Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 45/2011, str. 6

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ruch „Komunia i Wyzwolenie”

Żyją nauczaniem Jana Pawła II

W sanktuarium jasnogórskim modliło się 22 października ok. 2 tys. osób zaangażowanych w działalność Ruchu „Komunia i Wyzwolenie” - „Comunione e Liberazione”. Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył ks. Jerzy Krawczyk, odpowiedzialny za Ruch w Polsce. W rozważaniu mówił on o Janie Pawle II, którego wspomnienie Kościół obchodził w tym dniu po raz pierwszy: - Dziękujemy Ci, Matko nasza, za Twojego wiernego syna - Jana Pawła, którego Ty wychowałaś. On powiedział Tobie: „Totus Tuus”, jego serce zostało ukształtowane w Twojej szkole, w Twoim domu. (…) Jan Paweł II często mawiał do nas: „Wy z «Comunione e Liberazione» żyjecie tym, co ja głoszę”... Katolicki Ruch „Komunia i Wyzwolenie” ma na celu wychowywanie do dojrzałego chrześcijaństwa i do uczestnictwa w misji Kościoła katolickiego we współczesnym świecie.

Odpowiedzialni za Duszpasterstwo Powołań

„Komunia z człowiekiem drogą powołania”

Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań odbywała się w dniach 21-23 października pod hasłem: „Komunia z człowiekiem drogą powołania”. Przybyło ok. 200 osób, w tym referenci powołaniowi w zakonach męskich, żeńskich i w diecezjach oraz przedstawiciele seminariów duchownych. Podczas Kongregacji zostały podjęte tematy: rola rodziny w dorastaniu do powołania, szkoła oraz parafia miejscem rozpoznawania powołań. Sobotniej Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył ks. Czesław Parzyszek. - Wiele trudu zadajemy sobie, abyśmy byli skuteczni w naszej pracy powołaniowej. Poszukujemy metody, sposobu dotarcia do ludzi młodych, aby odkryli sensowną drogę swojego powołania. I dobrze wiemy, że młodzi ludzie nie przyjdą do nas z przypadku, ale szukają wzorców osobowych, że młodzi ludzie mają w swoim sercu „termometr”, którym mierzą temperaturę naszego życia i naszych wspólnot, że cywilizacja dzisiejsza jest zbyt hałaśliwa, niesprzyjająca odczytaniu powołania - mówił w homilii ks. Parzyszek.

„Środowisko” na Jasnej Górze

Mają błogosławionego „Wujka”

W pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II, papieża - 22 października na Jasnej Górze modlili się członkowie „Środowiska”, czyli grupy łączącej przyjaciół Ojca Świętego Jana Pawła II. To właśnie oni znajdowali się w bliskim gronie księdza, biskupa, a potem kardynała Karola Wojtyły. Mieli także przywilej nazywania go „Wujkiem”.
Mszy św. odprawionej dla tych szczególnych pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski. Zwrócił on uwagę, że grono osób reprezentujących „Środowisko” ulega zmianom. Pojawia się coraz więcej osób z kolejnego, młodszego pokolenia. - Są to rodziny tych, którzy z Ojcem Świętym byli w szczególnej bliskości, modląc się razem, podróżując, spędzając wakacje, słuchając słów Jana Pawła II - wyjaśnił abp Nowak. - Na pewno cieszycie się, że możecie tutaj być. Zaznaczył, że po raz pierwszy w tym miejscu jest sprawowana Msza św. ku czci bł. Jana Pawła II. - Bardzo się modlimy, żeby niedługo można go było nazwać świętym, ale przede wszystkim modlimy się, żebyśmy umieli tego świętego przyjąć, żebyśmy otworzyli serca na tego Bożego, pięknego duchowo człowieka - podkreślił abp Nowak.

Krótko

17 października Mszę św. na Jasnej Górze sprawowali prowincjałowie jezuitów, uczestniczący w Częstochowie w Konferencji Prowincjałów Europejskich Towarzystwa Jezusowego. Eucharystii przewodniczył o. Adolfo Nicolás, przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego.

20 października przybyli do Matki Bożej Jasnogórskiej: kard. Joachim Meisner - metropolita Kolonii w Niemczech oraz bp Berislav Grgić z Tromsø w północnej Norwegii, którzy wraz z grupą 50 księży z diecezji kolońskiej odbywali po Polsce pielgrzymkę śladami Jana Pawła II.

20 października odbyła się 3. Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej z udziałem ok. tysiąca osób z 19 dekanatów wraz z seminarzystami. Wiernym modlącym się przez całą noc towarzyszyły przywiezione z diecezji relikwie bł. Jana Pawła II. Pielgrzymka była przygotowaniem do peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji, która będzie miała miejsce w 2017 r.

21 października dotarła pierwsza grupa maturzystów z diecezji łomżyńskiej z biskupem pomocniczym Tadeuszem Bronakowskim. W trzech turach modlić się będzie łącznie ok. 5,3 tys. osób.

W nocy z 22 na 23 października odbyło się na Jasnej Górze Pallotyńskie Czuwanie Młodych, przebiegające pod hasłem: „Słuchaj”. Zgromadziło ono ok. 700 osób. Organizatorem spotkania był ks. Andrzej Partika, pallotyn.

22 października przybyło 3955 maturzystów z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Młodzieży towarzyszył biskup pomocniczy diecezji Mariusz Leszczyński.

23 października w podziękowaniu za jubileusz 60-lecia powstania 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie przybyli przedstawiciele Ośrodka z dowódcą płk. Ryszardem Kołaczem i ks. ppłk. Stanisławem Dębickim, proboszczem parafii wojskowo-cywilnej Komorowo w Ostrowi Mazowieckiej.

24 października w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert muzyki starocerkiewnej w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Patmos” z Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie.

Zapowiedzi

7-10 listopada - Rekolekcje Księży Kapelanów Szpitali

12 listopada - Pielgrzymka Bezdomnych

12-13 listopada - 28. Pielgrzymka Kolejarzy

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Festiwal Eucharystii z okazji 100-lecia Eucharystycznego Ruchu Młodych

2025-02-09 08:47

erm.pl

W dniach 16-18 maja 2025 roku, odbędzie się w Pniewach Festiwal Eucharystii organizowany z okazji 100-lecia Eucharystycznego Ruchu Młodych. Zapisy ruszyły 1 lutego i potrwają do 31 marca.

Więcej ...

Nagrywanie z ukrycia. Legalne czy nielegalne?

Niedziela Ogólnopolska 45/2024, str. 64

Adobe Stock

Więcej ...

Dziękowali za 115 lat parafii

2025-02-09 16:39

Maciej Orman/Niedziela

– Postawa wdzięczności jest postawą na wskroś chrześcijańską. Jest nie tylko pamięcią serca, ale przede wszystkim miłością wzrastającą, bo jest uznaniem dobra, które dokonuje się przez konkretnych ludzi – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski 9 lutego przewodniczył Mszy św. w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie, w 115. rocznicę jej utworzenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł proboszcz parafii w Białkowie

Aspekty

Zmarł proboszcz parafii w Białkowie

Uczniowie w dzisiejszej Ewangelii zachwycili się Jezusem

Wiara

Uczniowie w dzisiejszej Ewangelii zachwycili się Jezusem

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Ze świętą do dentysty...

Niedziela Przemyska

Ze świętą do dentysty...

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy