Reklama

Niedziela Lubelska

Do spotkania w niebie. Śp. ks. Stanisław Chomicz

Archiwum

W 88. roku życia i 63. roku kapłaństwa odszedł do Pana ks. kan. Stanisław Chomicz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ceniony kapłan w szczególny sposób związany był z Lublinem i Hrubieszowem. W stolicy diecezji, otoczony troskliwą opieką dożył sędziwego wieku w domu księży emerytów, a wcześniej przez wiele lat służył wiernym w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Nim na długo związał się z Lublinem, ofiarnie pracował w miasteczku przy wschodniej granicy państwa.

Ksiądz Stanisław Chomicz urodził się we wrześniu 1935 r. w Parczewie. Jak sam wielokrotnie zaświadczał, wzrastał w podlaskiej, religijnej rodzinie. - Wspominając ks. Stanisława, na myśl przychodzą mi słowa pieśni „Kiedy ranne wstają zorze”. Nimi rozpoczynał każdy dzień. Najpierw jako mały chłopiec śpiewał je z mamą, a później sam, chyba do ostatnich dni życia - dzielił się bp Ryszard Karpiński. - Słowa tej pieśni zabrzmiały także wczesnym rankiem w rzymskim metrze, gdy w 1984 r. udawaliśmy się na Msze św. w Watykanie z Janem Pawłem II. Gdy po liturgii ustawialiśmy się do zdjęcia z Ojcem Świętym i każdy z nas miał możliwość porozmawiać z papieżem, usłyszałem, jak ks. Stanisław wyszeptał: „biskup mnie przeniósł do Lublina”. Jan Paweł II przytulił go do piersi jak ojciec syna. Później ks. Stanisław powiedział mi, że chciał powiedzieć papieżowi o tym, że z mamą często modlił się w jego intencji i chciał ją przywieźć do Rzymu, ale nie zdążył; matka zmarła kilka miesięcy wcześniej. Dla niego po Panu Bogu to właśnie mama i Hrubieszów były najważniejsze - wspominał ksiądz biskup. Ks. Chomicz po święceniach w 1960 r. pracował w parafii św. Teresy w Lublinie, a następnie w parafiach św. Mikołaja i Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, z krótką przerwą na duszpasterstwo w Łubkach. Za swoją determinację i ciężką pracę na rzecz odzyskania budynku kościoła garnizonowego otrzymał nagrodę miasta, ale przede wszystkim wdzięczną pamięć ludzkich serc. W 1983 r. objął lubelską parafię św. Teresy od Dzieciątka Jezus, w której służył Bogu i ludziom do przejścia na emeryturę w 2005 roku. - Pięknie śpiewał, jeszcze w seminarium przygotowywał mnie do egzaminów z muzyki kościelnej. Oddany dzieciom i młodzieży, katechizował w lubelskich parafiach w trudnych czasach komunizmu - dzielił się bp Karpiński, wspominając także prowadzone przez siebie lekcje religii w parafialnych salkach, mieszczących setki uczniów. - Poważnie traktował swoje obowiązki, powołanie do kapłaństwa i to, co z niego wynikało - zaświadczył o swoim przyjacielu.

Nim ciało zmarłego kapłana spoczęło na cmentarzu parafialnym w rodzinnym Parczewie, wybrzmiały słowa testamentu. Ks. Stanisław Chomicz napisał: - „Gorąco dziękuję Bogu za dar życia i powołania do służby kapłańskiej. Po Bogu serdecznie dziękuję rodzicom, że przyjęli dar życia i dali przykład wiary. Dziękuję księżom, siostrom zakonnym i wiernym, z którymi Boża Opatrzność pozwoliła mi współpracować. Do wszystkich, których skrzywdziłem lub zgorszyłem, zwracam się z największą prośbą o wybaczenie; to nie z nienawiści, ale z ludzkiej słabości. Boga proszę o miłosierdzie, ludzi o modlitwę. Do spotkania w szczęśliwości wiecznej w domu Ojca”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-11-20 19:42

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Matka niewidomych i widzących

AFSK

„Myślę, że m. Czacka na pewno mogłaby być patronką osób z problemami wzroku, doświadczonych dramatem cierpienia, ale być może także wszystkich, którzy mają problemy z zobaczeniem tego, co najważniejsze, poszukujących prawdy, poszukujących Boga, tych, których dusza potrzebuje światła, chociaż oczy widzą” – powiedziała tygodnikowi Echo Katolickie s. Alberta Chorążyczewska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, współautorka Positio w procesie beatyfikacyjnym m. Elżbiety Róży Czackiej

Więcej ...

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli