Reklama

Kościół

Polskie akcenty na watykańskiej wystawie szopek

Włodzimierz Rędzioch /Niedziela

Dykasteria ds. Ewangelizacji, w ramach przygotowań do Jubileuszu Roku 2025, kontynuuje swoje inicjatywy kulturalne pod hasłem „Jubileusz jest kulturą”. Jedną z nich jest międzynarodowa wystawa „100 szopek w Watykanie”, na której zgromadzono dzieła wielu rzemieślników przedstawiających szopkę na różne sposoby, w zależności od wyobraźni twórców i używanych materiałów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inauguracja wystawy miała miejsce w piątek 8 grudnia 2023 r., pod lewym ramieniem kolumnady Berniniego, na placu św. Piotra, w obecności abpa Rino Fisichelli, proprefekta Dykasterii ds. Ewangelizacji i Ambasadora Włoch przy Stolicy Apostolskiej Francesco Di Nitto. Tegoroczna wystawa ma na celu uczczenie rocznicy 800-lecia szopki, pierwszego przedstawienia żłobka, który św. Franciszek przygotował na Boże Narodzenie 1223 r. w Greccio, kilka kilometrów od miasta Rieti. Dlatego na inauguracji wystawy obecny był o. Massimo Fusarelli, minister generalny Zakonu Braci Mniejszych i burmistrz Greccio Emiliano Fabi.

Zobacz zdjęcia: Polskie akcenty na watykańskiej wystawie szopek

Na tegorocznej wystawie prezentowanych jest ponad 120 szopek pochodzących z 22 krajów z całego świata: Włoch, Chorwacji, Hiszpanii, San Marino, Ukrainy, Irlandii, Słowenii, Węgier, Polski, Estonii, Niemiec, Słowacji, Czech, Austrii, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii, Tajwanu, Wenezueli, Filipin, Gwatemali i Paragwaju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na wystawie mamy również dwa polskie „akcenty”. Przede wszystkim jest tu wystawiona szopka nawiązująca do historii rodziny Ulmów autorstwa rzeźbiarza z Markowej, Jana Szajera, który razem z rodziną poświęcił na jej realizację kilka tygodni. Szopka to tradycyjna polska drewniana chata kryta słomą, w której centrum znajdują się ręcznie wykonane figurki Świętej Rodziny. Natomiast po lewej stronie umieszczono postacie Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z dziećmi. We wnętrzu umieszczono także tradycyjne sprzęty w ich domu: stół, ławę, skrzynię, obrazy na ścianach, ale także choinkę z ozdobami ze słomy. Natomiast na zewnątrz chaty ustawiono 8 macew członków rodziny Goldmanów, których ukrywali Ulmowie i którzy zostali zabici przez Niemców w ich domu.

Jak wyjaśnili twórcy i pomysłodawcy szopki, tak jak w czasie wojny Ulmowie podzielili się swoim małym drewnianym domem z ośmioosobową żydowską rodziną, tak w symbolicznej szopce dzielą się nią ze Świętą Rodziną.

Reklama

Drugi polski żłóbek, wystawiony pod patronatem Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej (jak głosi podpis przy szopce), jest w stylu krakowskiej szopki, przy czym zamiast kościoła Mariackiego jego autor, Dariusz Czyż, przedstawił kościół przypominający rzymską bazylikę. Na dachu świątyni mamy Świętą Rodzinę, ale na dole, w niszy można zobaczyć Wilczycę kapitolińską, symbol Rzymu.

Wystawę można zwiedzać do niedzieli 7 stycznia 2024 r., codziennie w godzinach 10.00 – 19.30. Wstęp jest bezpłatny i będzie dozwolony do 15 minut przed wieczornym zamknięciem.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-11 14:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęły się intensywne prace przy budowie szopek

twitter.com/JasnaGoraNews

Wraz z rozpoczęciem adwentu na Jasnej Górze jeszcze intensywniej ruszyła budowa szopek: na dziedzińcu i na tzw. fosach w otwartej przestrzeni. Przed wejściem do Bazyliki stanie tradycyjna „betlejemka” a po prawej stronie Wieczernika, wzdłuż murów szopka ruchoma, a w niej Betlejem.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024