Reklama

Wkrótce adwent

Mistyka dnia codziennego

Niedziela lubelska 47/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wprawdzie spotkanie odbyło się jeszcze w październiku, ale tematyka rozmowy tkwiła już głęboko w Adwencie. Mowa o zorganizowanej przez Dominikańską Fundację "Ponad granicami" tradycyjnej dyskusji z Dwóch Ambon. Tym razem opatrzona została tytułem Poezja i mistyka, a z przeciwległych ambon spoglądali na siebie Ernest Bryll (pisarz, tłumacz, poeta) oraz o. Adam Kozłowski (benedyktyn, w latach 1993-2001 opat tyniecki).
Tytuł bynajmniej nie sugerował tematyki, którą poruszono. Zapewne nawet sami organizatorzy się jej nie spodziewali. Jednak żadnej prawdziwej dyskusji nie da się przewidzieć i zapewne dlatego, w październiku, w bazylice na Złotej, zrobiło się grudniowo. Odpowiedzialnością za ten stan rzeczy, można chyba śmiało obarczyć, Poetę. To on, zabierając głos jako pierwszy, za przykład jednej z najlepszych poezji mistycznych podał Bóg się rodzi Franciszka Karpińskiego. Dokonał jego rzetelnej analizy wskazując na aspekt mistyczny. "Dostrzegamy tu relację z Bogiem na zasadzie oksymoronu - ogień krzepnie - relacja jako coś niemożliwego" - dowodził jeden z największych, współczesnych erudytów. O. Kozłowski praktycznie został pozbawiony możliwości wyboru. Jego mistycznej wyobraźni nie pozostało już nic innego, jak podążenie w kierunku żłóbka. "Póty o Betlejem nie zapomnieliśmy, póki nie zastąpiliśmy Adwentu reklamami supermarketów" - przestrzegał przed zagrożeniami współczesnego świata. "Wielkość Betlejem leży w małości. Dzięki temu w naszym codziennym życiu kryje się mistyka. Mistyka to życie - Misterium każdego z nas, najmniejszego, najmniej utalentowanego - nasze Betlejem. Prawda małego człowieka. Mistyka dnia codziennego - mistyka nie poetów, nie profesorów, nie mistrzów - mistyka zwykłego człowieka" - uchylał arkana mistyki.

* * *

W jaki sposób mały człowiek ma się przygotować poprzez Adwent na doświadczenie mistyki? - na to pytanie specjalnie dla czytelników Niedzieli obaj prelegenci udzielili odpowiedzi.
O. Adam Kozłowski: - Nie należy szukać mistyki w wielkich, trudno dostępnych okolicznościach i darach nadzwyczajnych. Trzeba zapraszać Boga do misterium dnia codziennego. Im bardziej człowiek czuje się szary, zapomniany, nieważny, tym bardziej Adwent ma go przygotować na nowe Betlejem, na Boże Narodzenie. Właśnie dla tego konkretnego człowieka.
Ernest Bryll: - Mały człowiek, niezależnie jaki jest mały, powinien wierzyć, ze jest wielki. Adwent to okres, w którym na nowo budujemy oczekiwanie na przyjście Mesjasza. To jest ten powrót do tragedii ludzkiej, jaką było oddzielenie od Boga. Oddzielenie, które zresztą dało człowiekowi pewną część człowieczeństwa. Ale jednocześnie, widząc tę tragedię, wiemy w Adwencie na pewno, że nastąpi moment, kiedy Mesjasz przyjdzie.

W czasie Adwentu...

Przy seminarium Braci Kapucynów na Poczekajce działa teatr HAKUNA MATATA. Na czas Adwentu przygotowuje on, na podstawie autorskiego scenariusza, kostiumową sztukę pt.: Zamknięty Sad.
Spektakle będą wystawiane w amfiteatrze przy kościele Braci Kapucynów na Poczekajce w terminach:
Premiera - 24 listopada (niedziela) - godz. 19.15
1 grudnia (niedziela) - godz. 19.15
8 grudnia (niedziela) - godz. 19.15
15 grudnia (niedziela) - godz. 19.15
Wstęp na spektakle jest wolny. Bracia Kapucyni serdecznie zapraszają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie wolontariuszy przygotowujących pielgrzymkę dzieci w Leżajsku

2024-06-25 09:52
Wolontariusze Pielgrzymek Dzieci Pierwszokomunijnych

ks. Maciej Flader

Wolontariusze Pielgrzymek Dzieci Pierwszokomunijnych

Dwie pierwsze soboty czerwca stały się okazja do przeżywania pielgrzymki dzieci komunijnych, rocznicowych i członków Eucharystycznego Ruchu Młodych. W niedzielę, 23 czerwca 2024 r., w Leżajsku spotkali się wolontariusze i darczyńcy, dzięki którym udało się przygotować wydarzenie.

Więcej ...

Ks. dr Strzelczyk: ksiądz bez stałej formacji popada w rutynę

2024-06-24 15:25

Karol Porwich/Niedziela

- Jeśli ksiądz zaniedbuje stałą formację duchową, intelektualną i wspólnotową, popada w rutynę. Możemy wtedy mieć do czynienia z gburem i samotnikiem, który się nie modli i nie rozumie współczesnej kultury - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odpowiedzialny za formację stałą księży w archidiecezji katowickiej. Był on gościem ubiegłotygodniowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024