Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Ośrodek wsparcia w Krakowie

W naszej rzeczywistości zauważam przykre zjawisko, jakim jest samotność osób starszych. Dotyczy to zarówno ludzi mieszkających z rodziną, jak i samotnych, skazanych na swoje „cztery ściany”. Często brak im odwagi, by opuścić swoje bezpieczne mieszkanie i tworzyć przynajmniej przez kilka godzin wspólnotę z innymi.
Właśnie takim osobom mieszkającym w Krakowie i na terenie miejskiej gminy Kraków proponuję Ośrodek Wsparcia dla Osób Starszych prowadzony przez Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, czyli Siostry Sercanki.
Św. Józef Pelczar, zakładając w 1894 r. to zgromadzenie, zlecił mu m.in. opiekę nad ludźmi chorymi i starszymi. Jest to głównie pomoc pielęgniarska w szpitalach i państwowych domach opieki.
Ośrodek Wsparcia dla Osób Starszych znajduje się w Krakowie przy pl. gen. Sikorskiego 14/2, istnieje od 1 grudnia 2008 r. Jest to nowe dzieło zgromadzenia. Prowadzą go Siostry Sercanki we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Aby korzystać z zajęć w naszym Ośrodku, wymagana jest decyzja MOPS-u. Przeznaczony jest dla 20 osób. Ośrodek czynny jest cały rok: od poniedziałku do piątku w godz. 10-16, w tym czasie osoby starsze i samotne mają więc możliwość przebywania razem, pod opieką sióstr.
W Ośrodku Wsparcia prowadzone są różne formy aktywizacji osób starszych i samotnych, z uwzględnieniem ich potrzeb i możliwości oraz zainteresowań. Terapia zajęciowa w naszym ośrodku ma szeroki zakres: szydełkowanie, wyszywanie, roboty na drutach, szycie rękawic kuchennych i fartuszków, a także zajęcia plastyczne: malowanie kartek okolicznościowych, laurek, wykonywanie i zdobienie odlewów gipsowych, takich jak: kompozycje kwiatowe, flakony, figurki Dzieciątka Jezus i symbole wielkanocne, oraz wykonywanie kwiatów z bibuły.
Głównym punktem zajęć artystycznych jest muzyka. Podopieczni wykazują wielkie zamiłowanie do śpiewu, podczas którego wykonywane są różnego rodzaju ćwiczenia rytmiczne, taneczne i ruchowe. Muzykoterapia i ćwiczenia ogólnousprawniające zapewniają utrzymanie sprawności fizycznej naszych seniorów.
W ramach zajęć kulinarnych przygotowywane są wypieki i desery na różne okazje świąteczne i imieninowe.
W ośrodku ma miejsce także terapia przez literaturę. Lektura dobrych książek i czasopism oraz ciekawe filmy dostarczają nowych tematów do rozmów, refleksji i nowego spojrzenia na własne problemy.
Wspólna modlitwa, czytanie i rozważanie Pisma Świętego rozwijają życie duchowe i umacniają serdeczną więź pomiędzy seniorami i siostrami.
Ośrodek Wsparcia Zgromadzenia NSJ w Krakowie

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
redakcja@niedziela.pl

2012-09-24 13:31

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Więcej ...

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Więcej ...

Prezes NBP: od końca pierwszego kwartału 2023 r. inflacja zacznie systematycznie i szybko spadać

2022-12-08 15:51

Adobe Stock

Spodziewamy się, że od końca pierwszego kwartału, czyli marca, kwietnia 2023 r. inflacja zacznie systematycznie i szybko spadać - podkreślił w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że sytuacja ekonomiczna Polski na tle innych państw UE jest wyjątkowo dobra.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...