Reklama

Niedziela Łódzka

W trosce o ludzi pracy

Eucharystii w intencji świata pracy przewodniczył bp Kazimierz Ryczan

HENRYK TOMCZYK

Eucharystii w intencji świata pracy przewodniczył bp Kazimierz Ryczan

Ogólnopolski Zjazd Duszpasterzy Ludzi Pracy odbył się 4 i 5 września w Łodzi. Spotkaniu przewodniczył krajowy duszpasterz ludzi pracy - bp Kazimierz Ryczan. Uczestnicy Zjazdu odwiedzili m.in. kompleks energetyczny w Bełchatowie oraz poznali niektóre zabytki Łodzi. Wycieczka po łódzkich zakątkach dostarczyła gościom wielu miłych wrażeń. Nie ukrywali, że byli pozytywnie zaskoczeni atmosferą miasta.

Modlitwa w intencji świata pracy

Reklama

We wtorek 4 września, w kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Łodzi-Olechowie duszpasterze ludzi pracy sprawowali Mszę św. w intencji świata pracy. W modlitwie uczestniczyli m.in.: przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” - Waldemar Krenc i prezes Zarządu Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich w Łodzi - Józef Janusz. Liturgię uświetniła obecność pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność” i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Na rozpoczęcie Mszy św. ks. prał. dr Jarosław Pater odczytał słowo abp. Władysława Ziółka skierowane do uczestników Zjazdu. „Cieszę się, że tegoroczny Ogólnopolski Zjazd Ludzi Pracy odbywa się w Łodzi. Serdecznie pozdrawiam przybyłych Duszpasterzy, a szczególnie bp. Kazimierza Ryczana, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy” - napisał m.in. abp Wł. Ziółek. Ksiądz Arcybiskup życzył, aby obrady związane z przygotowaniem planu pracy na rok następny wprowadziły do świadomości społecznej i życia ludzi pracy taki porządek wartości, w którym praca człowieka odzyskałaby swoją godność i znaczenie. Uczestników Mszy św. zapewnił, że pozostaje z nimi w duchowej łączności. Życzył, aby wypraszane łaski dla ludzi pracy, a także osób poszukujących pracy oraz związków zawodowych wspomagały działania na rzecz społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i solidarnego. Przypomniał też, iż bł. Jan Paweł II w encyklice „Laborem exercens” nauczał, że „praca ludzka stanowi najistotniejszy klucz do całej kwestii społecznej”.
- Gorąca modlitwa w intencji środowisk robotniczych jest dzisiaj bardzo potrzebna, gdyż one zostały najbardziej doświadczone w wyniku przemian gospodarczych, które zaszły w naszym kraju” - podkreślił, witając zgromadzonych ks. kan. dr Grzegorz Michalski, proboszcz miejsca, a zarazem archidiecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

Chrystus uzdrawia i przemienia

W kazaniu ks. prał. Tomasz Bojanowski mówił, że duszpasterze, którzy pracują w różnych środowiskach pracy, wiedzą o tym najlepiej, jak wiele w ludziach jest zranień, bólu, tęsknoty, niepokoju. Aby można było temu wszystkiemu zaradzić, trzeba pochylić się przed Chrystusem i wsłuchiwać w Jego słowo. Jedynie bowiem słowo Chrystusa posiada moc przemieniającą i uzdrawiającą ludzkie wnętrza. Należy pamiętać, że to, jakim słowem karmi się człowiek, przekłada się na charakter świata, w którym żyjemy. Chrystus przemienia ludzkie myśli i serca. Stwarza najlepsze warunki, by w duchu Bożych prawd kształtować rzeczywistość i budować okoliczności, które będą sprzyjały człowiekowi. Dzięki temu ludzie nie będą się czuli przygnębieni, zagubieni i niepotrzebni. Musimy pozwolić, by słowo Boże mogło w nas dojrzewać, wzrastać i nadawało sens temu wszystkiemu, co nas otacza.
- Niech dobry Bóg, który zawsze jest blisko człowieka, wszystkim nam błogosławi, a przede wszystkim niech umacnia tych, którzy czują się oszukani, zepchnięci na margines, odrzuceni. Niechaj opiekę Bożej Opatrzności odczują ludzie bezrobotni, borykający się ze znalezieniem pracy - życzył ks. Bojanowski.
Na zakończenie Eucharystii zgromadzeni odmówili Litanię do bł. ks. Jerzego Popiełuszki, po czym kapłani oddali cześć błogosławionemu przez ucałowanie jego relikwii. Po Mszy św. uczynili to wszyscy pozostali uczestnicy liturgii.

* * *

Duszpasterze ludzi pracy obradowali w Porszewicach, gdzie 5 września celebrowali uroczystą Mszę św., podczas której polecali Bożej Opatrzności trudne problemy świata pracy.

2012-09-28 12:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Każde duszpasterstwo jest powołaniowe

Niedziela Ogólnopolska 49/2014, str. 34

Graziako

Słyszę często o zmniejszającej się liczbie powołań do kapłaństwa. Co można zrobić w parafii, aby wspierać dzieło powołań? Czy trzeba założyć jakąś specjalną grupę działającą tylko w tym kierunku?

Więcej ...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

Więcej ...

Wenezuela: zmarł na Covid-19 kardynał Jorge Urosa Savino

2021-09-24 07:16

Episkopat.pl

W wieku 79 lat zmarł 23 września w jednej z klinik w Caracas arcybiskup-senior stolicy kard. Jorge Liberato Urosa Savino – podało 23 bm. biuro prasowe stołecznej archidiecezji. Od 27 sierpnia przebywał w szpitalu, gdyż stwierdzono u niego Covid-19.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św....

Kościół

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św....

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...