Reklama

Ratunek dla Cmentarza Świętokrzyskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już drugi rok dzięki Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich naszej diecezji trwają prace zmierzające do uporządkowania cmentarza należącego do gorzowskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ulicy Warszawskiej. Ta najstarsza nekropolia w mieście założona w 1855 r. niszczała stopniowo od początku lat sześćdziesiątych, kiedy miał tam miejsce ostatni pochówek. Cmentarz stał się z czasem miejscem zapuszczonym i dość niebezpiecznym. Przez szereg lat był dostrzegany jedynie 1 listopada, odwiedzany przez rodziny zmarłych i harcerzy, którzy porządkowali opuszczone groby.

Jeszcze za prezydentury Lecha Marka Gorywody sprawą Cmentarza Świętokrzyskiego (tak ostatnio zaczęto nazywać nekropolię w prasie lokalnej) zajął się Tadeusz Horbacz - prezes SRK, który zabiegał o pieniądze miejskie na oczyszczenie tego zakątka Gorzowa. Minęły kolejne lata starań o fundusze u następnych prezydentów, kiedy to w zeszłym roku doszło do zawarcia porozumienia między proboszczem ks. Zbigniewem Stankiem, reprezentującym parafię, właścicielem cmentarza i Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich, które reprezentował prezes Tadeusz Horbacz. Stowarzyszenie zobowiązało się do oczyszczenia cmentarza, odnowienia ogrodzenia, odbudowy drogi i oświetlenia oraz renowacji zabytkowych grobowców. Łączny koszt zaplanowanych prac oszacowano na ponad 1,5 miliona złotych. Miały to być pierwsze prace na cmentarzu na tak dużą skalę po 1945 r. Pierwsze prace, wycięcie krzaków i drzew samosiejek, które przez kilkadziesiąt lat zarosły cmentarz, można było wykonać dzięki pieniądzom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska ( jeszcze województwa gorzowskiego). Było to przygotowanie przedpola dla prac właściwych, które ruszyły na dobre w tym roku. Zaczęto od wyrwania bujnych chwastów i wywiezienia kilku wywrotek śmieci. Kolejny etap, poprzedzony pracami projektowymi, staraniami o konieczne zezwolenia i kolejne pieniądze, to wykonanie odwodnienia i podłączenia instalacji do miejskiego systemu burzowego, wykonanie czterech punktów czerpania wody oraz wyrównanie terenu pod przyszłą drogę główną.

Prezes stowarzyszenia, które z konieczności zostało inwestorem na cmentarzu, liczył na zatrudnienie przy pracach grupy kilkudziesięciu bezrobotnych. Z chwilą, kiedy okazało się to niemożliwe z braku pieniędzy na ten cel, pracę podjęli więźniowie z gorzowskiego aresztu, którzy pod kierunkiem zatrudnionych brygadzistów, stworzyli sprawny i chętny do pracy zespół. Przystąpiono do odbudowy schodów przy ul. Głowackiego, pod nadzorem konserwatora zabytków odnowiono pierwsze zabytkowe kwatery: powstańców wielkopolskich, nagrobek ordynariusza diecezji ks. Tadeusza Załuczkowskiego, pomnik więźniarek hitlerowskiego obozu zagłady w Ravensbruack oraz nagrobek fundatora cmentarza, emerytowanego kapitana wojsk pruskich i działacza parafialnego, Maurycego Klaudiusza Alkiewicza. Już po dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu po raz pierwszy od wielu lat zaświeciły nowe lampy.

Równocześnie z pracami remontowymi i porządkowymi trwały prace dokumentacyjne i historyczne, dotyczące przeszłości nekropolii. Stowarzyszenie ma zamiar wydać album ilustrujący dzieje Cmentarza Świętokrzyskiego, którego część opisowa będzie oparta o prace dyrektora gorzowskiego muzeum Zdzisława Linkowskiego. To wszystko nie byłoby możliwe bez wsparcia wielu sponsorów, zarówno firm, jak i ludzi dobrej woli. Miasto Gorzów jako wkład w renowację cmentarza przekazało 150 ton kostki brukowej na wykonanie nawierzchni drogi głównej. Inne przedsiębiorstwa pomogły sfinansować wykonanie oświetlenia. Prezes Horbacz szacuje, że wartość dotychczas wykonanych prac należy ocenić na 250-300 tysięcy złotych. Na przełomie października i listopada harcerze z ZHR przeprowadzili kwestę uliczną, dzięki której zebrano kilka tysięcy złotych na renowację zabytkowych nagrobków. Podobne zbiórki mają być organizowane w przyszłości. Tadeusz Horbacz chciałby do nich zachęcić osoby publiczne z naszego miasta. W trakcie prac porządkowych odkopano zabytkowe XIX-wieczne spiżowe krzyże. Na jednym z nich wyrzeźbiono postać zatroskanego anioła. Po renowacji zabytki zostaną ustawione na pierwotnym miejscu. Dalsze prace na Cmentarzu Świętokrzyskim ujawnią zapewne więcej takich niespodzianek.

Mieszkańcy Gorzowa pozytywnie oceniają inicjatywę parafii i stowarzyszenia. Równie przychylni są jej dawni mieszkańcy Gorzowa - Landsberczycy, którzy często odwiedzają miasto. Prace na cmentarzu są zaplanowane na wiele lat. W zamierzeniu parafii ma to być ponownie miejsce pochówku. Stosowne pozwolenie wydał już biskup diecezjalny. Teraz konieczna jest zgoda Sanepidu. Stowarzyszenie zaczęło zbierać opłaty za miejsce na cmentarzu, które zamierza przeznaczyć na sfinansowanie dalszych prac. W planach jest też zapewnienie ochrony tego miejsca, która zapobiegnie kradzieżom i przepędzi amatorów alkoholu zbierającym się od kilkudziesięciu lat przy cmentarnej kaplicy. O starym gorzowskim cmentarzu i ludziach, którzy postanowili go uratować, jest w mieście głośno. To dowód na to, że dobre inicjatywy znajdują aprobatę społeczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo prof. Grzegorza Górskiego: Pan uzdatnia nas do wysiłku, jeśli ma dla nas jakieś plany

2024-09-04 20:43

Grzegorz Górski

Po ludzku biorąc, ani ja ani moja żona, nie mieliśmy prawa dojść do Częstochowy. Stan naszych kolan, a w ślad za tym zdolność do długich marszów, właściwie to wykluczały - pisze na swoim profilu na FB prof. Grzegorz Górski - prawnik, autor piszący m.in. do "Niedziela. Magazyn".

Więcej ...

Cuda za wstawiennictwem św. Matki Teresy z Kalkuty

Kingkongphoto & www.celebrity-photos.com from Laurel Maryland, USA, CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

Postaci św. Matki Teresy z Kalkuty nie trzeba nikomu przedstawiać, lecz czy znamy cuda za jej wstawiennictwem?

Więcej ...

Powrót do patriotyzmu

2024-09-06 08:55
Grupa seniorów na tle pałacu Sanguszków w Lubartowie

Slaviana Triepak

Grupa seniorów na tle pałacu Sanguszków w Lubartowie

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...

Kościół

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...

Polska: Ilu kandydatów do kapłaństwa w tym roku?

Kościół

Polska: Ilu kandydatów do kapłaństwa w tym roku?

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Wiadomości

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Kościół

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Kamil Semeniuk: Modlę się o zdrowie i sukcesy dla rodziny...

Wiara

Kamil Semeniuk: Modlę się o zdrowie i sukcesy dla rodziny...

Mielec:

Wiadomości

Mielec: "My chcemy Boga w książce, w szkole!" - tak...

Zabawa minister edukacji w nadczłowieka

Wiadomości

Zabawa minister edukacji w nadczłowieka

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.