Puchar Narodów Afryki jest rozgrywany od 1957 r. W pierwszym PNA startowały tylko trzy reprezentacje: Egipt, Sudan i Etiopia. Od tego czasu rozgrywki znacznie się rozbudowały i obecnie w eliminacjach do tego turnieju biorą udział wszystkie afrykańskie państwa. Od 1998 r. w PNA uczestniczy 16 drużyn. W maju 2010 r. zmieniono lata rozgrywania PNA. Od 2013 r. turniej będzie rozgrywany w latach nieparzystych. Na przestrzeni lat na organizatora imprezy wybrano 18 krajów afrykańskich. Najwięcej turniejów organizowały Egipt i Ghana (4). Pierwszym i najliczniejszym zwycięzcą mistrzostw Czarnego Lądu był także Egipt, który siedmiokrotnie znalazł się na najwyższym podium tych piłkarskich zawodów. Teraz go zabrakło.
Tegoroczny PNA zapowiada się niezmiernie ciekawie. Otwarcie turnieju odbyło się 21 stycznia w Bacie, największym mieście Gwinei Równikowej, gdzie o 19.30 na Estadio de Bata zmierzyły się zespoły Gwinei Równikowej i Libii. Ogólnie turniej będzie rozgrywany tylko na 4 stadionach: Stade d’Angondjé, Stade de Franceville, Nuevo Estadio de Malabo i Estadio de Bata. Dla porównania, mecze turnieju Euro 2012 będą miały miejsce aż na 8 piłkarskich obiektach.
W afrykańskim pucharze bierze udział 16 drużyn narodowych. Są to: Gabon, Gwinea Równikowa, Mali, Gwinea, Zambia, Maroko, Senegal, Burkina Faso, Niger, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Angola, Botswana, Tunezja, Sudan, Libia. Za największego faworyta tegorocznej edycji PNA uważa się zespół Wybrzeża Kości Słoniowej. Najwyżej sklasyfikowana w rankingu FIFA drużyna z Afryki w swoim składzie ma wielu znakomitych piłkarzy, takich jak: Didier Drogba (Chelsea), Gervinho (Arsenal), Cheick Tioté (Newcastle United) i bracia Kolo i Yaya Touré (obaj Manchester City). Popularne „Słonie” wygrały Puchar Afryki tylko raz w historii tych rozgrywek - w 1992 r.
W innych afrykańskich drużynach też nie brakuje znanych nazwisk. W reprezentacji Mali zagra Seydou Keita (FC Barcelona), a w zespole Maroka wystąpi Marouane Chamakh (Arsenal). W ekipie Senegalu - Demba Ba (Newcastle United), Papiss Cissé (Newcastle United) i Mamadou Niang (Al-Sadd), w Ghanie - Sulley Muntari (Inter Mediolan) oraz André i Jordan Ayew (Olympique Marsylia) - synowie legendarnego Abédi Pelé, który z ghańską drużyną narodową sięgnął po triumf w PNA w 1982 r. Na afrykańskim turnieju nie zabraknie także polskich akcentów, bowiem w drużynie Burkina Faso zobaczymy również dwóch piłkarzy grających na co dzień w T-Mobile Ekstraklasie. Będą to Préjuce Nakoulma z Górnika Zabrze i Abdou Razak Traoré z Lechii Gdańsk. Finał PNA odbędzie się12 lutego na Stade d’Angondjé w Libreville, stolicy Gabonu.
Kontakt:
Pomóż w rozwoju naszego portalu