Reklama

Niedziela Wrocławska

Społeczny przekaz w Kościele

Kadr z teledysku

WWW.YOUTUBE.PL

Kadr z teledysku "Bierz i czytaj"

Środki społecznego przekazu są niezwykle istotnym narzędziem w kształtowaniu postaw, zachowań a nawet myśli współczesnego człowieka. Dlatego tak ważne jest poświęcenie jednego dnia w Kościele katolickim mediom, aby ukazać ich chrześcijański wymiar. Dzień Środków Społecznego Przekazu został ustanowiony już 45 lat temu, gdy Kościół miał ogromne problemy z oswojeniem medialnego świata. Rozkwit mediów katolickich: prasy, radia i telewizji sprawił, że środki przekazu są coraz lepiej wykorzystywane w dziele ewangelizacji.

Lokalne katolickie media

Archidiecezja wrocławska może pochwalić się kilkoma ważnymi mediami katolickimi, m. in. wrocławską „Niedzielą”, Radiem Rodzina, „Gościem Niedzielnym” czy „Nowym Życiem”. Dzięki temu wierni naszej diecezji otrzymują informacje zarówno z kraju i ze świata, jak i z działań lokalnego Kościoła. Co ważne w wielu parafiach wydawane są coraz częściej specjalne gazetki informujące o życiu parafialnym i społecznym. Media katolickie informują nie tylko o wydarzeniach stricte „kościelnych”, ale podają też informacje kulturalne, naukowe, społeczne a nawet polityczne, które mają kształtować chrześcijańskie sumienie wiernych.

Internet w służbie Kościoła

Media katolickie istnieją już w Polsce od wielu lat, jednak jak pokazują badania, życie wielu ludzi przeniosło się do Internetu. Kościół również postanowił zaangażować się w internetowy świat, by w ten sposób dotrzeć do większego grona odbiorców. Prasa katolicka oprócz tradycyjnych wydań ukazuje się także w Internecie, ciekawe artykuły i wywiady prezentowane są także na naszej stronie www.niedziela.pl.

Portale społecznościowe

Życie młodych ludzi związane jest nieodłącznie z portalami społecznościowymi, którym poświęcają wiele czasu. Dlatego także tutaj obecny jest Kościół - wiele organizacji, wspólnot, zgromadzeń a także duchownych ma swoje profile, które pozwalają na stały kontakt z osobami chcącymi porozmawiać o Bogu, życiu i problemach, a także z potrzebującymi wsparcia. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu chrześcijan na tych portalach do wielu osób docierają ważne informacje z życia Kościoła i wspólnot, które w przyszłości mogą wydać pozytywne owoce.

Reklama

Wrocławskie inicjatywy

Nasza diecezja może się również poszczycić ciekawymi inicjatywami wykorzystującymi najnowsze technologie. Duszpasterstwo „Maciejówka” organizowało m. in. Rekolekcje SMS-owe, które dla wielu były jedynym sposobem na głębsze przeżycie Wielkiego Postu a także „Kazania Ponadczasowe” umieszczane na portalu YouTube.pl, w których ks. Mirosław Maliński opowiadał o najważniejszych prawdach wiary. W ostatnim czasie na tym portalu pojawił się także doskonały hip-hopowy utwór ks. Jakuba Bartczaka „Bierz i czytaj” zachęcający do czytania Pisma Świętego. Każda taka inicjatywa przyciąga wielu młodych ludzi, którzy dzięki nowatorskim i odważnym pomysłom inaczej spoglądają na sprawy wiary.

Pogotowie duchowe 24 h na dobę

Pogotowie duchowe to inicjatywa kilkunastu księży ofiarujących swój czas i wsparcie wszystkim tym, którzy potrzebują chwili rozmowy i porady. Księża dyżurują przy telefonach 24 godziny na dobę. Starają się nieść pomoc przede wszystkim duchową, ale także materialną. Każdy, kto potrzebuje chwili rozmowy, może wejść na stronę www.pogotowieduchowe.pl. Również księża, osoby konsekrowane mogą zaangażować się w to wyjątkowe dzieło i ofiarować swój czas potrzebującym.
Media coraz częściej są w pozytywny sposób wykorzystywane przez Kościół w Polsce. Wszelkie podejmowane inicjatywy są bardzo dobrze odbierane przez wiernych, szczególnie tych młodszych. Środki społecznego przekazu są cennymi narzędziami ewangelizacyjnymi we współczesnym świecie, dlatego warto z nich umiejętnie korzystać.

2012-09-28 12:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fundacja. Niedziela. Instytut Mediów Startuje

Film „Niedzieli” pt. „My wszyscy z Niego” jest już gotowy. Pokazujemy z bliska św. Jana Pawła II. Świadectwa o Papieżu Polaku składają świadkowie jego życia, będący w zasięgu promieniowania świętości Jana Pawła II. Każdy Czytelnik „Niedzieli” może być właścicielem tego filmu. Jest to możliwe dzięki powołaniu Fundacji NIEDZIELA. Instytut Mediów

Więcej ...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Więcej ...

Ks. Andrzej Gidziński – Wolontariusz z wielkim sercem

2022-12-06 14:50

Mateusz Sobczak

Konkurs Wolontariusz Roku 2022 Powiatu Bolesławieckiego rozstrzygnięty

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Litania do św. Mikołaja

Wiara

Litania do św. Mikołaja

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...