Reklama

Z kraju

Kalisz

Ingres bp. Edwarda Janiaka

W służbie Kościołowi nie ma bezrobotnych, nie ma ludzi niepotrzebnych, nie ma emerytów. Zmieniają się tylko role, wszyscy jesteśmy Panu Bogu potrzebni, tak wiele bowiem zależy od naszej modlitwy. Wszyscy jesteśmy drodzy i bliscy - „domownicy wiary” - powiedział nowy biskup kaliski Edward Janiak, którego ingres do katedry św. Mikołaja w Kaliszu odbył się 12 września br. Uroczystości rozpoczęły się w sanktuarium św. Józefa, gdzie bp Janiak dokonał aktu zawierzenia swojej posługi i całej diecezji kaliskiej.
Po kanonicznym objęciu diecezji w obecności abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce, bp Janiak przewodniczył uroczystej Mszy św. w katedrze kaliskiej. W wygłoszonej homilii wyraził gotowość do służby w diecezji kaliskiej na większą chwałę Boga Wszechmogącego i Kościoła świętego, licząc na orędownictwo i wsparcie opiekuna Kościoła - św. Józefa. Podziękował swojemu poprzednikowi bp. Stanisławowi Napierale za 20 lat posługi w diecezji kaliskiej. Do kapanów powiedział: - Rozumiecie z pewnością, że ten największy skarb dla Boga i narodu, jakim jest człowiek, trzeba ratować dzisiaj przez nową ewangelizację. Wszystkich diecezjan zaprosił do współpracy na drogach nowej ewangelizacji: - Zaręczam, że nikomu, kto jest człowiekiem dobrej woli, zajęć dla dobra Kościoła kaliskiego nie zabraknie.

XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

Pamiętają o polskich bohaterach i o Polakach na Wschodzie

Do 22 września br. trwa XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, który wyruszył 1 września sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Przez trzy tygodnie motocykliści z całego kraju pokonują trasę liczącą ponad 6 tys. km. Trasa Rajdu obejmuje tereny: Ukrainy, Rosji, Białorusi, Litwy i Polski. Motocykliści odwiedzają m.in. Wilno, Smoleńsk (lotnisko Siewiernyj), cmentarze wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni, Kamieniec Podolski, Chocim, Hutę Pieniacką oraz Lwów. Po drodze, w Hajnówce, uczestnicy Rajdu odsłonili ufundowaną przez siebie tablicę, upamiętniającą Danutę „Inkę” Siedzikównę, sanitariuszkę mjr. Łupaszki, zamordowaną przez UB. W tegorocznym Rajdzie Katyńskim biorą udział także polscy harcerze z Wilna.
Jednym z ważnych elementów Rajdów Katyńskich jest dostarczenie darów Polakom na Wschodzie, w tym polskim dzieciom na Kresach. Od kilku lat środki na ten cel zbierane są m.in. wśród motocyklistów podczas zlotów im. ks. Zdzisława Peszkowskiego na Jasnej Górze. Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński w ciągu kilku lat wsparło powstanie bibliotek z książkami w języku polskim, ufundowało kilka pomników Jana Pawła II na Białorusi i Ukrainie, dofinansowało działalność polskich harcerzy na Kresach i pobyt w Polsce dzieci z Białorusi.

Reklama

W polskiej Jerozolimie

II Miechowskie Dni Jerozolimy

Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie - kard. Edwin Frederick O’Brien i kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizaballa OFM byli uczestnikami w II Miechowskich Dni Jerozolimy, które odbyły się 15 i 16 września w Miechowie, nazywanym „Polską Jerozolimą”.
Popularyzacji idei pokoju na świecie oraz 800-letniej tradycji Kustodii Ziemi Świętej służyła sesja naukowa, która odbyła się w Domu Kultury w Miechowie. Głównym punktem religijnej części obchodów, w sobotę 15 września, była Msza św. koncelebrowana przez przybyłych dostojników, z homilią biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana. W niedzielę 16 września w bazylice Grobu Bożego odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem kard. Edwina F. O’Briena.
Zorganizowano również festyn średniowieczny na rynku w Miechowie, z publiczną kwestą na Dom Pokoju na Górze Oliwnej.
W programie artystycznym wystąpili: zespół Donegal z muzyką celtycką, Maja Sikorowska z zespołem „Kroke” oraz Andrzej Seweryn.

Cudzysłów

Nie istnieje „niemożliwe”, gdy prowadzi i wspiera Maryja, która pierwsza uwierzyła w to, co „niemożliwe”.
*
Sprawiedliwy nawet w ręku zgrai pozostanie sprawiedliwym; nic mu to nie szkodzi i nie pomniejszy jego wartości.
*
Gdy zabiegamy o przebaczenie, musimy być gotowi przebaczać.
*
Jak mało ludzi potrafi wytrwać przy człowieku doświadczanym! Jak niewielu wytrzyma do końca! W takich sytuacjach poznaje się wartość człowieka.
Stefan kardynał Wyszyński

Krótko

„Gazeta Polska Codziennie”, używając prowokacji dziennikarskiej, skontaktowała się z prezesem Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszardem Milewskim. Dziennikarz, podając się za urzędnika Kancelarii Premiera, ustalał razem z prezesem termin rozprawy w sprawie aresztu dla Marcina P.

Marcin P. - szef Amber Gold pozostanie w areszcie 3 miesiące, decyzją sądu w Gdańsku.

Sąd wymierzył karę roku i 3 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie twórcy portalu Antykomor.pl, uznając go winnym znieważenia prezydenta Bronisława Komorowskiego. Robert Frycz został skazany też za fałszowanie dokumentów.

Zadłużenie Polski sięga już prawie 850 mld zł. Przy słabnącej gospodarce dług może się znacząco zbliżyć do konstytucyjnej granicy 55 proc. PKB.

W procesie gangu pruszkowskiego zapadły śmiesznie niskie wyroki. Część oskarżonych została uwolniona z zarzutów, inni dostali małe wyroki. Sąd argumentował, że to wina prokuratury, bo oskarżenie oparła jedynie na zeznaniach świadków koronnych.

Prokuratura wystąpiła o odebranie immunitetu europosłance z PO Małgorzacie Handzlik, która jest podejrzana o wyłudzenie pieniędzy z Parlamentu Europejskiego. Pobrała je na kurs językowy, w którym nie uczestniczyła.

Gdańska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo, w którym zbada, czy syn premiera Michał Tusk nie popełnił przestępstwa, pracując jednocześnie dla gdańskiego lotniska i firmy OLT Express. Zawiadomienie w tej sprawie złożyło Stowarzyszenie „Stop Korupcji”.

Historia nadal zagrożona. Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży opowiedziała się za odrzuceniem projektu PiS nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącego nauczania historii. Zapisano w nim, że wszyscy uczniowie muszą obowiązkowo uczyć się historii, jako osobnego przedmiotu.

Polski nauczyciel średnio pracuje 2 godz. i 42 min dziennie, prowadząc lekcje. Polscy pedagodzy mają najmniej zajęć dydaktycznych na świecie - wynika z raportu OECD.

2012-09-24 13:31

Wybrane dla Ciebie

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupa nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Więcej ...

Jestem Niepokalane Poczęcie

Wikipedia

Słowa: „Jestem Niepokalane Poczęcie” usłyszała Bernadeta Soubirous z ust Matki Bożej, która ukazała się jej we francuskim Lourdes. 8 grudnia przeżywamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Więcej ...

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04
Hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Wiara

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat...

Kościół

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat...

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...