i odlew jego prawej ręki.
Z kolei konwersatorium dotyczyło dokonań, zadań bieżących i zamierzeń związanych z budową Sienkiewiczowskiego pomnika „Matki i Syna”. W trakcie dyskusji mówiono m.in. o znaczącym udziale częstochowian w realizacji projektu wzniesienia monumentu; nie pominięto faktu, że „Niedziela” zaprezentowała projekt na swoich łamach 28 listopada 2010 r.
Podczas spotkania odbyła się także promocja nowych Sienkiewiczowskich wydawnictw: książek, druków bibliofilskich, pocztówek. Spośród nich szczególną uwagę zwrócono na „Ikonotekę 2009” Lecha Ludorowskiego - zbiór zdjęć projektu pomnika „Matka i Syn”, szkiców o pani Sienkiewiczowej, kolorowych reprodukcji pomników Noblisty, oraz publikację książkową pt. „Henryka Sienkiewicza podróż do Hiszpanii i «Walka byków»” - polsko-hiszpańską edycję opowieści o iberyjskiej wyprawie pisarza i jego reportażu z korridy (mało znanego, a jakże pasjonującego - zob. „Niedziela” z 21 sierpnia br.), a także monografię „W familiarnym kręgu Henryka Sienkiewicza. Nowe dokumenty, ustalenia, hipotezy” Zbigniewa Miszczaka - pierwsze, odkrywcze, bogato ilustrowane studium o rodzinie macierzystej znakomitego pisarza oraz jego uczuciach do rodziców i trzech sióstr.
Na pięknie edytowany przez lubelską oficynę „Polihymnia” cykl świetnych, dziś, niestety, zapomnianych „Przemówień” Sienkiewicza składają się: mowy na odsłonięcie pomnika Mickiewicza, Słowackiego, Czarnieckiego, pismo na odnowienie grobowca Żółkiewskiego, mowa noblowska i przemówienie „balkonowe” do ogromnej manifestacji w 1905 r., a kolekcję kart pocztowych tworzą: projektowany pomnik „Matka i Syn” w Okrzei, pomniki Noblisty w Warszawie, Rzymie, Vevey, Szczawnicy i Kielcach.
Poza tym odbyła się sesja naukowa pt. „Sienkiewicz i współczesność”, którą wypełniły wykłady i prelekcje naukowców z Katowic i Częstochowy. Mówiono o twórcy „Trylogii” jako „piewcy polskiej chwały” (prof. Ewa Kosowska), wykazano „podszepty Sienkiewiczowskie” w powieści Jacka Komudy „Bohun” (prof. Zdzisława Mokranowska), zanalizowano mało znane przemówienie Żeromskiego w hołdzie Sienkiewiczowi (dr Barbara Kubicka-Czekaj), scharakteryzowano „familiarną osobowość” autora „Rodziny Połanieckich” (mgr Zbigniew Miszczak).
Uznanie zyskał również program artystyczny, specjalnie przygotowany przez organizatorów konferencji. Przypomniano świetną inscenizację noweli Sienkiewicza „Pójdźmy za nim!” w reż. Janiny Lacel (Ziębice 2006). Wielkie brawa otrzymali uczniowie Zespołu Szkół w Adamowie za wystawienie scen z „Pana Wołodyjowskiego”. Anna Świetlicka (Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie) zinterpretowała aktorsko „opowieści chreptiowskich rycerzy” z ostatniej części „Trylogii”.
Ogólnopolskie Spotkania Sienkiewiczowskie 2011 w Adamowie, objęte honorowym patronatem starosty powiatu łukowskiego Janusza Kozioła, należy uznać za udane i pożyteczne. Doszły do skutku, mimo że od pewnego czasu MNiSW z nieznanych powodów nie dofinansowuje licznych konferencji i wydawnictw Towarzystwa. Koszty realizowanych zadań trzeba więc pokrywać ze składek członkowskich i dobrowolnych datków. W gronie ofiarodawców są niezawodni Czytelnicy „Niedzieli”. Niniejszym Zarząd gorąco dziękuje za dotychczasową pomoc i prosi o dalszą (nr konta: 42 1240 2500 1111 0000 3765 9293). Trudne dzieło budowy pomnika „Matka i Syn” będzie ukończone dzięki naszej ofiarności być może za rok.
Publikacje prosimy zamawiać pod adresem: Towarzystwo im. Henryka Sienkiewicza - Zarząd Główny w Lublinie, ul. Żelazowej Woli 17/12, 20-853 Lublin, tel. (81) 741-54-32.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...