Reklama

Niedziela Kielecka

Kielecka Caritas podsumowuje 35 lat działalności

Caritas.pl

83 placówki o charakterze całorocznym oraz liczne projekty okresowe, realizowane przez ponad 1000 pracowników oraz blisko 2500 wolontariuszy dorosłych i młodzieży, a także ok. 40 tys. osób korzystających w skali roku z pomocy organizacji - to bilans działalności jednej z największych i najaktywniejszych Caritas diecezjalnych w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowe obchody odbędą się 13 listopada.

O godz. 10.00 sprawowana będzie Msza św. w bazylice katedralnej w Kielcach pod przewodnictwem biskupów kieleckich, a po Eucharystii - jubileuszowa gala, która odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Na przestrzeni 35 lat działalności Caritas Kielecka dynamicznie się rozwinęła do największej caritas diecezjalnej w Polsce. Powstała sprawna sieć placówek pomocowych obejmujących wsparciem rozmaite grupy społeczne” - napisano na stronie internetowej Caritas kieleckiej.

Data, z którą łączy się jubileusz to 18 listopada 1989 r., gdy ówczesny biskup kielecki Stanisław Szymecki reaktywował do życia diecezjalną Caritas.

Jednak początki Caritas sięgają lat 30. XX wieku. Bp Augustyn Łosiński łącząc rozmaite dzieła charytatywne w diecezji, w 1931 r. powołał Związek Towarzystw Dobroczynności Caritas w Kielcach. W okresie międzywojennym, podczas okupacji i po wojnie prężnie rozwijały się dzieła miłosierdzia Caritas. W 1950 r. rząd komunistyczny Polski Ludowej zakazał dekretem dalszej działalności.

Po przemianach ustrojowych 1989 r. zaczęła odradzać się Caritas Kościoła w Polsce.

Reklama

Diecezja kielecka jako trzecia z kolei powołała na powrót do życia Caritas diecezjalną. Jej struktury organizowano od nowa. Pierwszym dziełem było utworzenie w styczniu 1990 r. stołówki charytatywnej dla osób biednych w Kielcach przy ul. Urzędniczej 7B, która po kilku latach wydawała ponad 600 obiadów dziennie. Aktualnie działa tam Schronisko dla Kobiet i Centrum Interwencji Kryzysowej.

Powstawały nowe dzieła charytatywne, takie jak: Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie i inne placówki dla osób niepełnosprawnych, domy opieki, kolonie dla dzieci z rodzin ubogich, świetlice środowiskowe, zakłady opieki zdrowotnej, kolejne stołówki i wiele innych dzieł wynikających z potrzeb lokalnych społeczności. Powstała sprawna sieć placówek pomocowych obejmujących wsparciem rozmaite grupy społeczne.

Aktualnie z pomocy Caritas Kieleckiej korzysta ok. 40 tysięcy osób rocznie, od wsparcia doraźnego w postaci posiłku, odzieży, zakupu leków, zapłaty za media, do stałej opieki w wyspecjalizowanych placówkach, takich jak hospicja, domy pomocy społecznej, schroniska itp.

Podziel się:

Oceń:

2024-11-07 16:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

JUBILEUSZ 35 lat Redakcji Katolickiej w Polskim Radiu

Redakcja Programów Katolickich

Polskie Radio

Redakcja Programów Katolickich

Od 35 lat zawsze tam, gdzie obecni są chrześcijanie. Również tam gdzie ich prawie nie ma, lub muszą walczyć o swoje prawa. Radiowym głosem i mocą eteru próbujemy wspierać potrzebujących, napiętnowanych oraz nagłaśniać ważne wydarzenia w życiu kościoła w Polsce i na świecie. To Światowe Dni Młodzieży, pielgrzymki papieskie czy też inne ważne spotkania dla kościoła i chrześcijan.

Więcej ...

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim w sprawie regulacji związków partnerskich

2025-02-03 14:45

Adobe Stock

„Projektowana nowa regulacja określana jest mianem związku partnerskiego i dotyczyć ma po pierwsze związków, które od dawna określane są w polskiej nomenklaturze prawnej mianem konkubinatu, jako mającego cechy stałości, opartego na współżyciu stron związku kobiety i mężczyzny. Jednak, po drugie, instytucja związku partnerskiego stanowić ma jednocześnie ramy prawne dla związków dwóch osób tej samej płci” - piszą członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w oświadczeniu w sprawie regulacji związków partnerskich.

Więcej ...

Wspólnoty młodych polami nadziei dla powołań

2025-02-03 19:53

mat. prasowy

Organizatorzy największych spotkań ewangelizacyjnych dla młodzieży w Polsce ( m.in. Lednica, Festiwal Życia, Światowe Dni Młodzieży), liderzy najważniejszych ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych (Ruch „Światło-Życie”, KSM, Liturgiczna Służba Ołtarza) oraz sami młodzi spotkają się z duszpasterzami i referentami do spraw powołań z diecezji, zakonów i zgromadzeń zakonnych podczas Krajowej Kongregacji Duszpasterstwa Powołań.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dozór policji i nakaz milczenia… za komentarz o szefie...

Wiadomości

Dozór policji i nakaz milczenia… za komentarz o szefie...

Błażejowe błogosławieństwo świecami

Wiara

Błażejowe błogosławieństwo świecami

Bądź dziś światłem w ciemności

Wiara

Bądź dziś światłem w ciemności

„Błażejki”. Dlaczego święci się świece we...

Kościół

„Błażejki”. Dlaczego święci się świece we...

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Skandal! Nowacka:

Wiadomości

Skandal! Nowacka: "Na terenie okupowanym przez Niemcy...