Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafia pokoju i pojednania

Niedziela częstochowska 40/2012

Julia A. Lewandowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Szymona i Judy Tadeusza w Mokrej znajduje się w dekanacie miedźnowskim, którego dziekanem jest ks. kan. Piotr Hernoga, od pięciu lat proboszcz Mokrej. Parafię erygował 18 marca 1981 r. bp Stefan Bareła, wydzielając ją z terytorium parafii w Miedźnie. Ale już 21 września 1974 r. powołano tu samodzielne duszpasterstwo mające status wikariatu terenowego. Pierwszym duszpasterzem został ks. Edward Sztama (1974-79), dojeżdżający z macierzystej parafii, a pierwszym proboszczem ks. Jan Osuch (1979-82).
Wieś Mokra kojarzy się przede wszystkim ze zwycięską bitwą stoczoną 1 września 1939 r. Słusznie. Tutaj Wołyńska Brygada Kawalerii pod dowództwem płk. Juliana Filipowicza starła się z 4. Dywizją Pancerną gen. Georga-Hansa Reinhardta, opóźniając marsz niemieckiej dywizji pancernej na Warszawę. Ułani zniszczyli wtedy ponad 100 niemieckich czołgów i samochodów. Co roku na polach Mokrej pod pomnikiem poświęconym Bohaterom Września odbywają się uroczystości patriotyczne. 1 września 2002 r. poświęcono dla parafii Dzwon Pokoju i Pojednania, ufundowany przez weteranów niemieckich walczących pod Mokrą. 11 listopada 2010 r. otwarto Muzeum Kultury Przeworskiej i Izbę Pamięci Bitwy Pod Mokrą. W izbie pamięci zgromadzono pamiątki żołnierzy WBK, zdjęcia, mundury oraz broń pozostawioną na polu walki lub przekazaną przez weteranów.

Rys historyczny

Reklama

O miejscowości wspomina już historyk Jan Długosz, żyjący w XV wieku, pisząc w Księdze beneficjów („Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis”), że Mokra była dziedzictwem Mikołaja Morskiego herbu Junosza i należała do parafii w Kłobucku. W 1501 r. wieś została kupiona przez klasztor Kanoników Lateraneńskich w Kłobucku i była własnością zakonu aż do jego kasaty, czyli do roku 1809. W 1708 r. ks. Ksawery Lisowiecki za zgodą bp. Kazimierza Łubieńskiego wybudował drewnianą kaplicę jako wotum dziękczynne za pomyślny wyrok wydany przez Świętą Rotę dla konwentu w Kłobucku. „Wyrok dotyczył egzempcji spod władzy klasztoru krakowskiego”. Kaplicę tę poświęcono w uroczystość Trójcy Świętej tego samego roku. Dekretem z 21 maja 1825 r. bp Józef Stefan Koźmian, sufragan włocławski, ustanowił tu odpusty na dzień Trójcy Świętej i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. W 2008 r. parafia w Mokrej przeżywała jubileusz 300-lecia drewnianego, zabytkowego kościółka. Zwieńczeniem tych uroczystości była Eucharystia koncelebrowana 18 maja przez abp. Stanisława Nowaka, ówczesnego metropolitę częstochowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drewniany kościółek

Najcenniejszym zabytkiem w Mokrej jest niewątpliwie drewniany kościółek pw. św. Szymona i Judy Tadeusza usytuowany przy głównym trakcie. Znajduje się on na tzw. Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, który liczy 1060 km i obejmuje 93 obiekty, m.in. kościoły, kaplice, chałupy, karczmy, leśniczówki itp.
Jest to kościół orientowany, o konstrukcji zrębowej, szalowany. Prezbiterium zamknięte prosto. Nad nawą znajduje się sześcioboczna wieżyczka sygnaturki z latarnią i hełmem cebulastym. Wokół obiektu drewniane ogrodzenie i ponadtrzystuletnie dęby i lipy. We wnętrzu odnajdujemy wpływy neobarokowe. Oprócz obrazów świętych patronów, obraz Trójcy Świętej, a także XIX-wieczne figury apostołów - Macieja i Jakuba Młodszego. W kościółku znajdują się również inne zabytkowe elementy: Grupa Ukrzyżowania; feretrony - Trójca Święta (awers), św. Anna nauczająca Marię (rewers) oraz św. Dorota (rewers), św. Jan Chrzciciel (awers); drewniana, polichromowana i złocona ambona; chór muzyczny z obrazem św. Antoniego Padewskiego; dzwonek przy zakrystii; dwa krzyże procesyjne. Do 2000 r. po bokach ołtarza głównego znajdowały się również dwie rzeźby aniołów z drugiej poł. XIX wieku, niestety, zostały skradzione.

Nowy kościół

Reklama

Wnętrze nowego, murowanego kościoła jest proste i skromne (kamień węgielny pod nowy kościół poświęcił bp Jan Wątroba 25 listopada 2001 r.). W prezbiterium rzeźba Pana Jezusa w drewnie lipowym, po bokach wizerunki św. Szymona i Judy Tadeusza autorstwa Zbigniewa Rabsztyna. Z prawej strony ołtarza krzyż papieski i chrzcielnica. Z lewej - ambona. Na ścianach wiszą stacje drogi krzyżowej, po bokach ustawiono dwa konfesjonały. Kościół oświetla okazały żyrandol.
Świątynię konsekrował abp Stanisław Nowak 22 czerwca 2003 r. Nie byłoby nowego kościoła i domu parafialnego, gdyby nie poświęcenie i trud śp. ks. kan. Henryka Betki (1982-2000), który wraz z parafianami Mokrej i ofiarodawcami włożył wiele trudu w powstanie tej świątyni. Jego dzieło kontynuowali kolejni proboszczowie - ks. Sylwester Kubik (2000-2003), ks. Sebastian Kępa (2003-2004), ks. Piotr Musiał (2004-2007). Od 2007 r. proboszczem parafii św. Szymona i Judy Tadeusza jest ks. kan. Piotr Hernoga, który wraz ze wspólnotą dba o parafię i upiększa świątynię.
Ksiądz Dziekan katechizuje w przedszkolu i szkole podstawowej, której w 25. rocznicę bitwy nadano zaszczytną nazwę „Bohaterów Bitwy pod Mokrą”. Tego dnia - 1 września 1964 r. - uroczystości uświetnił gen. dyw. Juliusz Rómmel, dowódca Armii „Łódź”, której podlegała WBK.
Ksiądz Proboszcz co roku organizuje dla dzieci kolonie letnie. W sierpniu tego roku dzięki ofiarności sponsora tydzień w Ogonkach na Mazurach spędziło dwadzieścioro dzieci.
W parafii działają: Służba Liturgiczna (20 ministrantów) i dwie róże Żywego Różańca.

* * *

Adres: Parafia św. Szymona i Judy Tadeusza, Mokra 198, www.parafiamokra.pl

Msze św.: niedziela - godz. 8, 9.30 i 11- dla dzieci, (zimą - godz. 9.30 i 11); dni powszednie - godz. 18, (zimą - godz. 17)

Odpust: uroczystość Trójcy Przenajświętszej i 28 października - św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza

Doba eucharystyczna: 18 marca

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal wzywa do modlitwy za Polskę i Kościół

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Ks. Maciej Flader

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Abp Adam Szal prosi, aby 11 listopada „podjąć żarliwą modlitwę, ofiarować uczynki pokutne i wyrzeczenia w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła Świętego”. „Dziękując Panu Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za dar wolnej Polski, z wielką troską patrzymy na jej teraźniejszość i przyszłość” – napisał w apelu metropolita przemyski.

Więcej ...

Policja zamknie premiera za „dezinformację” czy tylko na „dołek” jak Sebastian?

2024-09-25 07:24
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Wiele osób mówi o chaosie komunikacyjnym w walce ze skutkami powodzi. Jednym z powodów jest „kult jednostki” (to słowa Jacka Żakowskiego w odniesieniu do Donalda Tuska), który sprawił, że sztaby kryzysowe zamieniły się w nadawane na żywo składanie meldunków i ruganie urzędników na wizji. Oczywistym jest, że jeśli policjant, strażak, wojewoda czy samorządowiec siedzi na takim spotkaniu, wie, że kamery wszystko transmitują „live” to po pierwsze nie skrytykuje władz centralnych, bo szybko spotka się z konsekwencjami, nie będzie też uderzał się w pierś, bo patrz punkt pierwszy. Dlatego też od początku te sztaby są tak sztuczne, że nawet sympatycy tej władzy, jak np. Jacek Żakowski mówią o stylu putinowskim, dobrym carze i złych bojarach, a Władysław Frasyniuk o mobbingu.

Więcej ...

Wdzięczni za pasterza

2024-09-25 17:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W bliskości setnej rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich przez Sługę Bożego Biskupa Piotra Gołębiowskiego w bazylice katedralnej w Sandomierzu sprawowana była dziękczynna Eucharystia za posługę tego pasterza z prośbą o łaskę beatyfikacji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Rocznica aresztowania Prymasa Wyszyńskiego

Kościół

Rocznica aresztowania Prymasa Wyszyńskiego

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

Wiadomości

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

Czy zastanawiam się nad moim powołaniem i miejscem Boga w...

Wiara

Czy zastanawiam się nad moim powołaniem i miejscem Boga w...

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Wiadomości

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Kościół

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...