Po raz 10. odbędzie się w Łodzi Marsz Pamięci ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci na Przemysłowej.
Obchody Dnia Pamięci o dzieciach zamordowanych przez hitlerowców na łódzkiej ziemi rozpocznie Msza św. o godz. 12.00 pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia w kościele Opatrzności Bożej na Marysinie. Po Eucharystii uczestnicy wyruszą pod pomnik Martyrologii Dzieci, tzw. Pęknięte Serce. Patronat honorowy nad Marszem Pamięci objęły Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu, kard. Grzegorz Ryś oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi. - Uważajmy i czuwajmy nad naszym sumieniem, by były one prawe, bo to ostatecznie zaowocuje zbawieniem - mówił bp Ireneusz Pękalski podczas Mszy św. upamiętniającej pomordowane dzieci w obozie koncentracyjnym na Przemysłowej w 2022 roku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W tym roku mija 81. rocznica powstania obozu pracy dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Do obozu kierowano dzieci w wieku od 8 do 16 lat, ale też niemowlęta z całej Polski. Wysyłano dzieci złapane na ulicy, dzieci członków ruchu oporu i więźniów politycznych. Obóz istniał w latach 1942-1945 na wydzielonym terenie Litzmannstadt Getto. Według historyków przeszło przez niego kilka tysięcy dzieci z całej włączonej do III Rzeszy części okupowanej przez Niemców Polski. Trafiały tu dzieci z sierocińców bądź bezdomne, a także, te, których rodzice przebywali w więzieniach lub w obozach oraz oskarżone np. o drobne kradzieże czy nielegalny handel. Ostatnim dniem funkcjonowania obozu przy ul. Przemysłowej był 18 stycznia 1945 r.
Za utrwalenie pamięci o obozie odpowiada Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu, które zostało powołane w maju 2021 r. jako państwowa instytucja kultury na podstawie zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.