Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Egipt

Pogrzeb patriarchy

W Kairze 20 marca odbył się pogrzeb Szenudy III, zwierzchnika Kościoła koptyjskiego, głównego chrześcijańskiego wyznania w Egipcie. Uroczystościom przewodniczył patriarcha etiopski Abune Paulos. Do kairskiej katedry dostali się tylko zaproszeni dostojnicy, w tym najwyżsi przedstawiciele egipskiego świata polityki oraz islamu. Kilkadziesiąt tysięcy wiernych uczestniczyło w pogrzebie na okolicznych placach i ulicach.
Zgodnie z koptyjską tradycją, ciało Szenudy III zostało wyjęte z trumny i po raz ostatni umieszczone na jego patriarszym tronie. - Choć odpoczywa, nie oznacza to, że nas opuścił - powiedział główny celebrans Abune Paulos. Zgodnie z życzeniem zmarłego, jego ciało spocznie w klasztorze na pustyni nitryjskiej.
Zdaniem ks. Samira Khalila Samira, egipskiego jezuity, Szenuda III pozostawił po sobie bardzo silny i zreformowany Kościół. Od ponad 40 lat rządził nim w sposób autorytarny, ale też światły - podkreśla ks. Samir. To on mianował wszystkich koptyjskich biskupów, starając się, by byli to ludzie światli i pobożni. Zadbał o odnowę życia sakramentalnego, a w szczególności spowiedzi. Zorganizował duszpasterstwo młodzieży.
Szenuda III zmarł 17 marca. Miał 88 lat.

Austria

Dyskryminacja chrześcijan w Europie!

Reklama

Przed coraz większą dyskryminacją prawną chrześcijan oraz powtarzającymi się przejawami braku tolerancji wobec stanowisk zajmowanych przez chrześcijan w Europie ostrzega w najnowszym „Raporcie 2011” Centrum Obserwacji Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie.
Ośrodek, którego siedziba znajduje się w Wiedniu, zbadał i udokumentował w najnowszym raporcie 180 przypadków braku tolerancji oraz dyskryminacji chrześcijan w 2011 r. Z informacji tych wynika, że 85 proc. tzw. przejawów nienawiści skierowanych jest przeciwko chrześcijanom.
Wśród krajów, w których często dochodzi do dyskryminacji wyznawców Chrystusa, wymienia się Francję. 95 proc. aktów przemocy antyreligijnej w Szkocji dotyczy chrześcijan. Z kolei w Anglii i Walii 74 proc. osób uczęszczających do kościołów potwierdziło, że coraz bardziej widoczne jest marginalizowanie chrześcijan w życiu publicznym, w mediach, w polityce i miejscu pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

USA

Była mormonka na ołtarze?

Diecezja Monterey w amerykańskim stanie Kalifornia ma nadzieję, że dzięki brakowi sprzeciwu (nihil obstat) ze strony watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych niedługo będzie się mógł rozpocząć proces beatyfikacyjny Cory Evans - katoliczki nawróconej z wiary mormońskiej, żony, matki i mistyczki, żyjącej w latach 1905-57.
Postulatorem w tej sprawie, wyznaczonym przez ordynariusza diecezji bp. Richarda Garcię, jest ks. Joseph Grimaldi, który brał udział w procesach kanonizacyjnych opiekunów trędowatych z wyspy Molokai: św. Damiana De Veustera i bł. Marianny Cope, która ma być ogłoszona świętą w październiku br.

Ludzie

Ks. prał. Georg Gänswein

Osobisty sekretarz Benedykta XVI skrytykował część mediów za sposób, w jaki informują o Papieżu i jego działaniach. - Przedstawiany przez niektóre media obraz wcześniej kard. Josepha Ratzingera, a obecnie Benedykta XVI jest w dużej mierze nieprawdziwy - powiedział ks. prał. Georg Gänswein w monachijskim klubie prasy podczas prezentacji swojej książki pt. „Benedykt XVI - osobistości o papieżu”. Książka została wydana z okazji zbliżającej się 85. rocznicy urodzin Papieża, która przypada 16 kwietnia.
- Ten, kto zna słowa Papieża i później odczytuje to, co zostało opublikowane, pyta czasami, czy aby nie ogląda jakiegoś fałszywego filmu - mówił ks. Gänswein i ostro przeciwstawił się doniesieniom o tym, że przed Papieżem ukrywa się negatywne informacje. Podkreślił, że Benedykt XVI jest informowany o pomyślnych i mniej pomyślnych wydarzeniach, przedstawiany jest mu także codzienny przegląd prasy. - Papież umie obchodzić się z krytyką, wie, jak ją zaklasyfikować, i akceptuje krytykę uzasadnioną - zaznaczył ks. Gänswein.

Cudzysłów

Miejsce Boga coraz częściej zajmuje dziś pieniądz, wygodne życie, bezpłodne debaty i biurokratyczne struktury. Chrześcijanom nie wolno w taki sposób budować współczesnego oblicza Europy, nie wolno im zapominać o odpowiedzialności przed Bogiem, historią i ludźmi, którzy im zaufali.
Abp Józef Kowalczyk, prymas Polski

Krótko

Obrońcy życia z Dayton w stanie Ohio otrzymali pozwolenie Kurii Archidiecezjalnej w Cincinnati, by w modlitewną akcję przed miejscową kliniką aborcyjną włączyli się księża egzorcyści. Obrońcy życia, uczestniczący od początku Wielkiego Postu w kampanii „40 dni dla życia”, podkreślają, że obrzęd wypędzania złego ducha w takich miejscach, jak kliniki aborcyjne, jest niezwykle skuteczny.

W Niemczech nowym prezydentem został Joachim Gauck. Wybrano go już w pierwszej turze głosowania w Zgromadzeniu Federalnym.

Islamski fundamentalista Mohamed Merah z zimną krwią zabił w szkole żydowskiej w Tuluzie 4 osoby, w tym 3 dzieci. Wcześniej zastrzelił 3 żołnierzy. Trzy dni później zginął w wymianie ognia z policją.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział, że do czynów karalnych zaliczane będzie wchodzenie na strony internetowe, które nawołują do terroryzmu czy podburzają do nienawiści, a także indoktrynacja ekstremistyczna. To reakcja na okrutne zabójstwo w Tuluzie.

W Portugalii podjęto strajk generalny w proteście przeciw programowi oszczędnościowemu rządu Pedra Passosa Coelho.

Rosja wprowadziła zakaz wwozu na jej teren bydła, świń i owiec z UE. Pretekstem był wirus Schmallenberg. Straty z tego powodu mogą sięgać 75 mln euro.

Wobec starzenia się ludności rosyjska gospodarka będzie potrzebowała do 2025 r. ponad 10 mln imigrantów - oświadczył dyrektor rosyjskiej Federalnej Służby Migracyjnej (FMS) Konstantin Romodanowski.

Zaufanie Czechów do unijnych instytucji jest najniższe w historii. Tylko w ciągu dwóch lat poparcie spadło z 53 do 37 proc.

W Mali - zamach stanu. Zbuntowani malijscy żołnierze przejęli kontrolę nad państwową telewizją i ogłosili rozwiązanie instytucji państwowych oraz zawieszenie konstytucji. Oświadczyli, że w ten sposób kładą kres rządom „niekompetentnego reżimu” w Mali.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Polonez Boga. Królowa polskich kolęd

2025-12-23 20:07

Red

Tajemnica tej kolędy nie kończy się na historii. „Bóg się rodzi” nie jest tylko opowieścią o Betlejem sprzed dwóch tysięcy lat, ani tylko o Polsce sprzed wieków. Śpiewając ją, wyznajemy coś bardzo osobistego: że Bóg wciąż może rodzić się w ludzkim sercu.

Więcej ...

Matka ubogich

2025-12-15 13:00

Niedziela Ogólnopolska 51/2025, str. 20

pl.wikipedia.org

Papież Jan XXIII nazwał ją matką powszechnego miłosierdzia.

Więcej ...

Polonez Boga. Królowa polskich kolęd

2025-12-23 20:07

Red

Tajemnica tej kolędy nie kończy się na historii. „Bóg się rodzi” nie jest tylko opowieścią o Betlejem sprzed dwóch tysięcy lat, ani tylko o Polsce sprzed wieków. Śpiewając ją, wyznajemy coś bardzo osobistego: że Bóg wciąż może rodzić się w ludzkim sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kalendarz Adwentowy: Gdy rodzi się posłaniec łaski

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Gdy rodzi się posłaniec łaski

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Niedziela Kielecka

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Oświadczenie rzecznika prasowego archidiecezji...

Kościół

Oświadczenie rzecznika prasowego archidiecezji...

Komunikat rzecznika kurii diecezji radomskiej ws. ks....

Wiadomości

Komunikat rzecznika kurii diecezji radomskiej ws. ks....

Kalendarz Adwentowy: Sprawiedliwy Potomek, Bóg-z-nami

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Sprawiedliwy Potomek, Bóg-z-nami

Kalendarz Adwentowy: Wdzięczność, która oddaje wszystko

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Wdzięczność, która oddaje wszystko

Kalendarz Adwentowy: Znak Emmanuela w sercu Maryi

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Znak Emmanuela w sercu Maryi