Reklama

Kościół

Jasna Góra: 32. Światowy Dzień Chorego

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 11 lutego w 32. Światowy Dzień Chorego na Jasnej Górze odprawiona została Msza św. w intencji chorych. Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył podprzeor Jasnej Góry, o. Marcin Ciechanowski. Podczas Eucharystii wszystkim potrzebującym udzielony został sakrament chorych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii o. Ciechanowski zwrócił uwagę na Jezusa, który poruszony miłosierdziem ulitował się, kiedy zobaczył człowieka trędowatego. - Taki jest Bóg, kiedy widzi, że ty cierpisz, nie tylko zewnętrznie, ale również w swoim grzechu. W Bogu się wszystko porusza i On pragnie ciebie wskrzesić na nowo, o ile przyjdziesz do Niego, do spowiedzi - mówił paulin.

Kaznodzieja zachęcał, by swój grzech oddawać Bogu, który nas kocha i przychodzi, by dotknąć każdego z osobna i wziąć nasz grzech na siebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Prawda o grzechu nie jest przyjemna, ale jest uzdrawiająca. Któż z nas nie boi się iść do spowiedzi? Ale to jest sakrament, w którym Bóg nas uzdrawia, byśmy go mogli przyjąć w Komunii św. Nie bój się iść do spowiedzi, może czasami boleć wejście we własne sumienie, ale to jest uzdrawiające - zachęcał o. Ciechanowski.

Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo lourdzkie. Kapłan pobłogosławili Najświętszym Sakramentem indywidualnie każdego chorego. Nabożeństwo to było połączone z modlitwą o uzdrowienie.

Z okazji Światowego Dnia Chorego, we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes, na Jasną Górę przez cały dzień przybywa wielu pielgrzymów, zarówno z modlitwą za chorych, jak i osobiście dotkniętych cierpieniem.

Brat Piotr Grudziński, karmelita z Krakowa przyjechał na Jasną Górę, by pomodlić się za chorych z rodziny, szczególnie powierzał osoby uzależnione.

- To jest dzień, w którym należy pamiętać i wspomagać tych, którzy potrzebują wsparcia. Ja pamiętam szczególnie o osobach uzależnionych od alkoholu. To też osoby chore, których często wykluczamy i zapominamy o nich - mówił zakonnik.

Karolina Motyka z Gdańska przyjechał do Sanktuarium, by pokazać to miejsce po raz pierwszy swoim dzieciom: Ani, Marysi i Jasiowi.

- Dużym zaskoczeniem dla dzieci były wota pozostawione w Kaplicy Matki Bożej przez osoby, które tutaj zostały uleczone. Przygotowaliśmy podziękowania i prośby o zdrowie. Jest to kluczowa prośba w codziennej modlitwie, tym bardziej, będąc tutaj w obliczu miejsca i tych pamiątek, które świadczą o tym, że o zdrowie przez wstawiennictwo Maryi możemy prosić - mówiła pani Karolina.

Reklama

Jasna Góra od wieków znana jest jako miejsce wielu cudów, w tym uzdrowień. Ich świadectwem jest jasnogórska Księga Cudów i Łask, która zawiera udokumentowane przez lekarzy i świadków zdarzenia uzdrowień. Dowodem doznanych łask są także liczne wota, pozostawione w Sanktuarium w postaci krzyży, różańców czy kul ortopedycznych.

W ramach Światowego Dnia Chorego na Jasnej Górze po Apelu odbędzie się całonocne czuwanie w intencji chorych. Poprowadzą je przedstawiciele ruchu dobroczynnego „Betel”, którego charyzmatem jest towarzyszenie sierotom społecznym - osobom niepełnosprawnym i chorym.

Ks. Jacek Marciniec, duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskiej podkreśla, że każdego roku ważnym przesłaniem jest orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, które jest swego rodzaju drogowskazem.

- Papież przypomina nam, że należy dbać o relacje między nami. Nie jest dobrze, aby człowiek był sam. To jest przypomnienie o tym, że nasze człowieczeństwo buduje się przez to, że zauważamy ludzi potrzebujących i śpieszymy im z pomocą, jak miłosierny Samarytanin - powiedział ks. Marciniec.

Światowy Dzień Chorego ustanowił św. Jan Paweł II. Po raz pierwszy obchodzony był 11 lutego 1993 roku w Lourdes.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2024-02-11 16:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przed tronem Pani Jasnogórskiej

Paweł Wysoki

Pielgrzymki maturzystów archidiecezji lubelskiej na Jasną Górę organizowane przez ks. prał. Ryszarda Lisa, dyrektora Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie, mają już prawie trzydziestoletnią tradycję

Więcej ...

Chełm. Powołani do miłości

2024-05-05 12:22

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...