Reklama

Niedziela 39/2012

Szczegółowy spis treści

2

Przed Światowymi Dniami Młodzieży w Brazylii

Piotr Drzewiecki

„A JA WAM POWIADAM..." (POR. MT 5, 22)
3

Klęcząc przed św. Stanisławem Kostką

Ks. Ireneusz Skubiś

Jest jednym z najmłodszych świętych Kościoła. Kocha go Polska, zwłaszcza młoda. Moje pokolenie przychodziło do niego 13 listopada – do 1969 r. to wtedy obchodziło się Jego święto. Później przeniesiono je na 18 września, żeby młodzież na początku roku szkolnego mogła polecać się Bogu przez Jego wstawiennictwo.

Z KRAJU
4

Z kraju

30. PIELGRZYMKA LUDZI PRACY
5-7

„...Kto chce pójść za Mną…”

Bp Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap

Ratunkiem dla Polski jest głośne wołanie o ludzi sumienia i modlitwa do Ducha Świętego - mówił bp Dydycz na Jasnej Górze do uczestników 30. Pielgrzymki Ludzi Pracy. Drukujemy w całości wygłoszone przez niego kazanie.

BENEDYKT XVI W LIBANIE
8-9

Wołanie o pokój

Ks. Paweł Rozpiątkowski

ROK KS. PIOTRA SKARGI
10-11

Proroczy kaznodzieja

Monika Hyla

Rok 2012 sejm Polski uchwalił rokiem ks. Piotra Skargi – mija bowiem 400. rocznica śmierci kaznodziei, który jak głosi ustawa sejmowa: „dzielnie, słowem i czynem, zabiegał o szacunek dla Ojczyzny i lepszy byt dla rodaków”.

PIELGRZYMKA „NIEDZIELI” NA JASNĄ GÓRĘ
12-13

Służyć słowem, uczyć milczenia

Anna Wyszyńska

Pod hasłem „Wierzę w Jednego Boga” pielgrzymowali na Jasną Górę 15 września pracownicy i czytelnicy Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Mszy św. sprawowanej dla pielgrzymów w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, który apelował do osób życia publicznego, do sprawujących władzę o świadectwo wiary i wierność sumieniu.

ZAPOWIEDZI
14

Kongres Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego

Marta Michalska

15

Kościół a sprawy społeczne

Ks. Ireneusz Skubiś

Sprawy społeczne zawsze były podnoszone przez naszych biskupów, zarówno Polski przedwojennej, jak i później. Wielką wagę przywiązywał do nich prymas Stefan Wyszyński. Dzisiaj również problemy społeczne znajdują się wśród głównych tematów, którymi żyje Kościół, bo żyje nimi nasze społeczeństwo.

MARSZ W WARSZAWIE
16-17

Co dalej z Telewizją TRWAM

Artur Stelmasiak

Koncesja dla Telewizji Trwam nie jest tylko wyłączną sprawą ojców redemptorystów. To przede wszystkim walka o przestrzeganie demokratycznych zasad i zwykłej uczciwości.

32. ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI
18-19

Do Hiszpanii - na Dzień Turystyki

Ks. Wiesław Wójcik TChr

Hiszpania została wybrana na oficjalnego gospodarza Światowego Dnia Turystyki, którego obchody odbędą się 27 września br. w Maspalomas na Gran Canarii. Tegoroczne hasło tego Dnia brzmi: „Turystyka i zrównoważona energia – siłami napędowymi zrównoważonego rozwoju”.

Z TORUNIA
19

Wmurowanie aktu erekcyjnego

Katarzyna Cegielska

NOWA EWANGELIZACJA
20-21

Jak „reklamować” Chrystusa

Milena Kindziuk

„Sprzedawać” Jezusa jak coca-colę – to nie bluźnierstwo! Jak to czynić skutecznie, jak odzyskać tych, którzy odeszli z Kościoła – tego nauczy pierwsza w Polsce Szkoła Liderów Nowej Ewangelizacji, która powstaje na Papieskim Wydziale Teologicznym Sekcji św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Musimy budzić uśpione dusze. Już dziś. Teraz.

22-23

Kapłan, stygmatyk, święty

O. Jan Maria Sochocki OFMCap

Kim był ten święty kapucyński zakonnik? Jak napisał o. Hieronim Warachim, „dla każdego inną zagadką, dla wszystkich kimś niezwykłym. Ojciec Pio był mistykiem nieustannie zjednoczonym z Bogiem”.

WIARA I ŻYCIE
23

Pożegnanie matki abp. Mieczysława Mokrzyckiego

W kolejce po dziecko

Ks. Mariusz Rosik

Dziecko symbolizuje zgodę na bezradność, trudności, wydatki, koszty, nieprzespane noce, trudne rozmowy, bezowocne starania, walkę o dobro...

LITURGIA TYGODNIA
24-25

Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich

Spór o wielkość i znaczenie

Ks. Mariusz Frukacz

RELACJE, ZAPOWIEDZI
26

Duszpasterskie Wykłady Akademickie

Koronka na ulicach setek miast świata

Anna Skopińska

PORZĄDKOWANIE POJĘĆ
27

Numer na plecach

Ewa Polak-Pałkiewicz

Człowiek to nie numer, ubranie to nie zabawa, dorożkarz to nie błazen, Polak to nie niewolnik.

Droga cię wzywa!

Wrzesień każdego roku jest tradycyjnie czasem wędrówek uczestników najstarszej gałęzi wiekowej Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego

PROSTO I JASNO
28

Zdradzeni przez sojuszników

Czesław Ryszka

Po 72 latach od zbrodni w Katyniu dokonanej przez Rosjan na polskich oficerach Stany Zjednoczone zdecydowały się opublikować dokumenty na ten temat, znajdujące się w archiwach służb wywiadowczych. Wynika z nich, że rządy USA aż do rozpadu ZSRR w 1991 r. wzbraniały się przed oficjalnym uznaniem sowieckiej odpowiedzialności za Katyń.

Nowe rozmaitości

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
29

Szanujcie nas!

Podwójne standardy

Modlitwa na Rok Wiary

Cerkiew nie jest upolityczniona

Porywają dzieci

Niższe pensje

ROZMOWY O POLSCE
30-31

Historia pewnej zależności

Z dr. Piotrem Naimskim rozmawia Wiesława Lewandowska

Sytuacja pełnej zależności krajów środkowo-europejskich od importu gazu ziemnego z terytorium Rosji została odziedziczona po czasach komunistycznych, a konsekwencje tego stanu rzeczy mamy do dzisiaj.

GOSPODARKA
32

Powrót do przemysłu

Bogusław Kowalski

Dominujące przekonanie, że przyszłość należy przede wszystkim do usług, zostało boleśnie zweryfikowane. Okazało się, że w trudnych czasach najlepiej radzą sobie ci, którzy produkują i eksportują. Przykład Chin i innych krajów rozwijających się jest tego najlepszym potwierdzeniem.

FELIETONY
33

Obrona fundamentalnych wartości

Jan Maria Jackowski

Są środowiska polityczne, które inspirowane fundamentalizmem laickim domagają się, aby osoby duchowne nie miały prawa wypowiadać się publicznie. Nasz kraj od zawsze cechowała tolerancja religijna i kulturowa, szczególne uwrażliwienie na godność i świętość życia ludzkiego. Dlaczego ma się to zmienić?

Nowy przywilej emerytów

Krzysztof Czabański

Ludzie starzy i niepełnosprawni powinni zniknąć z codziennego życia, bo tylko psują nam krajobraz. Obecna władza popiera taką mentalność. Tylko czekać, kiedy – jak w starym dowcipie – zezwoli emerytom przechodzić na czerwonym świetle…

WYDARZENIA
34-35

O polskich lasach na Jasnej Górze i w Brukseli

Jan Szyszko

Polscy leśnicy 22 września br. już po raz 16. przybędą do Częstochowy podziękować Pani Jasnogórskiej za rok owocnej pracy dla Boga, Ojczyzny i jej mieszkańców. My o nich pamiętajmy i dziękując Bogu, dziękujmy i im.

35-37

Miarą człowieka jest serce

Dla Boga, Ojczyzny i Kościoła

Zbigniew Miszczak

Sienkiewiczowski Pomnik Matki i Syna odsłonięty w Okrzei.

DZIEDZICTWO
37

Pomnik kapelana „Solidarności”

Ewa Górska

LISTY DO „NIEDZIELI"
38

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Inna droga

Chcą korespondować

PREZENTACJE
39

„Pod dachami Paryża” w auli „Niedzieli”

Anna Janowska

Ratunkiem dla Polski jest głośne wołanie o ludzi sumienia i modlitwa do Ducha Świętego - mówił bp Dydycz na Jasnej Górze do uczestników 30. Pielgrzymki Ludzi Pracy. Drukujemy w całości wygłoszone przez niego kazanie.

Czytajmy „Jasną Górę”!

SPORT
40

Jaka przyszłość polskiej piłki

Grzegorz Sowa

Coraz gorzej zaczyna się dziać w polskiej piłce – zarówno tej klubowej, jak i reprezentacyjnej. Wprawdzie nasza reprezentacja narodowa wygrała ostatni mecz z Mołdawią 2:0, lecz styl, w jakim tego dokonała, pozostawia wiele do życzenia.

Z przymrużeniem oka:

(Para) olimpijczycy

48

Muzyczne DarY

Zachowanie się podczas Mszy św. na świeżym powietrzu

Stanisław Krajski

Z „NIEDZIELĄ” NA CO DZIEŃ
49

Ciemne ciasto ze śliwkami

Jolanta Marszałek

Kalendarium 23-29 IX 2012

Ewa Aszkiewicz

Prosto z zoo

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela małopolska

Susza w duszy

Agnieszka Konik-Korn

W ostatnich dniach media podniosły alarm - Małopolsce grozi susza. Jeśliby jednak spojrzeć na glebę naszych serc - zapytajmy, czy także im nie grozi duchowa susza.

Modlitwa, która inspiruje

Z br. Tomaszem Duszycem OFMCap rozmawia Agnieszka Konik-Korn

Obchodzimy dziś liturgiczne wspomnienie jednego z najbardziej znanych i kochanych świętych - Ojca Pio z Pietrelciny. Rozmowa o Grupach Modlitwy Ojca Pio

Potężny orędownik

Agata Szczurek

Było już późno. Zbliżała się godzina 17.30, a w świetlicy szkolnej wciąż świeciło się światło. Wychowawczyni wypełniała dziennik, a tuż obok siedziała zamyślona siedmiolatka. Na twarzy dziewczynki rysował się jakiś głęboki smutek. Pani Ewa już kilkakrotnie próbowała dowiedzieć się, co trapi Majkę.

Niedziela lubelska

IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej

Anna Gliwa

27 września w Lublinie rozpocznie się IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej. Do udziału w spotkaniach, które potrwają do niedzieli 30 września, zapraszają organizatorzy: Archidiecezja Lubelska i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Dla Chełmskiej Pani

Tadeusz Boniecki

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej 7 i 8 września odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przebiegały pod hasłem „Kto wierzy nigdy nie jest sam”

Rok Wiary - Rok Odnowy

Anna Gliwa

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyły się Duszpasterskie Wykłady Akademickie. Hasło przewodnie dorocznego spotkania kapłanów, osób konsekrowanych i katechetów świeckich „Rok Wiary - Rok Odnowy".

Niedziela łódzka

W trosce o ludzi pracy

Henryk Tomczyk

Ogólnopolski Zjazd Duszpasterzy Ludzi Pracy odbył się 4 i 5 września w Łodzi. Spotkaniu przewodniczył krajowy duszpasterz ludzi pracy - bp Kazimierz Ryczan.

Prowadzą do pięknej miłości

Anna Skopińska

Działa od dwóch lat. Tu znajdują pomoc, wsparcie i zrozumienie żony, matki, ojcowie, a niekiedy całe rodziny. Tu docierają kobiety, które utraciły dziecko. Przychodzą narzeczeni, którym zależy na tym, by ich przyszły związek był pełen miłości i przeżywany z Bogiem.

Po co nam pielgrzymka?

Ks. Przemysław Góra

Podczas tegorocznych wakacji miałem wyjątkowe szczęście. Udało mi się bowiem wziąć udział w dwóch pieszych pielgrzymkach: z Suwałk do Ostrej Bramy i w naszej pieszej pielgrzymce z Łodzi na Jasną Górę.

Niedziela przemyska

Wierny Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

Aneta Kamieniecka

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk został pierwszym na Podkarpaciu laureatem nagrody „Świadek Historii”. Nagroda przyznawana przez Kapitułę, której przewodniczącym jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma wymiar regionalny i jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla Polski.

U źrodła życia

Ks. Wiesław Szczygieł, moderator diecezjalny Arcybractwa SH NSPJ

W niektórych kościołach parafialnych można zauważyć Zegar Straży Honorowej. Wokół jego osi umieszczone są imiona i nazwiska osób, które obrały sobie jedną godzinę w ciągu dnia - Godzinę Obecności (Straży).

Książę aniołów

Arkadiusz Bednarczyk

Święty Michał, który po upadku jednego z aniołów - Lucyfera - natychmiast stanął w obronie Boga z okrzykiem „Któż jak Bóg”, to najważniejszy i najpotężniejszy spośród aniołów.

Niedziela rzeszowska

Dziękczynienie w Wólce Niedźwiedzkiej

Ks. Stanisław Szwanenfeld

W sobotę 29 września w Wólce Niedźwiedzkiej będą miały miejsce główne uroczystości jubileuszu 100-lecia parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Tego dnia o godz. 9 w kościele parafialnym zabrzmi dziękczynne „Te Deum”. Mszy św. przewodniczył będzie bp Kazimierz Górny - pasterz diecezji

Podsumowanie Wakacyjnej Akcji Caritas 2012

S. Joanna Smagacz

Ppodsumowanie wakacyjnej akcji kolonijnej organizowanej przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej w swoim Ośrodku w Myczkowcach odbyło się pod koniec wakacji.

Stulecie OSP w Nienadówce

Edward Winiarski

W niedzielę 26 sierpnia wnętrze kościoła parafialnego pw. św. Bartłomieja Apostoła w Nienadówce szczelnie wypełnili strażacy-ochotnicy. Wokół ołtarza stanęły liczne poczty sztandarowe, w tym sztandar nienadowskiej jednostki, ufundowany w okresie międzywojennym

Niedziela sandomierska

Jesteście dziedzicami wspaniałej tradycji

Iwona Bańka

Na tarnobrzeskich terenach zielonych nad Wisłą słychać było 30 sierpnia głośne harcerskie „Czuwaj”. Zlot, który zwołano w 100-lecie tarnobrzeskiego harcerstwa, rozpoczął się ogniskiem.

Droga neokatechumenalna

Ks. Adam Stachowicz

Droga Neokatechumenalna nie jest ruchem czy stowarzyszeniem, lecz narzędziem w łonie parafii, by na nowo przywieść do wiary ludzi, którzy ją porzucili.

Nazywają mnie „Padre Loco”

Z ks. Wiesławem Podgórskim, misjonarzem w Ameryce Południowej i Arfyce, o sensie misji, jedzeniu szarańczy i radości z niesienia Dobrej Nowiny, rozmawia ks. Adam Stachowicz

Na misjach w Czadzie oraz w Ekwadorze odnalazłem, to czego szukałem: Siostrę Biedę. Dziękuję Bogu, że taką wyznaczył mi drogę.

Niedziela sosnowiecka

W gronie laureatów „Mater Verbi”

Agnieszka Lorek

Tradycją pielgrzymek „Niedzieli” na Jasną Górę jest przyznawanie medali „Mater Verbi”. Pierwszy raz zostały przyznane przez redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia w 1998 r.

Błogosławiony czas nawiedzenia

Piotr Lorenc

Modlitwy, katechezy i czuwania przygotowywały wiernych z parafii św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce do peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II. Nawiedzenie miało miejsce z 8 na 9 września. Mszy św. rozpoczynającej peregrynację przewodniczył bp Piotr Skucha.

O naprotechnologii w Sosnowcu

Agnieszka Lorek

W Diecezjalnym Centrum Służby Życiu i Rodzinie w Sosnowcu odbyła się sesja wprowadzająca z zakresu naprotechnologii. Nowa metoda leczenia niepłodności, niezwykle skuteczna, jest już nazywana alternatywą wobec zapłodnienia pozaustrojowego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Myśliborskie wędrowanie do św. Faustyny

Ks. Robert Gołębiowski

Dość dużo jest różnorodnych pielgrzymek, które odbywają się w naszej archidiecezji. Do jednej z najbardziej cenionych należy bez wątpienia doroczne piesze wędrowanie z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Myśliborzu.

Trynitarze i współczesne opętania człowieka (2)

Rozmowa z egzorcystą z zakonu trynitarzy

Koncertowa podróż po krajach i epokach muzycznych

Maja Piórska

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Świnoujskich Wieczorów Organowych trwał przez cały sierpień we wszystkie piątki o godz. 19. Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia - organizator festiwalu - jeden z koncertów przeznacza dla wybitnie uzdolnionego muzyka, a jeden włączony jest w obchody Dni Morza.

Niedziela toruńska

Witaj, Matko Boga, Matko nasza!

Andrzej Dembowski

Była prostą dziewczyną z Nazaretu. Pozbawiona ofiarowanych Jej na Jasnej Górze koron i kosztownych sukien przybywa do nas jako Matka, która zna swoje dzieci, by im pomóc - wyjaśnił sens nawiedzenia bp Andrzej Suski, wprowadzając kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do toruńskiej parafii w Czerniewicach.

Świadkowie tamtych lat

Wybór tekstu Helena Maniakowska

Z okazji nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji toruńskiej warto przypomnieć wspomnienia Marii Okońskiej należącej do „Ósemki”, która jest jednym ze świadków początku peregrynacji w 1957 r

Profesorze, dziękujemy…

Katarzyna Cegielska

Wspomnienie o śp. prof. Józefie Szaniawskim (1944 - 2012), który zginął tragicznie w Tatrach 4 września 2012 r.

Niedziela wrocławska

Społeczny przekaz w Kościele

Justyna Serafin

Środki społecznego przekazu są niezwykle istotnym narzędziem w kształtowaniu postaw, zachowań a nawet myśli współczesnego człowieka. Dlatego tak ważne jest poświęcenie jednego dnia w Kościele katolickim mediom, aby ukazać ich chrześcijański wymiar.

Z Wrocławia do Kalisza

Ks. Andrzej Antoni Klimek, Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej OPIEKUN

W liturgiczne wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, 12 września br., które przypadło w środę - dniu szczególnie dedykowanym św. Józefowi, dokonał się uroczysty ingres biskupa Edwarda Janiaka do katedry kaliskiej.

…Swego nie znacie?

Marta Pietkiewicz

Jakiś czas temu furorę robił w Internecie filmik, na którym Amerykanom w różnym wieku zadaje się pytania z przeróżnych dziedzin. Zaciekawienie, wzburzenie i śmiech wzbudzały odpowiedzi obywateli USA, ukazujące ich niewiedzę i niedouczenie. Być może za jakiś czas ktoś pokusi się o zadanie takich pytań Polakom?

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Myśli ks. Piotra Skargi

Maria Szado

27 września przypada 400. rocznica śmierci wielkiego kaznodziei królewskiego, pisarza i inicjatora wielu inicjatyw charytatywnych, niestrudzonego obrońcy wiary i polskości. Z inicjatywy polskich jezuitów rok obecny został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Rokiem ks. Piotra Skargi

Poezja i dobroć

Ks. Tadeusz Sochan

„Poezja” i „dobroć”. Dwa słowa znane i wypowiadane przy różnych okazjach. „Poezja” i „dobroć”. Dwa słowa popularne, choć rozumiane, jak się wydaje, przez coraz węższy krąg ludzkiej elity ducha, bo coraz mniej jest tych, co w dwa te słowa wierzą, bo i elit prawdziwych jest mało.

Obrońca, wysłannik i wskazujący Boga

Agnieszka Chadzińska

Najwcześniej stykamy się z Aniołami Stróżami, o których niezwykłych działaniach dowiadujemy się od rodziców, babć już we wczesnym dzieciństwie. O Michale, Gabrielu i Rafale dowiadujemy się podczas kolejnych etapów poznawania duchowego świata.

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Kościół

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna