Reklama

IWONA BAŃKA
Harcerski krąg - symbol solidarności i wierności harcerskim zasadom

Jesteście dziedzicami wspaniałej tradycji

2012-09-28 12:31

Iwona Bańka
Edycja sandomierska 39/2012

Na tarnobrzeskich terenach zielonych nad Wisłą słychać było 30 sierpnia głośne harcerskie „Czuwaj”. Zlot, który zwołano w 100-lecie tarnobrzeskiego harcerstwa, rozpoczął się ogniskiem, podczas którego harcerze odnowili swoje przyrzeczenia, najmłodsi złożyli swoje obietnice, a seniorzy snuli opowieści jak to było za dawnych czasów. O powstaniu tarnobrzeskiego harcerstwa opowiadał harcmistrz Zbigniew Krupa, komendant tarnobrzeskiego hufca w latach 1961-65. Ponad ogniskiem rozbrzmiewały harcerskie piosenki, które łączyły przeszłość z teraźniejszością.

Modlitwa i pamięć

Natomiast 31 sierpnia był dniem, w którym członkowie Kręgu Instruktorskiego odwiedzili groby harcerzy, którzy odeszli już do Pana, ale nadal pozostają w pamięci.
Kulminacyjnym punktem zlotu była Msza św. odprawiona 1 września, w 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na ołtarzu polowym Eucharystię celebrowali: bp Krzysztof Nitkiewicz i kapelan tarnobrzeskich harcerzy o. Wojciech Krok OP. W homilii Ksiądz Biskup mówił: „To jest nasza tradycja i na tej tradycji opiera się nasze dziś i na tej tradycji będzie się opierało nasze jutro. Tradycja pozwala ocalić i ocala narodową świadomość. Jako harcerze jesteście dziedzicami wspaniałej tradycji. Tradycji, która spełniła swoje zadania w przeszłości i tradycji, która także dzisiaj może dokonywać cudów, może zmieniać cały świat, całą rzeczywistość”.
Podczas uroczystości obecni byli także: komendant Chorągwi Podkarpackiej Władysława Domagała, prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz, starosta powiatu tarnobrzeskiego Krzysztof Pitra, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Anna Czaplińska.
Po Mszy św. Ksiądz Biskup poświecił nowy sztandar, który wręczony został Tarnobrzeskiej Komendzie Hufca podczas uroczystego apelu poprzedzającego Eucharystię.
Po Mszy św. harcerze przygotowali słodką niespodziankę, a po odśpiewaniu „tradycyjnych” 200 lat dla tarnobrzeskiego harcerstwa bp. Nitkiewicz pokroił rocznicowy tort.
Uroczyste zakończenie i podsumowanie zlotu nastąpiło w niedzielę 2 września.

Zakończenie obchodów

Podczas zlotu harcerze mieli okazję uczestniczyć m.in w jarmarku harcerskim, konkursie talentów, koncertach, grach miejskich, ogniobraniu czy dyskusjach przy ognisku.
Natomiast zakończeniem obchodów 100-lecia harcerstwa tarnobrzeskiego była Msza św. odprawiona 3 września w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika oraz odsłonięcie i poświecenie tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Pod tablicą umieszczona została tuba z aktem erekcyjnym, książka poświęcona harcerzom, instruktorom oraz moneta wybita z okazji powstania harcerstwa w Polsce.

Reklama

Pionierzy

W Tarnobrzegu harcerstwo powstało w 1912 r., w zaledwie dwa lata po powstaniu polskiego skautingu. Zapoczątkowało swoją działalność w Cesarsko-Królewskiej Szkole Realnej, obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, dzięki zaangażowaniu profesora szkoły Adama Malskiego. Początkowo założono 4 patrole, a następnie drużynę, która za patrona wybrała Tadeusza Kościuszkę. Rok później powstała drużyna skautek. Wybuch I wojny światowej przeszkodził w działalności harcerzy, wielu z nich wstąpiło wówczas do Legionów Polskich. Wznowienie działalności nastąpiło już w 1919 r. Powstała wtedy I Drużyna Harcerska im. gen. Henryka Dąbrowskiego. W 1924 r. powołano do życia w Tarnobrzegu I Drużynę Harcerek im. Elizy Orzeszkowej, a w latach 1929-30 II Drużynę Harcerek im. Emilii Plater. W rok później do tarnobrzeskiej szkoły przybył instruktor Lwowskiej Chorągwi ZHP hm. Ignacy Płonka, który bardzo zaangażował się w działalność miejscowego harcerstwa. W 1933 r. założono Hufiec Harcerzy w Tarnobrzegu, a jego pierwszym komendantem został właśnie hm. Płonka. Funkcję tę pełnił do czasu wybuchu II wojny światowej. W czasie okupacji harcerstwo zmuszone było do działalności konspiracyjnej. Nazywało się wówczas: „Szare Szeregi”. Wielu tarnobrzeskich harcerzy wstąpiło do oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. Po wojnie Szare Szeregi zostały rozwiązane i powstał Związek Harcerstwa Polskiego. Pierwszym powojennym komendantem Hufca w Tarnobrzegu został phm. Stefan Wojdylak. Po wojnie harcerstwo rozwijało się prężnie do lat 50., gdy władza ludowa zlikwidowała je, powołując w to miejsce podległą sobie organizację harcerską. Jednak już po kilku latach przywrócono harcerstwo do poprzedniej formy.
Obecnie komendantem tarnobrzeskiego hufca jest hm Józefa Germańska.

Tagi:
harcerze

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Znasz swoje powołanie?

Znasz swoje powołanie?

Europejskie spotkanie Taizé odbędzie się w Polsce

Europejskie spotkanie Taizé odbędzie się w Polsce

Pielgrzymka z Kamieńska

Pielgrzymka z Kamieńska

Gdy katolik ma dość

Gdy katolik ma dość

Przegląd nr 29/2019

Przegląd nr 29/2019

O koncertach życzliwości

O koncertach życzliwości

Bp Pękalski na 100-lecie Policji: Musimy być stróżami własnej godności!

Bp Pękalski na 100-lecie Policji: Musimy być stróżami własnej godności!

Wyprawa przez pustynię. Zajęcia plastyczne

Wyprawa przez pustynię. Zajęcia plastyczne

Odpust w karmelitańskiej parafii pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu

Odpust w karmelitańskiej parafii pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem