Reklama

Kościół

Zmiana na stanowisku przeora Wspólnoty Ekumenicznej Taizé

Mateusz Dańczak/archiwum organizatorów

Od dziesięcioleci Taizé w południowej Burgundii - symbol ruchu ekumenicznego - przyciąga dziesiątki tysięcy młodych chrześcijan z całego świata. Do bractwa należy około 90 mężczyzn z około 30 krajów, wywodzących się z Kościołów protestanckich i Kościoła katolickiego. Około jedna czwarta z nich mieszka w małych wspólnotach w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Bracia dzielą swoje życie z dziećmi ulicy, więźniami, umierającymi i samotnymi. W pierwszy weekend Adwentu - 2-3 grudnia, początek nowego roku kościelnego, 69-letni przeor ekumenicznej wspólnoty, katolik brat Alois (Löser), przekaże kierownictwo Wspólnoty w ręce 58-letniego anglikanina, brata Matthew (Andrew Thorpe). Z tej okazji przypominamy kluczowe etapy rozwoju Wspólnoty.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

12 maja 1915: narodziny Rogera Louisa Schutz-Marsauche jako dziewiątego dziecka w rodzinie w wiosce Provence w Szwajcarskiej Jurze.

20 sierpnia 1940: Roger Schutz kupuje dom w wiosce Taizé w Burgundii, aby założyć tam wspólnotę duchową. Dom w pobliżu linii demarkacyjnej nazistowskiej okupacji niemieckiej staje się schroniskiem dla uchodźców udających się do Szwajcarii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1941: Schutz formułuje pierwszy, silnie inspirowany duchem franciszkańskim, porządek przyszłego życia wspólnotowego w Taizé.

1942: Po donosie Schutz zostaje zmuszony do opuszczenia Taizé. W kalwińskiej Genewie żyje w braterskiej wspólnocie ze swoimi dwoma szwajcarskimi braćmi: Maxem Thurianem i Pierrem Souvairanem, obaj urodzeni w 1921 roku.

Lipiec 1944: Schutz zostaje wyświęcony na duchownego reformowanego.

Październik 1944: Roger Schutz powraca do Taizé wraz z oboma braćmi - by pozostać tam na zawsze. Wkrótce potem dołącza do nich czwarty brat, który przebywał w Genewie od 1942 roku: Szwajcar Daniel de Montmollin. Wspólnota opiekowała się niemieckimi jeńcami wojennymi w dwóch sąsiednich obozach oraz francuskimi sierotami wojennymi. Siostra brata Rogera, Genevieve Schutz-Marsauche (1912-2007), porzuciła karierę pianistki, by zamieszkać w Taizé z dziećmi potrzebującymi opieki.

Reklama

1948: Nuncjusz apostolski we Francji, arcybiskup Angelo Giuseppe Roncalli (późniejszy papież Jan XXIII, 1958-1963), czyni katolicki kościół parafialny w Taizé „simultaneum” (wspólne użytkowanie kościoła) - a tym samym pozwala braciom protestantom na wykorzystywanie go do modlitwy.

1949: W Niedzielę Wielkanocną pierwszych siedmiu braci protestantów składa w wiejskim kościele śluby „dozgonnego zaangażowania” w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie. Następują kolejne śluby.

1953: Pierwsza oficjalna reguła wspólnoty, bez zatwierdzenia prawnego. Brat Roger wyraźnie odrzuca najbliższe sąsiedztwo „Trzeciego Zakonu”- zwolenników stylu życia Taizé. Uważa, że zaangażowani świeccy powinni się skupiać w swoich parafiach i lokalnych kościołach.

Późne lata 50.: Napływ młodych ludzi i entuzjastów ekumenizmu rośnie.

1962: W Taizé powstaje „Kościół Pojednania” - centrum życia duchowego Wspólnoty.

1962-1965: na zaproszenie Jana XXIII bracia Roger i Max uczestniczą w II Soborze Watykańskim.

1968: Na fali buntów młodzieżowych Taizé jest krytykowane zarówno przez reformowanych, jak i katolików jako rzekomo niewiarygodne. Wyświęceni duchowni wspólnoty musieli zaprzestać działalności parafialnej w regionie. Bez wiedzy papieża Pawła VI kierujący Taizé zostają wezwani do Watykanu i przesłuchani.

1969: W Niedzielę Wielkanocną zostaje przyjęty do Wspólnoty nowy brat - pierwszy katolik, młody lekarz z Belgii. A wkrótce po nim kolejny katolik - młody Kolumbijczyk. Tak powstała pierwsza ekumeniczna wspólnota zakonna w historii Kościoła.

Reklama

1970: W Wielkanoc, z błogosławieństwem papieża Pawła VI, brat Roger ogłasza „Sobór Młodych”.

1972: Brat Roger i brat Max przyjmują komunię z rąk biskupa Autun. Przez długi czas jest to postrzegane jako dowód ich nawrócenia na katolicyzm, ale zawsze jest to odrzucane przez wspólnotę Taizé.

1974: „Sobór Młodych”, przygotowywany duchowo przez kilka lat, staje się kamieniem milowym w ruchu młodzieżowym. W rezultacie powstają niezliczone prywatne projekty społeczne i kościelne. Brat Roger osobiście postrzega to raczej jako porażkę. W kolejnych latach Taizé coraz bardziej wychodziło na zewnątrz, na przykład poprzez wizyty w krajach byłego bloku wschodniego i krajach rozwijających się. Brat Roger otrzymał prestiżową Nagrodę Templetona („teologiczny Nobel”) oraz Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich.

Od 1978: W okresie Sylwestra spotkania Taizé młodzieży europejskiej, rokrocznie w innym mieście. Ostatnio w Rydze, Bazylei, Wrocławiu, Turynie i Rostocku. Na przełomie lat 2023/2024 planowane jest spotkanie w Lublanie (Słowenia).

Od 1982: „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię” w Taizé.

1982: Nad oświadczeniem z Limy Światowej Rady Kościołów (ŚRK) współpracuje brat Max.

1987: Brat Max przyjmuje w Neapolu katolickie święcenia kapłańskie.

1988: Nagroda UNESCO dla brata Rogera za wychowywanie do pokoju.

1989: Europejska Nagroda Karola Wielkiego dla brata Rogera.

Reklama

1996: W Genewie umiera ksiądz katolicki Max Thurian. Zostaje pochowany w Taize.

1998: W Nigrze umiera brat Pierre (Souvairan).

Kwiecień 2005: Na pogrzebie papieża Jana Pawła II brat Roger przyjmuje Komunię św. z rąk dziekana Kolegium Kardynalskiego kard. Josepha Ratzingera.

16 sierpnia 2005: W czasie, gdy katolicka młodzież świętuje Światowe Dni Młodzieży w Kolonii, w Taizé brat Roger zostaje śmiertelnie pchnięty nożem przez niezrównoważoną kobietę. Kierownictwo wspólnoty przejmuje niemiecki katolik brat Alois (Löser).

Sierpień 2015: „Tydzień Solidarności” w Taizé. W dziesiątą rocznicę śmierci brata Rogera nabożeństwo modlitewne z udziałem tysięcy gości, w tym około 100 przedstawicieli wyznań chrześcijańskich i innych religii. Jednocześnie upamiętniono 100. rocznicę urodzin brata Rogera i 75. rocznicę założenia Taizé.

2019: Kryzys nadużyć w Kościołach chrześcijańskich dociera również do ekumenicznej wspólnoty Taizé. Bractwo przyznaje się do nadużyć w przeszłości i zobowiązuje się do ich wyjaśnienia.

Lipiec 2023: Po 18 latach kierowania Wspólnotą, czasie wielu działań na rzecz ekumenizmu i międzynarodowego rozwoju bractwa, brat Alois ogłasza, że w związku ze zmianami w Kościele i społeczeństwie przekazuje urząd przeora 58-letniemu anglikaninowi - bratu Matthew (Andrew Thorpe). Na swego następcę brat Alois wybrał go ze wspólnoty liczącej obecnie ok. 90 braci. Brat Matthew jest trzecim z kolei przeorem Wspólnoty Taizé.

2/3 grudnia 2023: Przekazanie urzędu nowemu przeorowi w Taizé. Po 50 latach brat Alois rozpocznie okres życia poza Taizé; początkowo w jednym z włoskich klasztorów, a potem w małej wspólnocie na Kubie, w której żyje tylko dwóch braci. Przez wiele lat brat Alois był koordynatorem i kwatermistrzem europejskich spotkań Taizé. Innym celem jego pracy po zmianach politycznych w 1989 r. były liczne podróże do Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie w latach 90. wspólnota założyła kilka ośrodków dla potrzebujących. Ponadto jest kompozytorem kilku pieśni śpiewanych we Wspólnocie. Tajemnicą sukcesu Wspólnoty Taizé jest - zdaniem brata Aloisa - jej prostota i wspólna wiara. Brat Alois studiował w Lyonie teologię, nie jest jednak księdzem.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-01 14:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Brat Alois: Najważniejsze jest osobiste doświadczenie wiary!

YouTube.com

- W szybko zmieniającym się świecie, najważniejsze jest doświadczenie osobistego spotkania z Jezusem – mówi KAI brat Alois, przeor wspólnoty z Taizé, tuż przed rozpoczęciem Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu.

Więcej ...

Papieska intencja modlitewna na lipiec: o formację do rozeznania

2025-07-03 16:20

Vatican Media

Módlmy się, abyśmy umieli coraz lepiej rozeznawać, by dobrze wybierać drogi życia i odrzucać to, co oddala nas od Chrystusa i Ewangelii - wskazuje Ojciec Święty. W najnowszym filmie „The Pope Video” Papież Leon XIV odczytuje oryginalną modlitwę, prosząc Ducha Świętego o łaskę nauki rozeznawania. W świecie, który nieustannie się zmienia, rozeznawanie jest bardziej potrzebne niż kiedykolwiek, by podejmować właściwe decyzje.

Więcej ...

Rocznica sakry bp. Krzysztofa Nitkiewicza

2025-07-04 09:14

Diecezja Sandomierska

4 lipca przypada 16. rocznica przyjęcia sakry biskupiej i ingresu do sandomierskiej katedry bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Papież jako pierwszy odprawi 9 lipca Mszę w intencji...

Leon XIV

Papież jako pierwszy odprawi 9 lipca Mszę w intencji...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...