Reklama

28 września o godzinie 15

Koronka na ulicach setek miast świata

Koronka do Miłosierdzia Bożego - to modlitwa zdolna przemieniać świat

Wierni w kilkunastu krajach 28 września o godz. 15 czasu miejscowego będą modlić się w intencjach Ojca Świętego Benedykta XVI oraz w sprawach ważnych dla społeczności, w której żyją. Ludzie organizują się spontanicznie, zapraszają się nawzajem poprzez plakaty, e-maile, SMS-y, ogłoszenia w lokalnej prasie, przez portale społecznościowe, a także przez ogłoszenia parafialne. W tym roku organizatorem modlitwy są Polska i Haiti.
Od pięciu lat tego samego dnia i o tej samej porze stają na ulicach zatłoczonych miast, małych miasteczek, wsi, biorą do ręki różaniec i odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Są świadectwem dla innych, dla wierzących i tych, którzy są daleko od Pana Boga, pokazują, że Kościół to ludzie i że modlitwą można przemieniać świat. Pokazują, czym jest Boże Miłosierdzie i jak ważna jest ta przekazana św. Faustynie modlitwa. Przechodzący obok ludzie przystają, dołączają do modlących, przyglądają się, niektórzy spuszczają wzrok i odchodzą, ale nikt nie pozostaje obojętny.
Idea „Koronki na ulicach miast świata” zrodziła się w Łodzi w 2007 r. podczas koncertu na cześć patronki miasta św. Faustyny, który zorganizowały osoby z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich wraz z opiekunem o. Remigiuszem Recławem, jezuitą. Do Łodzi przyjechał wtedy ks. Andrzej Kozakiewicz - kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku i poprosił, by mieszkańcy miasta odmawiali Koronkę w intencji beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny i wielkiego apostoła Bożego Miłosierdzia. Łodzianie podchwycili prośbę księdza, ale postanowili także wyjść z tą niezwykłą i cudowną modlitwą na ulice. Koronkę zaplanowano na 28 września 2008 r. Kilka miesięcy potem okazało się, że jest to także termin beatyfikacji ks. Sopoćki. Zespół organizujący akcję przyjął nazwę „Iskra Bożego Miłosierdzia”.
Pierwsza modlitwa na ulicach to 111 łódzkich skrzyżowań. Kolejne lata to także inne polskie miasta. Koronka obejmuje już blisko 50 polskich miast i mniejszych miejscowości, ale też wychodzi poza granice Polski. Ludzie stają z różańcem w ręku na ulicach miast europejskich, afrykańskich, amerykańskich, australijskich i azjatyckich.
W 2009 r. w akcję włączyło się Haiti. W kwietniu 2010 r. delegacja z tego kraju przyleciała do Polski po relikwie św. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki. W ubiegłym roku świeccy wraz z hierarchami haitańskiego Kościoła uczestniczyli w Światowym Kongresie Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i modlili się na ulicach Białegostoku.
Organizatorzy akcji - osoby z „Iskry”, a w szczególności Danuta Pawłowska i Tomasz Talaga - są pewni, że Koronka do Miłosierdzia Bożego to modlitwa, która zdolna jest przemieniać świat. - Każdy może się przyłączyć. Wystarczy znaleźć swoje miejsce na skrzyżowaniu i łącząc się duchowo z innymi, odmówić samotnie lub w grupie Koronkę do Bożego Miłosierdzia - zachęcają. Wszystkie informacje o akcji: www.iskra.info.pl.

2012-09-24 13:31

Wybrane dla Ciebie

Na dyskotekę w Adwencie?

Graziako/Niedziela

Więcej ...

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02
Ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

Więcej ...

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Redemptoryści na adwent 2022

Kościół

Redemptoryści na adwent 2022

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...