Inauguracja wystawy miała miejsce w piątek 8 grudnia 2023 r., pod lewym ramieniem kolumnady Berniniego, na placu św. Piotra, w obecności abpa Rino Fisichelli, proprefekta Dykasterii ds. Ewangelizacji i Ambasadora Włoch przy Stolicy Apostolskiej Francesco Di Nitto. Tegoroczna wystawa ma na celu uczczenie rocznicy 800-lecia szopki, pierwszego przedstawienia żłobka, który św. Franciszek przygotował na Boże Narodzenie 1223 r. w Greccio, kilka kilometrów od miasta Rieti. Dlatego na inauguracji wystawy obecny był o. Massimo Fusarelli, minister generalny Zakonu Braci Mniejszych i burmistrz Greccio Emiliano Fabi.
Na tegorocznej wystawie prezentowanych jest ponad 120 szopek pochodzących z 22 krajów z całego świata: Włoch, Chorwacji, Hiszpanii, San Marino, Ukrainy, Irlandii, Słowenii, Węgier, Polski, Estonii, Niemiec, Słowacji, Czech, Austrii, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii, Tajwanu, Wenezueli, Filipin, Gwatemali i Paragwaju.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na wystawie mamy również dwa polskie „akcenty”. Przede wszystkim jest tu wystawiona szopka nawiązująca do historii rodziny Ulmów autorstwa rzeźbiarza z Markowej, Jana Szajera, który razem z rodziną poświęcił na jej realizację kilka tygodni. Szopka to tradycyjna polska drewniana chata kryta słomą, w której centrum znajdują się ręcznie wykonane figurki Świętej Rodziny. Natomiast po lewej stronie umieszczono postacie Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z dziećmi. We wnętrzu umieszczono także tradycyjne sprzęty w ich domu: stół, ławę, skrzynię, obrazy na ścianach, ale także choinkę z ozdobami ze słomy. Natomiast na zewnątrz chaty ustawiono 8 macew członków rodziny Goldmanów, których ukrywali Ulmowie i którzy zostali zabici przez Niemców w ich domu.
Jak wyjaśnili twórcy i pomysłodawcy szopki, tak jak w czasie wojny Ulmowie podzielili się swoim małym drewnianym domem z ośmioosobową żydowską rodziną, tak w symbolicznej szopce dzielą się nią ze Świętą Rodziną.
Drugi polski żłóbek, wystawiony pod patronatem Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej (jak głosi podpis przy szopce), jest w stylu krakowskiej szopki, przy czym zamiast kościoła Mariackiego jego autor, Dariusz Czyż, przedstawił kościół przypominający rzymską bazylikę. Na dachu świątyni mamy Świętą Rodzinę, ale na dole, w niszy można zobaczyć Wilczycę kapitolińską, symbol Rzymu.
Wystawę można zwiedzać do niedzieli 7 stycznia 2024 r., codziennie w godzinach 10.00 – 19.30. Wstęp jest bezpłatny i będzie dozwolony do 15 minut przed wieczornym zamknięciem.