Rozpocznie je spotkanie 18 stycznia w czwartek, wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, które zaplanowano w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej. Nabożeństwu ekumenicznemu o godz. 19 będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski.
19 stycznia w piątek do kościoła ewangelicko-metodystycznego przy ul. Małopolskiej 6, zapraszają metodyści, na kolejne nabożeństwo ekumeniczne, a w sobotę o godz. 18 w Ekumenicznej Świątyni Pokoju w Kielcach przy ul. Sienkiewicza 1 odbędzie się wydarzenie muzyczne pn. „Ekumeniczne kolędowanie”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ta sama świątynia będzie miejscem kolejnego niedzielnego wydarzenia (21 stycznia).
- Będzie to ekumeniczna modlitwa o pokój na świecie, połączona ze wspólnym uwielbieniem Jezusa Chrystusa. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny jest zespół ToOn - mówi ks. dr Paweł Samiczak, delegat biskupa kieleckiego ds. ekumenizmu.
W niedzielne wydarzenie organizacyjnie i poprzez udział wiernych angażują się: Kościół rzymskokatolicki, Kościół ewangelicko-augsburski, Kościół chrześcijan wiary ewangelicznej, Kościół ewangelicko-metodystyczny oraz Kościół polskokatolicki.
Materiały na tegoroczny Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan w 2024 r. przygotował zespół ekumeniczny z Burkina Faso, wspierany przez lokalną społeczność Chemin Neuf (CCN).
Reklama
Hasło roku nawiązuje do przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie. W tym roku poprzez refleksję nad Słowem Bożym, odkrywani są bracia potrzebujący pomocy. - W ten sposób miłość chrześcijańska staje się podstawowym kryterium jedności, zarówno widzialnej, jak również duchowej - tłumaczy ks. Samiczak.
Modlitwy będą się odbywały w intencji pokoju na świecie. Aktualnie trwa ponad 100 konfliktów zbrojnych w różnych częściach świata, stąd tak ważne jest niesienie światu orędzia pokoju Chrystusa.
W historii kieleckich obchodów Tygodnia spotkania odbywały się co roku w różnych wspólnotach, począwszy kościoła seminaryjnego Trójcy Świętej, przez zbór ewangelicki i metodystyczny. W soboty zwykle spotykano się na „wieczerni” w cerkwi św. Mikołaja, a u kapucynów było czuwanie w duchu Taize. Organizowany był także wyjazd do parafii polskokatolickiej. Czasy pandemii, ubywanie wiernych małych wspólnot innych denominacji, konflikty zbrojne itd. ograniczyły ilość spotkań, choć nie brakuje stałych ich uczestników.