Rodziny w Mediolanie
„Rodzina: praca i świętowanie”
W Mediolanie w dniach 30 maja - 3 czerwca odbywa się VII Światowe Spotkanie Rodzin. Z przedstawicielami rodzin z całego świata w dniach 1-3 czerwca spotka się Benedykt XVI. Odprawi dla nich na zakończenie Mszę św., na której spodziewanych jest milion osób.
Rodzina jest nieodzownym kapitałem społecznym, dlatego znajduje się w centrum zainteresowania w czasie kryzysu, który przeżywamy - powiedział metropolita Mediolanu kard. Angelo Scola. Wyraził nadzieję, że mediolańskie zgromadzenie rodzin katolickich z udziałem papieża Benedykta XVI wyznaczy drogę nowej ewangelizacji. Celem spotkania jest połączenie trzech podstawowych wymiarów codziennego życia każdego człowieka: rodzina, praca i świętowanie.
VII Światowemu Spotkaniu Rodzin towarzyszą Międzynarodowe Targi Rodziny. 900 dzieci uczestniczy w towarzyszącym spotkaniu specjalnym kongresie dziecięcym „Ogród”. W organizację spotkania włączyło się 5 tys. wolontariuszy. Akredytowało się ponad tysiąc dziennikarzy.
Chiny
Modlitwa w sanktuarium w Szeszan
Reklama
Tysiące pielgrzymów zgromadziły się 24 maja w sanktuarium w Szeszan k. Szanghaju na Międzynarodowym Dniu Modlitwy za Kościół w Chinach. Mszy św. odprawionej przez 40 kapłanów przewodniczył ks. Thaddeus Ma Daqin, wikariusz generalny diecezji. Uczestniczyło w niej 3,5 tys. wiernych, a śpiewał chór alumnów szanghajskiego seminarium duchownego. Pomimo deszczu ks. Thaddeus Ma Dagin przewodniczył procesji z figurą Matki Bożej z kaplicy na zboczu wzgórza do bazyliki znajdującej się na jego szczycie. Odczytał tam modlitwę Benedykta XVI do Matki Bożej z Szeszan za Kościół w Chinach.
W przeszłości do sanktuarium w Szeszan na odpust Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych przybywało z całych Chin nawet 200 tys. pielgrzymów. Jednak od czasu, gdy w 2007 r. Benedykt XVI wyznaczył tę uroczystość na Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach, władze zabroniły organizowania w tym terminie pielgrzymek spoza diecezji szanghajskiej. Dlatego wiele diecezji świętuje ten Dzień w sanktuariach lokalnych.
W tym dniu zmarł bp Paul Li Yi, ordynariusz diecezji Changzhi w prowincji Shanxi. Miał 89 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w 1949 r., zaś sakrę biskupią tajnie w 1998 r. Nie był uznawany przez władze chińskie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
USA
Przeciwko administracji Baracka Obamy
W USA 43 katolickie organizacje złożyły 21 maja o tej samej godzinie pozwy sądowe przeciwko Departamentowi Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) oraz administracji Baracka Obamy. Są przekonane, że jest to jedyny sposób, by bronić wolności religijnej i skutecznie przeciwstawić się forsowanym przepisom o przymusowym opłacaniu antykoncepcji, środków poronnych i sterylizacji.
Zdaniem metropolity Waszyngtonu, kard. Donalda Wuerla, narzucone przez Obamę regulacje usiłują wyeliminować Kościół z życia publicznego.
Ludzie
Książę Alois
Panujący w Liechtensteinie książę Alois zagroził, że zrezygnuje ze swoich obowiązków monarszych i wycofa się z życia politycznego, jeśli w wyniku inicjatywy obywatelskiej zostanie ograniczone jego prawo do wetowania kontrowersyjnych ustaw.
Rok temu, gdy zwolennicy zabijania dzieci nienarodzonych doprowadzili do referendum w sprawie legalizacji aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży oraz w przypadku dzieci niepełnosprawnych, 43-letni książę jednoznacznie zapowiedział zawetowanie proaborcyjnego wyniku referendum. Nie było to jednak potrzebne, bo i tak przeciwko proaborcyjnym zmianom opowiedziało się 52 proc. głosujących.
W niedawnym wystąpieniu w parlamencie książę Alois, ojciec czworga dzieci i praktykujący katolik, dał jasno do zrozumienia, że rodzina panująca nie wyobraża sobie realizowania swej wizji państwa, jeśli zostanie ograniczone prawo weta.
Obecna inicjatywa referendalna, dążąca do ograniczenia prawa królewskiego weta, trafiła do parlamentu. Referendum w tej sprawie mogłoby się odbyć już 1 lipca br. Według projektu, książę mógłby nadal wetować ustawy parlamentarne, ale nie rezultat referendum.
Cudzysłów
Świadomość, że Kościół powszechny modli się za prześladowanych katolików w Chinach, jest niesamowicie istotna. To ona daje nam siłę i pociechę w trudnościach.
Kard. Joseph Zen Ze-kiun z Hongkongu o obchodzonym 24 maja 2012 r. V Ogólnoświatowym Dniu Modlitw za Kościół w Chinach
Krótko
Trzęsienie ziemi nawiedziło 20 maja północne Włochy. Kilka osób nie żyje, a kilkadziesiąt jest rannych. Epicentrum wstrząsu o sile 5,9 w skali Richtera znajdowało się w regionie Emilia-Romania. Wstrząsy trwały ok. 20 sekund i szczególnie silnie odczuwalne były w Padwie i w okolicy.
Trzy kobiety otrzymały nominacje na stanowiska kierownicze w instytucjach Konferencji Biskupów Francji. Corinne Boilley będzie przez najbliższe 3 lata zastępcą sekretarza Episkopatu. Dotychczasowa szefowa działu kadr Konferencji będzie odpowiadać za sprawy gospodarcze, prawne i socjalne.
Rosyjscy eksperci lotniczy uważają, że katastrofa samolotu Superjet, do której doszło 9 maja w Indonezji, mogła nastąpić w wyniku sabotażu ze strony Stanów Zjednoczonych.
W Moskwie w ramach pierwszego Rajdu od Oceanu do Oceanu odbyła się zmotoryzowana demonstracja w obronie życia nienarodzonych i przeciwko eutanazji. W rajdzie wzięli udział motocykliści z różnych krajów Europy, w tym z Polski. Przejazd demonstrantów centralnymi ulicami Moskwy miał charakter ekumenicznej, zmotoryzowanej procesji z wyeksponowanym obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.
Chorwacja ma nowego nuncjusza apostolskiego. Został nim abp Alessandro D’Errico, który dotychczas reprezentował Papieża w Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze. Watykański dyplomata obejmie placówkę w Zagrzebiu, zastępując abp. Mario Roberto Cassariego, który od początku roku reprezentuje Ojca Świętego w krajach Afryki Południowej: RPA, Botswanie, Namibii i Swazilandzie.
Mołdawski sąd skazał 3 osoby za przemyt izotopu uranu U-235, który może być wykorzystywany do produkcji broni jądrowej. Otrzymały one wyroki od grzywny do 5 lat więzienia.
W Kairze przed lokalem wyborczym zastrzelono policjanta. Egipcjanie głosują w pierwszej turze wyborów, które mają wyłonić następcę obalonego w 2011 r. Hosniego Mubaraka. To pierwsze wolne wybory w Egipcie od 60 lat.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.