Reklama
Kościół przygotowuje się do szczególnego czasu powrotu do Boga, budzenia się ludzkich sumień.
Prof. Józef Szaniawski w pamięci Polaków pozostanie jako gorliwy i niezłomny patriota oraz wybitny historyk z poczuciem humoru.
Wezwanie do pokoju na świecie, do zaprzestania wszelkiej dyskryminacji z powodów religijnych, promocja Ziemi Świętej i ponad 800-letniej historii Kustodii Ziemi Świętej, a także historycznego Miechowa – takie było przesłanie II Miechowskich Dni Jerozolimy.
„Szkoło! Szkoło! Gdy cię wspominam...”
Niedawno minęło 70 lat od męczeńskiej śmierci zgilotynowanych z nienawiści do wiary 24 sierpnia 1942 r., w godzinach wieczornych, w ciężkim więzieniu w Dreźnie, pięciu bohaterskich najmłodszych męczenników polskich.
Chrystus nie pozostawia złudzeń: nawet kiełkująca zazdrość prowadzi do zła.
Książka jest zbiorem wywiadów z osobistościami Kościoła, świata kultury i polityki, które na łamach tygodnika przeprowadził ks. inf. Ireneusz Skubiś w latach 1982-91.
W Grecji już trwa antysystemowa rewolucja. W Polsce też jest ona możliwa.
Już wiadomo, z jakiego materiału zostanie wykonana elewacja Świątyni Opatrzności Bożej.
Z przyjemnością zamieszczam werdykt Jury przeglądu niezależnych filmów dokumentalnych w Ełku.
18 i 19 września zainaugurowała swoje rozgrywki Liga Mistrzów. Borussia Dortmund pokonała Ajax Amsterdam 1:0 (0:0) w pierwszym meczu grupy D. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył po podaniu Łukasza Piszczka w 87. minucie Robert Lewandowski. Następne mecze zobaczymy 2 i 3 października.
Z Przemysławem Niemcem - kolarzem włoskiej zawodowej grupy Lampre-ISD - rozmawia Mariusz Rzymek.
W dniu 11 września w budynku kurii bp Tadeusz Rakoczy spotkał się z przedstawicielami Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich działających na terenie naszej diecezji.
Nie da się pominąć historii XX wieku, w którym dokonało się tyle zła.
Dożynki w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kamyku 9 września połączone były z otwarciem „Folwarku” firmy Consonni własności państwa Bartelaków
Parafia św. Szymona i Judy Tadeusza w Mokrej znajduje się w dekanacie miedźnowskim, którego dziekanem jest ks. kan. Piotr Hernoga, od pięciu lat proboszcz Mokrej
Czy ja księdza nie gorszę?” - słyszą nieraz spowiednicy, gdy penitent musi wyznać grzech, który jego samego bardzo zawstydza.
Pod tym hasłem zaczerpniętym z Ewangelii obył się kolejny Dzień Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.
Od 30 lat trzecia niedziela września to dla ludzi pracy dzień skupienia i modlitwy w sanktuarium narodu polskiego na Jasnej Górze
Co możemy zrobić, aby ducha umocnić?” - tak sformułowane pytanie postawił rolnikom ks. kan. Tadeusz Szlachta, diecezjalny duszpasterz rolników podczas Mszy św. na rozpoczęcie XIII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich, świętowanych 6 września - tym razem w Pińczowie.
Sylwetka s. Anny Muchy, nazaretanki
W tygodniu pomiędzy świętem Archaniołów a świętem Świętych Aniołów Stróżów warto sobie zadać kilka pytań o miejsce aniołów w naszym życiu. Szczególnie interesuje nas archanioł Gabriel, o którym pamięta się najczęściej jedynie podczas święta Zwiastowania.
Zgodnie z tradycją, w trzecią niedzielę września, o godz. 12 spotkali się na Hali Turbacz przy Szałasowym Ołtarzu turyści, miłośnicy gór, przedstawiciele „Środowiska” z lat młodzieńczych ks. Karola Wojtyły oraz Fundacji Szlaki Papieskie.
Pod hasłem „Wierzę w Jednego Boga” odbyła się 16. Pielgrzymka Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę.
Pracownie i galeria Kazimierza Pawelca z Siostrzytowa pełne są aniołów. Jeden gra na skrzypcach, drugi z zapałem dmie w trąbę, kolejne pochylają się na kartami Biblii lub podają głodnym bochny chleba.
In perdifficili peregrinatione - „Pośród trudów pielgrzymowania”, to tytuł Międzynarodowej Konferencji Naukowej, jaka miała miejsce 20 września, w rocznicę poświęcenia katedry. Spotkanie odbyło się w 20. rocznicę erygowania diecezji legnickiej i zostało zorganizowane z inicjatywy Kapituły Katedralnej, pod przewodnictwem jej prepozyta bp. Marka Mendyka. Uczestników gościło legnickie Wyższe Seminarium Duchowne.
Dla tych, którzy powierzają Bogu za pośrednictwem św. Ojca Pio swoje troski, wrzesień jest szczególnym miesiącem. Wypadają w nim dwie ważne rocznice: 23. - otrzymania przez franciszkanina z Pietreliciny stygmatów (1918 r) i 23. - jego śmierci w zakonnej celi klasztoru w San Giovanni Rotondo (1968 r.), a także - 25. rocznica pielgrzymki bł. Matki Teresy z Kalkuty do San Giovanni Rotondo (13 września). Wcześniej, 16 czerwca, przypadała 10. rocznica kanonizacji św. Ojca Pio.
Co roku, od ponad dziesięciu lat, w liturgiczne wspomnienie św. Hildegardy z Bingen jej czciciele spotykają się na wspólnej modlitwie w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.
Podczas tegorocznej pielgrzymki"Niedzieli" na Jasną Górę aż dziewięć osób z archidiecezji łódzkiej zostało nagrodzonych medalem "Mater Verbi" przyznawanym przez Redaktora Naczelnego dla osób zaangażowanych w promocję pisma.
Międzybrodzie k. Sanoka. Wybierający się na przejażdżkę czy spacer po ścieżkach nad Sanem w Międzybrodziu nie mają często świadomości, że ta obecnie najmniejsza miejscowość ziemi sanockiej w pierwszych miesiącach ostatniej wojny przeżywała niezwykły dramat.
1 września w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej przeżywaliśmy XI Podkarpacką Pielgrzymką Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża.
Tegoroczny Dzień Papieski każe nam przyswajać sobie jego nauczanie o rodzinie oraz za jego wzorem troszczyć się o dobro rodzin.
W październiku na ekrany kin wchodzi film niezwykły - „Bitwa pod Wiedniem”, nad którym patronat medialny objęła m.in. „Niedziela”. Opowiada o wielkim zwycięstwie polskiego oręża odniesionym nad Turcją.
Święto Podwyższenia Krzyża Świętego to doroczna uroczystość odpustowa w sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance, która w tym roku miała szczególny wymiar, bowiem w tym roku przypada 330 lat kultu Pana Jezusa Ukrzyżowanego w kobylańskim wizerunku
1 września minęło 75 lat od przybycia Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego do Frysztaka
Jest ich trzech. Dali się poznać z potęgi swego działania. Choć nigdy nie byli ludźmi, zaliczani są do świętych. W Kościele katolickim czczeni są 29 września. Jeden z nich zwyciężył Smoka-szatana, drugi zaopiekował się młodym podróżnikiem, trzeci zwiastował Maryi, że będzie Matką Syna Bożego. Nazywani są kolejno Michał, Rafał oraz Gabriel. To Archaniołowie. Z nich najpotężniejszy jest Michał.
Ostrowiec Świętokrzyski, który jest najliczniejszym miastem naszej diecezji przez trzy dni, od 14 do 16 września, stał się stolicą młodości.
Rozmowa o istocie modlitwy różańcowej z diecezjalnym moderatorem Kół Żywego Różańca
Mija już 20 lat służby Caritas Diecezji Sandomierskiej. Każdego dnia jesteśmy blisko ludzi najbardziej potrzebujących, pokrzywdzonych przez los.
Już po raz 16., tym razem w sobotę, 15 września, poprzedzającą Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, na Jasnej Górze spotkali się czytelnicy, autorzy i przyjaciele Tygodnika Katolickiego „Niedziela” - pisma, które od 86 lat towarzyszy losom Kościoła w Polsce i tym samym je współtworzy, służąc pomocą duszpasterskiemu wysiłkowi kapłanów, zakonników i ludzi świeckich
Abp Elden Curtiss - emerytowany metropolita Omaha w stanie Nebraska w USA, był gościem bp. diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka
Już małemu dziecku mówi się o Aniele Stróżu, wskazując na obrazek wiszący nad jego łóżeczkiem - i słusznie, bo Anioła Stróża ma każdy człowiek.
Blisko dwa tysiące mieszkańców Dzierżoniowa uczestniczyło w marszu w obronie wolnych mediów i Telewizji Trwam.
Jesteśmy dziś świadkami kryzysu moralności. Łączy się on z kryzysem pojmowania ludzkiej wolności.
Koncert pt. „Santo Subito!” dedykowany Janowi Pawłowi II, w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny, który odbył się 1 września br. w szczecińskim Teatrze Letnim, był jedną z form pozyskiwania środków na dzieła Caritas.
W sobotę 15 września br., kontynuując swoją peregrynację przez parafie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, kopia najstarszego Krzyża na Pomorzu Zachodnim dotarła do parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, położonej na os. Bukowym w Szczecinie.
Na progu Roku Wiary 15 września, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, odbyła się 16. Pielgrzymka Pracowników, Czytelników i Przyjaciół „Niedzieli” na Jasną Górę pod hasłem: „Wierzę w Jednego Boga”.
Miłość i pobożność przyprowadziły rzesze pielgrzymów do sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej, aby świętować 40. rocznicę koronacji figury Matki Bożej Rywałdzkiej, Pocieszycielki Strapionych.
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Przysieku, Stowarzyszenie Ekoland, Stowarzyszenie Ekołan, Związek Rolników Ekologicznych BioPolska, Związek Zawodowy Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu „Serce ekoziemi” byli współorganizatorami 18. Krajowych Dożynek Ekologicznych, które odbyły się w Przysieku 8 września.
W Warszawie stanął pierwszy pomnik Piotra Skargi.
Jest dla nas czymś normalnym, że nasi bliscy przechodzą na emeryturę, ale mało kto zastanawia się, jak wygląda jesień życia duchownych
Dobry pomysł, entuzjazm, skrzyknięcie znajomych i wystaranie się o dotację, to tylko dobre złego początki. Bo samo powołanie spółdzielni socjalnej nie gwarantuje jej sukcesu. Trzeba ciężko pracować i … odpowiadać potrzebom rynku - inaczej sukcesu nie będzie
Ponad tysiąc dzieci cudzoziemców uczy się w warszawskich szkołach - tak wynika z danych stołecznego Biura Edukacji. Ale jak mówi Krystyna Kozak, naczelnik zajmujący się tymi sprawami w warszawskim biurze, tak naprawdę skalę tego zjawiska trudno oszacować.
A może by tak wychowywać dzieci bisoficznie, czyli trochę na mądrych, a trochę na głupich?
Choć lata studenckie najczęściej kojarzone są z niekończącymi się imprezami, szalonymi pomysłami, eksperymentami alkoholowymi i „kampaniami wrześniowymi”, to skojarzenie to śmiało można uznać za krzywdzący stereotyp.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie obchodzi 10-lecie swego istnienia.
We Mszę św. w Bazylice Jasnogórskiej podczas XV Pielgrzymkio"Niedzieli" , koncelebrowanej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, uczestniczyło ponad 40 księży i zakonników z całej Polski, a wśród nich ks. kan. Andrzej Stopyra i ks. Jacek Rak - reprezentujący diecezję zamojsko-lubaczowską.
O miłości, która jest źródłem życia, i jej ciągłym wybieraniu, z ks. Piotrem Pawlukiewiczem rozmawia Małgorzata Godzisz
Dwa tygodnie po wakacjach, 14 września, Kościół obchodzi święto Podwyższenia Krzyża Świętego.
18 września minęła pierwsza rocznica instalacji relikwii św. Stanisława Kostki w parafii noszącej imię tego patrona w Sulechowie. Uroczystościom odpustowym i rocznicowym przewodniczył bp Stefan Regmunt. W obchodach uczestniczył także o. Andrzej Majewski SJ, kapłan, dzięki któremu relikwie św. Stanisława Kostki trafiły do Sulechowa
2 października wspominamy Aniołów Stróżów. Niby coś tam o nich wiemy, ale chyba nie do końca, skoro zwracamy się do nich tak rzadko. Jak to z nimi jest? Czy każdy ma Anioła Stróża?
Do dyrektorki przedszkola z prośbą o włączenie dziecka do grupy katechetycznej zwrócił się ojciec pięciolatka, który wcześniej izolował je od zajęć z katechetką. Na pytanie dyrektorki o motywację zmiany decyzji wyznał szczerze: „Już nie daję rady z małym”.
Reklama
Kościół
Wiara
Kościół
Leon XIV
Leon XIV
Kościół
Wiadomości
W wolnej chwili
Wiara